giga123
30.10.13,13:46
živnostník má zákazku v inom meste ako je jeho sídlo, na dochádzanie používa auto svojich rodičov.
Môžem mu dať do nákladov spotrebované PHM na základe cesťákov, s tým že na paušálnu náhradu 0,183 eur na 1km nárok nemá ? Je to správne?
môžem mu dať do nákladov aj stravné ? / stravné lístky si nekupuje/
ďakujem za odpovede.
vykonané stavebné práce sú následne vyfakturované- tým vie vydokladovať , že tam bol na PC.
Ešte to stravné, môžem mu to dať do nákladov???
marjankaj
30.10.13,12:50
úplne súhlasím:---
Tweety
30.10.13,12:50
Až tak úplne ja zas nie. Čo keď nebol na PC?
misoft
30.10.13,13:02
Len tak na okraj - faktúry môže vystaviť na akomkoľvek PC (stačí software) - na faktúre nie je identifikačné číslo počítača, ani tlačiarne..... teda mohol byť aj doma a účtovať si "cestovanie" .... to nie je dôkaz. Má tie práce osobne niekym potvrdené? Nie? Nepreukázateľné!
JankaO
30.10.13,13:05
Tweety pod PC myslela pracovná cesta...
misoft
30.10.13,13:15
Myslím binárne :D - ups - chybička se vloudila - Mea Culpa
marjankaj
30.10.13,13:54
Dopĺňam:
Úplne som súhlasil s nadpisom témy:---
Keď som to písal tak tam nič okrem nadpisu nebolo:eek:
Tweety
30.10.13,13:55
hej, to je posledná móda, napísať nadpis a potom neskôr aj obsah, neviem, čím to je.
Antonia Jendrišáková
30.10.13,17:44
NeMá nárok na paušál 0,183 €/1km. Uplatňuje nákupy PHL. Za dni používania bude platiť daň z MV podľa § 85 ods. 1 (c. Po skončení používania na podnikanie oznámiť zánik daň. povinnosti DÚ. Musíš urobiť knihy jázd alebo použiješ paušál 80% z nakúpených PHM. Používanie auta na základe Zmluvy o zapožičaní MV príp. Zmluva o prenájme - rodič vlastník MV, by sa musel zaregistrovať na DÚ z dôvodu prenájmu.
Stravné si uplatní podľa dĺžky PC, odchod na PC až príchod ukončenie PC, ale nesmie si v tom istom období uplatňovať stravné ako zamestnanec.
Sarlotka
30.10.13,18:47
nesuhlasim, s 0,183 Eur/ km nakolko auto je vo vlastnictve rodicov

zakon 595/2003 §19 ods. e
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Tweety
03.11.13,19:00
PP vydáva úplné znenia vybraných zákonov.
alohamercy
03.11.13,19:18
no mala som na mysli nejaké "tipy a triky", ako spracovať cestovný príkaz, čo je k tomu potrebné a pod.
Tweety
03.11.13,19:25
PP má dobrý materiál, treba si to objednať, ak chceš viac, ako len suchý zákon.
marjankaj
03.11.13,19:26
@Antonia
Nárok na paušál 0,183 € nemá, nejde o vlastné vozidlo živnostníka.
Pokiaľ ide o daň z motorových vozidiel, mohla by si uviesť podľa akého paragrafu má postupovať? Má podať odhlásenie po skončení každej pracovnej cesty? Nie je zamestnanec, teda by mal auto odhlasovať.

A stravné, iba ak by preukázal bločkami z ERP zo stravovacieho zariadenia do stanovenej výšky.
Tweety
03.11.13,19:28
Nie je to správne tvrdenie Antonia.
alohamercy
10.11.13,10:45
Viem, že sa o tom ž popísalo veľa a mám akú takú predstavu ale predsa:

1. Môže si SZČO uplatňovať nárok na cestovné a stravné, ak každý deň
cestuje mimo svojho miesta podnikania, ktoré je uvedené v živnostenskom
liste, ktoré je od tohto miesta vzdialené cca 3 km a tam vykonáva svoju
hlavnú podnikateľskú činnosť pre inú s.r.o.? Dá sa to považovať za pracovnú cestu?

2. Je povinný viesť knihu jázd? A ako bude dokladovať spotrebu PHM?

3. Je určená aká vzdialenosť sa považuje už za pracovnú cestu?

4. Ako dokážem, že šlo o pracovnú cestu?

5. Ak sa stane, že nemá ako preukázať stravné t.j, stratí bloček alebo
ho jednoducho nemá a daný deň odpracoval a má nárok na stravné, ako potom
presvedčí kontrolu, že to tak bolo? Môže si cesťáky robiť aj bez preukázaného stravného.

P.S auto nie je zahrnuté v obchodnom majetku, ide o súkromné vozidlo využívané na podnikanie

Ďakujem
avalik
27.01.15,10:54
otazky sa nezadavaju do odpovede - dole na stranke mas etiketu porady aj navod
Betina2
27.01.15,12:19
ok, ale ako to mám zadať ? chcela som reagovať na prvotný príspevok, je to podobný problém , ale s novším dátumom. Nechcem zadávať novú tému alebo otázku :(. Myslíš zadať to ako súvisiacu otázku ? Priznám sa, že som tu dlhšie nebola a vela sa toho pomenilo.