asta
20.03.06,19:41
Spoločník s.r.o., ako jej zamestananec mal príjmy podľa §5 zo závislej činnosti, príjem na dohodu o vykonaní práce, nepeňažný príjem - s.r.o. platí za neho životné poistenie. Je poberateľ predčasného starobného dochodku od 24.06.2005. Okrem dokladov o zdaniteľných peňažných a nepeňažných príjmoch, mám aj potvrdenia o životných poistkách - jednú platí s.r.o., druhú si platí sám.
Otázka znie: Pripravím mu DP typu A a príjem peňažný aj nepeňažný dám do úhrnu hrubých miezd, odpočítam poistné, ďalej uplatním nezdaniteľnú čiastku ZD v plnej výške a preukezateľne zaplatené príspevky na životné poistenie, ktoré si hradí sám? Uplatnenie NČZD je na celý rok, keďže poberateľom pradčasného starobného dochodku nebol od začiatku kalendárneho roka, ale preukazeteľne zaplatené výdavky na životné poistenie možem uplatniť aj dochodcovi? Ano, alebo nie?
asta
21.03.06,05:42
No nikto sa pri rannej kávičke nechytí. Ide o uplatnenie životnej poistky. Može byť na celý rok? Má byť na časť roka kým nebol dôchodca. Zákon rozoberá uplatnenie NČZD. Nikde sa nemôžem dočítať, čo s životnou poistkou? Obmedzenie platí len na dlžku poistnej doby a minimálny vek dožitia. Ja viem, že toho už má každý dosť. Aj ja si už pripadám ako neschopák. Včera bol za mnou otec mojho šefa, že v rádii počul, že keď zarobí menej ako 43968 tak mu daň vrátia. Nie a nie ho presvedčiť, že keď má dochodok vyšší ako 87936, nie je čo uplatniť. On to počul a prečo druhý nemusia a on by mal, veď aj pani na DU mu povedala, že nech si to vypíše a dala mu tlačivo. Asi aj oni už toho majú dosť.
jankasm
21.03.06,08:51
Životnú poistku do 12000,-Sk si môže uplatniť aj dôchodca pokiaľ spĺňa všetky podmienky.
A čo sa týka toho daňového priznania, je to novinka a nemám s tým vlastnú skúsennosť, ale z toho, čo som sa dočítala, mám dojem, že tou výškou príjmu dôchodcu sa myslí len jeho príjem zo zamestnania, nie výška jeho dôchodku a že sa tam neodpočítava nezdaniteľná čiastka. Jednoducho je to asi tak, že pokiaľ dôchodca nezarobil viac ako 43968,-Sk tak jeho daňová odvodová povinnosť je 0,-Sk a tým pádom mu daňový úrad vráti daň, ktorú v priebehu roka zaplatil, v plnej výške.
Dadena
21.03.06,12:31
Životné poistenie môže byť uplatnené (ak spľňa všetky podmienky) najviac do výšky 12 000,- Sk, tzn. za celý rok v prípade, že si mesačne hradí 1 000,- Sk, ale pozor platba za december 2005 musí byť aj preukázateľne uhradená v decembri 2005. Pokiaľ ju platil v januári 2006 zahŕňa sa už do tohoto zdaňovacieho obdobia. S dôchodkom to nemá nič.