cinika
29.10.13,17:05
Mila123
29.10.13,16:08
máš už DIČ?
cinika
30.10.13,13:20
Prepač, ale som v tomto uplny začiatočnik naozaj neviem kde a na akom urade mam začat. Ďakujem za odpoveď a trpezlivosť Ešte raz vďaka.
sito
30.10.13,13:36
No vieš, keď máš trvalé zamestnanie, myslím, že do konca februára, radšej si prever u účtovníčky, podpisuješ, že nemáš iný príjem, zamestnávateľ ti spracuje daňové priznanie. Ak máš a aj tak požiadaš zamestnávateľa o vypracovanie daňového priznania, musíš mu doložiť ten príjem, ktorý máš ako asistent - ka. Tak je to jednoduchšie. Druhá možnosť, že si daňové priznanie podáš sama. Ale to neznamená, že ti ho niekto iný nemôže vypracovať, vypísať. Podpíšeš ako zodpovedná osoba TY! Aj úhradu zaplatíš, zamestnávateľovi? Nemusíš!

Asi tak. Dane treba platiť, veď, čo by potom bolo možné rozhadzovať, alebo ukradnúť? Že?
cinika
30.10.13,16:50
Vdaka, takže navštivim učtovničku v robote. A ešte jedna otazka potrebujem si vybavit DIČ?
Veru mna ešte učili, že dve veci su iste: smrt a dane. A dnes to asi treba doplnit: ak možeš tak rozhadzuj alebo kradni, alebo si najdi dalšie zamestnanie.
Kitty49
30.10.13,18:11
Musíš sa prihlásiť na DU,ak si tak neurobil,a až robíš asistenta,čakaj pokutu z DU a ešte po podaní danového nezabudni nahlásiť aj do Tvojej zdravotnej poistovne,aby Ti urobili ročné zučtovanie .
Katy a R
30.10.13,18:19
Spravíš to ako všetci ostatní OA.. tvojou povinnosťou je podať DP - typ B. Samozrejme - máš povinnosť registrácie na DU - lehota - do konca nasl mesiaca, v ktorom si začal (dátum na zmluve o OA) .. a aj iné povinnosti - nájdeš tu: http://www.porada.sk/t98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html?highlight=Osobn%C3%A1+asistencia+po+novom
za učtovníčkou v robote netreba ísť ;)
cinika
31.10.13,10:19
VDAKA!!!
Katy a R
31.10.13,12:08
- zamestnávateľa už veru nemôže požiadať, aby mu urobil RZD !!
marjankaj
31.10.13,12:21
No požiadať môže. Ale zamestnávateľ ho pravdepodobne pošle niekam do preč.:---
gabina
31.10.13,12:35
- musíš si podať daňové priznanie sám
- do zdravotnej sa nemusíš po podaní priznania nahlasovať, ...konečne.... na základe podaného DP Ti poisťovňa urobí RZZP sama ;)
marjankaj
31.10.13,12:36
A možno ho aj urobí dobre.:eek:
sito
01.11.13,07:14
No, tu žiadosť podpisujem každý rok za predchádzajúci rok, aby mi spravili daňové priznanie. Už nemusím nosiť doklady ohľadom detí. Boli časy, dávno, ba pred dávno je treba napísať hodne ..., že som mal aj iný príjem, doklad som doniesol, a bolo to, a nie je to teraz tak?. Doba sa mení, zákony tiež. Aj 182, že. Možno už je to tak, asi isto ako uvádzaš, že nesmie, nemusí, ak má aj iný príjem, sama si má. Ale tým, že zájde za účtovníčku v robote nič nepokazí. Len sa bude informovať. Dokonca účtovníčka sa jej môže ponúknuť, že jej ho vypracuje za mierny poplatok, samozrejme, že bez dani. Ona si ho len podpíše a podá na DÚ.
cinika
01.11.13,07:34
tak, teraz som už z toho človek -"blbec", mam alebo nemam si dat zdanit prijem OA cez zamestnavatela a prečo , ake vyhody alebo nevyhody maju oba sposoby- prosim napište mi to po " slovensky". Bol som už na linku Vami odporučenom, ale toto mi nie je jasne. Vdaka za trpezlivost!!!
veronikasad
01.11.13,07:37
Odpoveď od sito nie je správna. Príjem z OA je príjem podľa § 6, nemôžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane, budeš podávať DP typu B (iba ak by ti ho súkromne urobila účtovníčka zamestnávatela)
sito
01.11.13,08:28
Veronika, ďakujem, že si to nesprávne dala na správnu mieru, smer. Ale je tam aj ta možnosť "iba ak ...
cinika
04.11.13,15:30
Katy a R ,velmi si mi pomohla, ale ešte pekne poprosim odpoved na asi primitivnu otazku:z prijmu v zamestnani mi urobi danove priznanie zamestnavatel a z prijmu z OA si urobim/napr./ sam?Teda budem mat dve danove priznania?Vdaka za trpezlivost a ochotu odpovedat na moje otazky..
Katy a R
04.11.13,15:35
DP si urobíš sama - zo všetkých svojich príjmov. ako už máš uvedené DP typ - B. (treba si naštudovať poučenie - alebo ak nevieš, dáš si spraviť za peniaze).
Z roboty ti pošlú potrebné údaje- doklady (priložíš).
cinika
04.11.13,16:19
super, už som zas niečo pochopil, ked to bude aktualne ozvem sa znova.VDAKA!!!
cinika
03.12.13,16:41
Katy a R,Kitty 49- vdaka za rady, už som vykonal celu torturu, podpisal som zmluvu, prihlasil som sa na DU a budem mat vyplatene v tomto roku len jednu sumu za november.A mam otazku ked mam štatne zamestnanie mam sa na
hlasit ešte aj v zdravotnej poistovni?
cinika
05.12.13,07:01
Tictac7 nikdy by som si nedovolil robit si srandu z niekoho a nie ešte z toho kto mi pomaha. Jednoducho som dal otazku ako so zdravotnou poistovnou naozaj neviem či to tam trerba nahlasit alebo nie, to je všetko a myslim si že to nie je "robit si srandu"
tictac7
05.12.13,07:22
skús si prečítať, to, na čo som reagovala. ...a mimochodom, do tejto témy som doteraz nenapísala ani čiarku :-)
cinika
05.12.13,20:14
Ešte ako posledna otazka, spravne chapem, že až po podani danoveho priznania mam nahlasit do mojej zdravotnej poistovni, aby urobili ročne zučtovanie?
tictac7
06.12.13,06:47
nie. ZP a DÚ sú spojené inštitúcie, ZP Ti automaticky spraví RZZP na základe podaného DP. Nezabudni dobre vyplniť poslednú stranu...kolónky o príjmoch z OA
cinika
06.12.13,07:07
vdaka za objasnenie, potešilo ma to, že netreba klusat aj do ZP a teraz už len podat DP, snad nič nezbabrem. Prajem pekny dnik
veronikasad
06.12.13,07:10
Myslím, že to tej ZP by si predsa len mala naklusať - splniť si oznamovaciu povinnosť pri výkone OA.
tictac7
06.12.13,07:58
...súhlas, Veronika, ja som reagovala len na posledný koment - teda na žiadosť o RZZP...
cinika
06.12.13,13:35
....pre uplnu presnost som napisal do centra ZP či nahlasit či nie a tu je odpoved:

Dobrý deň,

v zmysle zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov podľa § 11 ods. 7) štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za písm. u) fyzickú osobu, ktorá vykonáva osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu, 21).

21) § 20 zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Nie je potrebné, aby ste začiatok výkonu osobnej asistencie osobe s ťažkým zdravotným postihnutím oznamovali zdravotnej poisťovni, keďže uvedená informácia bude oznámená dávkou z externej inštitúcie. Takže nemáte voči zdravotnej poisťovni oznamovaciu povinnosť.

Novelou zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z.z. od 01.01.2013 dochádza k zúženiu oznamovacej povinnosti poistenca v prípadoch, v ktorých sa zdravotná poisťovňa dozvie rozhodujúce skutočnosti z dávok príslušných subjektov, aby nešlo o duplicitné oznamovanie údajov.

Uvedené sa týka oznamovacích povinností za poistencov štátu v zmysle § 11 ods. 7 písm. a) až f), h), i), m) až q) a s) až u), ktoré budú oznamované externými inštitúciami.

Poistenec je od 01.01.2013 povinný poskytnúť súčinnosť zdravotnej poisťovni na základe jej vyžiadania pri preukazovaní týchto skutočností a to len v prípade, že ho zdravotná poisťovňa požiada (napr. v prípade nesúladu s údajmi z externých dávok).


inač dakujem velmi pekne za všetky rady ktore somtu dostal.