dagy27
29.10.13,15:39
Dobry den,

od aprila 2006 do marca 2008 som bola konatelkou v sro, ktorej jediny spolocnik bol cudzinec. Z funkcie konatelky som odstupila v r. 2008. V roku 2009 spolocnost vstupila do likvidacie (dobrovolny vymaz) a 29.10.2009 bola z OR vymazana v celom rozsahu. Zostali mi vsak vsetky uctovne a mzdove doklady, lebo spolocnik si ich nezobral. Mozem ich vyhodit? Alebo kto je zodpovedny za ich pripradnu archivaciu a ako dlho ich treba archivovat?
Dakujem.
KEJKA
30.10.13,18:20
a mala spoločnosť registratúrny plán a poriadok?
Spíš, čo chceš "vyhodiť" a pošli písomne na Štátny archív.
promont maja
31.10.13,07:12
... začneš vyraďovacie konanie, tak ako to už načrtla Kejka ...

... len dodám, že informácia po výmaze spoločnosti, resp. ku odhláseniu zamestnávateľa, či platiteľa daní sa uvádza na tzv. odhláškach .. a pod., a v nej uvádzaš, na ktorom mieste, a kto archivuje všetky účtovné písomnosti ... a aj o tomto informuješ aj národný štátny archív ... chcem tým len podčiarknuť to, že je známe, kto je zodpovedný za archivovanie účtovných dokladov, a kde sa nachádzajú ...
blcha
31.10.13,07:20
Ak bola spoločnosť platiteľom DPH, ešte neuplynula lehota na vykonanie kontroly a teda doklady nesmiete skratovať.
Ak ich nechceš oprašovať doma, môžeš si zaplatiť za archiváciu špecializovaným spoločnostiam a oznámiť Štátnemu archívu miesto, kde budú doklady odteraz umiestnené.
Mzdové doklady my nevyhadzujeme nikdy - až budú bývalí zamestnanci odchádzať do dôchodku, ešte sa im môžu preveľmi zísť.
Dáša_
31.10.13,07:23
a nedajú sa tieto mzdové doklady umiestniť do archívu? Myslím samozrejme štátneho archívu.
Hlavne, ak sa spoločnosť ruší
avalik
31.10.13,07:27
dobra otazka

archivacia resp. ulozenie registraturnych zaznamov do skoncenia lehoty ulozenia sa mala vyriesit este pred zanikom spolocnosti - napriklad. cez firmu poskytujucu ulozenie a opatrovanie reg. zaznamov

teraz po zaniku sro kto je zodpovedny? kto ma znasat naklady na ulozenie reg. zaznamov - konatel? spolocnik? ... ?
Stefan2005
31.10.13,07:42
... od marca 2008 kedy si prestala byť konateľkou kto zastával túto funkciu do roku 2009, kedy vstúpila spoločnosť do likvidácie?
pavol54
31.10.13,08:08
ešte lepšie ak je tam sekera nejakých 50000€ a najlepšie je ak dokumentáciu zaliala povodeň tá bola v tom okamihu "skartovaná"
marjankaj
31.10.13,08:45
Hlavne ide o tie mzdové doklady. Ak to nie je v SP, tak zamestnanci budú vďační, keď budú musieť dokladovať odpracované roky a hľadať ich po kontajneroch.:eek:
promont maja
31.10.13,09:23
... zodpovedná je osoba, ktorá je uvedená v odhláškach ... jej meno, adresa trvalého pobytu je známa napr. správcom daní, sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam, napr. aj colnému úradu, a v neposlednom rade národnému štátnemu archívu ...

... len neviem, či aj po právnej stránke je to košér ...