Ruzickova
05.10.04,14:15
Ahojte potrebovala by som poradit. Mozem zametnat na dohodu o vykonani prace osobu, ktora je evidovana na urade prace. Ide o pracu obchodneho zastupcu.Umoznuje to zakon? dAkujem
Danka Kosibová
05.10.04,12:24
mozete ho zamestnat na dohodu o vykonaní práce, upravuje to zákonník práce
Paula
05.10.04,12:33
Som zvedavá, koľko mu úrad práce dovolil zarobiť. Našej dohodárke povedali, že môže do 4000,- Sk. Pritom zákon hovorí : max. 12 hodín/týždeň a max. 800 Sk/týždeň.
Luba2
05.10.04,12:37
Uchádzač o zamestnanie môže vykonávať zárobkovú činnosť najviac 16 hodín týždenne a jeho mzda za výkon tejto činnosti nesmie presiahnuť 800 Sk týždenne. (§ 6, ods. 2, písm. d/ Zákona o službách zamestnanosti)
Veva
05.10.04,12:53
Ešte je aj polemika ako rátať týždeň, lebo mala som tú skúsenosť ,že aj na to mali vytvorený svoj názor. Ak sa ja zamestnám na dohodu a mesiac začína od stredy a končí štvrtkom tak tam môžeš mať buď 4, alebo ak v týždni 16 hod. až 5 x 16 hod./800,-Sk ,alebo od stredy až po utorok a sú tam 4x 16/800,-Sk . Takže každy po svojom a ako uviedla Paula vychádza to na max.4000,-Sk.
Paula
05.10.04,13:59
Vďaka Veva ! Preklepla som sa síce v hodinách,ale konečne som teraz pochopila ako môže výjsť 4000,- (5 týždňov v mesiaci).
millo
05.10.04,14:20
Ahoj, je stanovena vyska mzdy (mininalna a maximalna) pre zamestnanca zamestnaneho na dohodu o vykonanej prace, ktory je riedne zamestnany a tato dohoda je jeho druha praca? Vdaka
Paula
05.10.04,15:01
Nestretla som sa s obmedzením sumy pri DOVP u zamestnanca na TPP.
Magma
06.10.04,03:16
Nie je obmedzená, je to vec dohody so zamestnávateľom koľko je ochotný zaplatiť.
Ruzickova
06.10.04,08:13
Dakujem zatial za odpovede.Ale ja som volala do Poradca podnikatela a oni mi povedali,ze na dohodu o vykonani prace by som nemala zamestnat,ak ide o pracu obchodneho zastupcu.Tak neviem,aby sme nemali problemy v pripade kontroly.Vdaka
Paula
10.10.04,11:28
V téme: Minimálna mzda a "dohodári" J.Mihál včera píše, že platí minimálny hod.mzdový nárok aj pri DOVP.
Luba2
11.10.04,08:22
Podľa môjho názoru pri DOVP nemusí byť dodržaná ani minimálna mzda, ani minimálny mzdový nárok, nakoľko sa nejedná o zamestnanca a mzdu, ale o fyzickú osobu, ktorá vykonáva prácu na základe dohody a nie PZ a teda nedostáva mzdu, ale dohodnutú odmenu.
Jozef Mihál
11.10.04,08:36
§ 119 Zákonníka práce - mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda stanovená osobitným predpisom - sa skutočne priamo nevzťahuje na dohodárov.
Avšak aj dohodári sú zamestnanci, a týka sa ich napr. Čl.1. a Čl.3 Základných zásad Zákonníka práce, napr. majú právo na mzdu atď. Z toho a všeobecne z Ústavy atď. nepriamo vyplýva, že ich nemožno diskriminovať oproti iným zamestnancom tým, že by ich mzda (odmena) bola nižšia ako minimálna mzda.
Veva
11.10.04,11:14
Obmedzenie na výšku dohody nie je ,ale aj v zákone sa píše ,že ak zamestnávame fyzickú osobu, ktorú zaradíme na nejakú prácu by nemala mať vyššie ohodnotenie ako iný zamestnanci , ale ak je niečo špecifické tak potom je to výnimka. Aj v štátnej správe - školstve mala dohodu kuchárky hod.sadzbu 225 ,- čo sa vymikalo ich odmeňovaniu tak v tomto môže dôjsť zo strany kontrólnych úradov k opomenutiu.
V ničom inom.