matka35
30.10.13,10:08
Zdravím,
potrebovala by som veľkú radu ohľadom príležitostného príjmu. Ide o to, že zamestnávame dohodárov na sezónne práce a teraz si vedenie zmyslelo, že by to bol ako príležitostný príjem. Musí byť na to nejaká zmluva s jednotlivcami, alebo je to bez akéhokoľvek vzťahu?
A je to legálne? zamestnať takto dohodárov? :-(
Je to niekde aj v ZP? Lebo tam som to akosi nenašla.
Moooc ďakujem za rady :-)
JankaO
30.10.13,11:02
Legálne je zamestnať ich na dohodu o pracovnej činnosti na nepravidelný príjem.
matka35
30.10.13,11:05
ok, veď mi ich máme zamestnaných na dohodu a pravidelný príjem, lebo ich vypácame mesačne, ten príležitostný príjem je teda nelegálny??
JankaO
30.10.13,11:12
Ak máte na mysli príležitostný príjem v zmysle § 8 zákona o DZP, tak táto Vaša činnosť by bola v rozpore so Zákonníkom práce, lebo ak zamestnanci pracujú na základe pokynov zamestnávateľa, jedná sa o závislú činnosť a tá musí byť vykonávaná len na základe pracovnoprávneho vzťahu...(PP, DoPČ, DoVP, DoBPŠ)
matka35
30.10.13,11:20
Ďakujem veľmi pekne, aj som si to myslela, len som to potrebovala potvrdiť. To si vedenie len teraz zmyslelo túto hlúposť, a ja som sa nevedela nájsť § kde by bolo napísane, že sa to nesmie.
Ešte raz vďaka
JankaO
30.10.13,11:34
Konkrétne je to § 1 odst. 2, 3 Zákonníka práce...
a_je_to
31.10.13,11:59
Netreba si mýliť nepravidelný príjem s príležitostným. Nepravidelný príjem je kategória odmeňovania podľa ZP a sociálneho poistenia. Príležitostný príjem je kategória zdaňovania mimozamestnávateľských príjmov podľa ZoDP. Príležitostný príjem v tvojom prípade ... zabudni a nerieš. Veď samotná dohoda je v zmysle § 223 príležitostná činnosť, vymedzená druhom práce. Normálne legálne zamestnáš dohodárov, uzatvoríš s nimi dohodu na sezónne práce s nepravidelným odmeňovaním po skončení čiastkovej úlohy. Oproti pravidelnému príjmu ušetríš nejaké odvody. Nemôžu dostávať výplatu každý mesiac, lebo to by robilo z nepravidelného príjmu pravidelný. Aj s odvodovými povinnosťami, vyplývajúcimi z pravidelného príjmu.
marjankaj
31.10.13,12:09
No koho by to napadlo hľadať hneď na začiatku?:---