bpal
30.10.13,12:45
bpal
Dobrý deň, potrebovala by som info ohľadne DPH podnájmu nebytových priestorov a službymi súvisiacími z podnájmu podľa zálohového predpisu ( uvedené na zmluve )
Máme v podnájme nebytové priestory od Mestskej bytovej správy MSBS, ktorá je zároveň vlastníkom nebyt. priestorov(plátcom DPH), priestory sa nachádzajú v bytovom dome, kde je spoločenstvo vlastníkov (neplátca DPH), dostali sme vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním nebyt. priestorov a nevidí sa mi vyúčtovanie za vodu.
Vodárne (plátca DPH) vystavili fa za vodu spoločenstvu -vlatníkom bytov (neplátcovi DPH), poločenstvo (neplátca DPH) refakturovali skutočné náklady+ straty MSBS , mesto, aby nebolo škodné si pridalo na vrch 20% DPH, čiže nám sa zvýšila cena za Studenú vodu. Nájom platíme zálohovo mesačne v celkovej sume aj s vodou, len vyúčtovanie keď dostaneme tak nájom je oslobodený od DPH, a vodu účtujú s DPH. Viete mi poradiť, ohladne navýšenia 20% či je to vôbec možné, hoci oni sa bránia, že je- len nedôvodnili adekvátne vraj dostali pokutu.
Príklad: voda stojí od vodárni 120,-(100+20), spoločentvo vlastníkov prefakturuje 120,- bez Dph, a MSBS nám vyúčtuje 120 +20% =144,-€. Má mesto vôbec právo navýšiť sumu keď vodu pravdepodobne nepredáva ako tovar, lebo je súčasťou nájomného, len nechápem či je to možné, že z jednej faktúry za vodu je 20% dph od Vodárni navýšené o ďalších 20% Mestom( plátcom DPH) a konečná suma za studenú vodu je 4,01 €/m3 čo je dosť veľa( cena za m3 + straty + 20% navýšenie DPH (MSBS) aby nebola stratová kedže si nevie odpočítať DPH , tak tým zaťaží nájomnu a zo sumy 2,7003€ / m3 sa zvýši suma na 4,01/m3. Dá sa s tým niečo robiť? REFAKTURÁCIA by mala byť predsa preúčtovanie skutočných nákladov (aj so stratami )a nie že si ich prenajímateľ navýši ešte o DPH , nemôže on vodu účtovať bez DPH? ked spoločenstvo mu vodu refaktruje bez DPH,??? Veľmi pekne ďakujem za radu , potrebujem reklamovať, čo najskôr, neviem si s tým poradiť, hoci som prečítala príspevky o účtovaní za energie a .....neporiešilo to môj problém
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
misoft
30.10.13,12:01
Môj názor - nemá právo - je to dvojité zdanenie. Mesto totiž vodu nevyrába, mesto ju kupuje aj s DPH, nemôže teda zo zakúpenej sumy navýšenej o DPH znova vypočítavať DPH. To by muselo potom to DPH pri kúpe vody od daňovákov požadovať späť (vrátenie dane)a potom účtovať DPH.
Obráťte sa s podnetom na príslušný daňový úrad, kde vysvetlíte, že mesto vodu zakúpenú s DPH znova zdaňuje.
tictac7
30.10.13,12:05
...toto je presne ten nepríjemný stav, keď sa do reťazca dostane jeden neplatiteľ... Fa z mesta je vystavená správne. Ak je mesto platcom DPH, musí vyfakturovať sumu s DPH bez ohľadu na to, či dodávateľ je platiteľom alebo nie. SVB nie je platcom DPH, preto fakturovať DPH nemôže, avšak celú sumu z vodárni (vrátane DPH) fakturuje svojmu odberateľovi - inak by bolo SVB "škodné"...
misoft
30.10.13,12:10
...lenže problém je v tom - že SVB "posunie cenu +DPH mestu a to znova dá DPH, pričom vodárne účtovali s DPH. Mesto malo vychádzať so základnej sadzby (bez DPH), alebo prijať posunutú platbu takú aká je (už s DPH). Takto to vyzerá, že mesto sadzbu+DPH znova navýšilo o DPH (a teda ZDANILO DAŇ!!!!!!!!)
tictac7
30.10.13,12:17
nemáš pravdu. Príklad - výrobca platca DPH, obchodník neplatca DPH. Obchodník predáva za cenu, v ktorej má započítanú aj DPH, ktorú zaplatil výrobcovi. U obchodníka si platca DPH kúpi niečo a fakturuje ďalej - je jedno, či to bude predávať ďalej ako tovar, alebo to bude niekam montovať, tento platca DPH to MUSÍ predať s DPH, ktorú dáva na celú cenu, teda jeho základ dane bude vlastne cena výrobcu + DPH výrobcu + marža obchodníka + jeho marža = to isté ako pri tej nešťastnej vode až na to, že ani SVB ani mesto si maržu na to nedáva....
bpal
30.10.13,14:17
Dik za názory, na:
http://www.porada.sk/t26148-diskusia-kombinatorika-uctovneho-a-danoveho-pristupu-k-sluzbam-spojenym-s-najmom.html
som si ozrejmila služby súvisiace s prenájmom , asi tu je dašia otázka, či je voda predávaná ako tovar, alebo služba, vychádzať treba zo zmluvy kde sa uvádza že "výška odplaty je za podnájom, za služby spojené s podnájmom" a teda vodu treba chápať ako tovar? z hľadiska ZDPH aj mesačný zálohový predpis je rozpísaný na nájom bez DPH a vodu s DPH, alebo môžu účtovať vodu aj bez DPH spolu v nájme? asi nie ked sú plátcami, len ked si tam doúčtovali to DPH tak sa cena navýšila a škodný je koncový nájomca, a môže si niekto na vodu pridať nejakú pridanú hodnotu, kto vlastne môže predávať vodu? za akých podmienok? , vie niekto poradiť?
marjankaj
30.10.13,14:29
MSBS(neplatca dph) zaplatí vodárňam 100 € + 20 € DPH teda spolu 120 €.
Následne vám vyfaktúruje za vodu 120 €(nie je platcom tak dph na faktúre neuvedie.
Vy MSBS zaplatíte 120 € a nemáte nárok na odpočet DPH.