Učímsa
29.10.13,13:26
Dobrý deň, robím to správne, ak: spoločník a zároveň konateľ bez nároku na odmenu a PP (nezamestnanec) cestuje takmer denne zo svojej obce do mesta, kde má kanceláriu a úraduje tam (obchodné jednania), robíme hromadný cesťák, kde mu za každý deň nad 4 hodiny priklepnem nárok na stravné, a to si vyplatí formou stravných lístkov, príp. ak jedol v reštaurácii, dám mi blok a vyplatím mu náhradu za stravné v hotovosti v rámci tohto cesťáka?

Je to takto správne? Môže byť problém, že kontrola neuzná tieto denné výjazdy a bude tvrdiť, že je to pravidelné miesto práce? Stravné je v poriadku, aj keď nie je klasickým zamestnancom na pracovnú zmluvu?

Vopred veľmi pekne ďakujem za rady, názory a skúsenosti :) Mala som totiž doteraz len konateľov spoločníkov, ktorí boli aj zamestnancami (a mali definované miesto výkonu práce).
Mila123
29.10.13,12:27
vy máte aj stravné šeky a aj takto ošetrené diéty v nákladoch?
s takýmto riešením som sa nestretla.....
Učímsa
29.10.13,13:30
teraz neviem, co myslíte, lebo diéty sa vyplácajú asi len pri zahraničných pracovných cestách a ja hovorím teraz o tuzemskej... alebo mi niečo ušlo? :)
kn-alka
29.10.13,13:32
http://poradna.hnonline.sk/otazka/moze-si-dat-konatel-do-nakladov-stravne-listky#.Um_Gz1OmPcs
- je to staršieho dáta, ale pokiaľ viem, tak sa to nemenilo.

Konateľ - "nezamestnanec" si môže v rámci cesťákov uplatňovať len stravné, stravné lístky nie
Učímsa
29.10.13,13:41
už mi to pomaličky začína byť jasné :) ďakujem.
Stefan2005
29.10.13,13:47
"...spoločník a zároveň konateľ bez nároku na odmenu a PP (nezamestnanec) cestuje takmer denne zo svojej obce do mesta, kde má kanceláriu a úraduje tam"

... a nie je to náhodou dochádzka do zamestnania ???
Mila123
29.10.13,13:54
diéty sa vyplácajú aj v tuzemsku .....
Učímsa
29.10.13,20:01
nie, nie je to jeho zamestnanie, ak máte na mysli niečo také, ako fiktívnych živnostníkov alebo s.r.o. z prinútenia. Zistím, kto mu dáva k dispozícii tú kanceláriu, či má napr. nejakú zmluvu o prenájme, (zatiaľ mi neprišla taká pod ruku). Možno sa tak posuniem ďalej. Podniká, okrem iného, vo fin. službách, takže tam prijíma týchto klientov. A inak je to organizácia (napr. eventy), to cestuje veľa aj do iných destinácií.
Učímsa
29.10.13,20:04
je to tak, pomýlil ma jeden článok, kde diétami nazvali vreckové :-/, pozerala som teraz priamo zákon o cestovných náhradách a diéty = stravné, vreckové = vreckové.