polo23
29.10.13,18:43
Prosim o radu. Akym sposobom sa riesi pri prechode na povinneho platcu DPH tovar,ktory mam uz na sklade. Nemam skladove hospodarstvo-teraz ho idem kupit (uz viem, ze to bola chyba). Od 1.11.13 som povinny platca DPH. Tovar nadobudnuty pred 1.11. sa nevztahuje na DPH. Ak tomu dobre rozumiem,tovar ktory mam skladom a napr. predavam s 20percentnym ziskom teraz po prechode 1.11. budem predavat v podstate za moj nakup ak nechcem menit ceny? Pordte mi prosim. Dakujem.
KEJKA
29.10.13,17:55
nie je to pravda. Čo keby si si to vyguglil, vyhľada na Porade, je to kopec príspevkov.
Zrejme si mesačný platiteľ DPH, takže ak nemeníš ceny, tak predajnú cenu rozdelíš na základ DPH a 20% DPH odvedieš štátu.
Ale s zásoby k 1.11. soi si mal inventarizovať hoci aj bez skladového hospodárstva. Proste urobiť fyzickú inventúru - spočítať všetko čo máš na sklade, nájsť k tomu faktúry a ak boli od platiteľov DPH, tak si z tej skladovej ceny zistíš, ZD a DPH.
v DP DPH uvedieš takto zistenú DPH zo zásob v riadku prvej registrácie, a tým sa aj tieto zásoby pre teba zlacnia a predaj bude ziskový.
Okrem toho môžeš odpočítať DPH pomernou časťou z odpisovaného majetku /napr. ak máš auto nie veľmi staré/, takisto aj z iných nákupov ktoré máš v r. 2011 priamo v nákladoch /napr. kalkulačka ERP, počítač, mobil atp./
polo23
29.10.13,18:05
Prave, ze som aj na porade a aj na googli nasiel trochu protichodne odpovede a fakt som zostal z toho nesvoj. Dakujem velmi pekne.
mariana97
29.10.13,18:30
pozri si paragraf 55,my sme prechádzali na platcu DPH vo februári a viem,.že sme si uplatnili tento paragraf kde je nárok na odpočet DPH spätne ,pokiaľ máš doklad o nadobudnutí a to čo tu bolo písané...