Jozef Mihál
30.10.13,13:48
Sociálna poisťovňa na svojej webovej stránke zverejnila nový Registračný list fyzickej osoby (RLFO) s platnosťou od 1.11.2013.

Novým RLFO Sociálna poisťovňa reaguje na novelu zákona o Sociálnom poistení, ktorou sa od 1.11.2013 zavádza nová výnimka v sociálnom poistení pri zamestnávaní dlhodobo nezamestnaných občanov.

Novinkou je zmena možností naplnenia položky "Zamestnanec - typ" (nové kódy 14 až 17). Podľa poučenia na vyplnenie RLFO sa zadáva:

1 – Zamestnanec pravidelný príjem
2 – Zamestnanec nepravidelný príjem
3 – DoVP (Dohoda o vykonaní práce) – pravidelný príjem
4 – DoVP - nepravidelný príjem
5 – DoPČ (Dohoda o pracovnej činnosti) – pravidelný príjem
6 – DoPČ – nepravidelný príjem
7 – DoBPŠ (Dohoda o brigádnickej práci študentov) – pravidelný príjem
8 – DoBPŠ – nepravidelný príjem
9 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - pravidelný príjem
10 – DoBPŠ bez dôchodkového poistenia - nepravidelný príjem
11 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - pravidelný príjem
12 - DoBPŠ len na dôchodkové poistenie - nepravidelný príjem

Typ zamestnanca 11 a 12 sa využíva v prípade, ak pridávate, odoberáte alebo rušíte poistenie na DP pre už prihláseného DoBPŠ (poisteného na UP a GP). V prípade, ak dopoisťujete obdobie DP pred už existujúce obdobie DP, je potrebné zadať aj dátum zániku tohto poistenia.

13 – Dohoda do 31.12.2012

Nové kódy:

14 – Zamestnanec podľa § 4 ods. 1 písm. d) zákona v znení účinnom od 01.11. 2013 (zamestnanec predtým dlhodobo nezamestnaný, s odvodovým zvýhodnením, prihlasuje sa len na UP,GP)

= štandardný kód, ktorý sa použije pri prvom prihlásení takéhoto zamestnanca.

15 – Zamestnanec podľa § 4 ods. 2 písm. c) zákona v znení účinnom od 01.11.2013 – prihlásenie na povinné DP pri vzniku DP podľa § 20 ods. 5 zákona v znení účinnom od 01.11.2013 (zamestnanec predtým dlhodobo nezamestnaný, prihlasovaný po skončení zamestnania a vyplatení odmeny len na DP)

= dodatočné prihlásenie na dôchodkové poistenie bývalého zamestnanca, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný. Použije sa v prípade ak bol bývalému zamestnancovi vyplatený príjem po skončení pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru, ktorý trval najviac 12 kalendárnych mesiacov. Pričom pomerná časť súčtu tohto príjmu a príjmu z pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru pripadajúca na každý kalendárny mesiac trvania pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru je vyššia ako hranica príjmu pre oslobodenie od odvodov.

16 – Zamestnanec, ktorému vzniklo povinné nemocenské poistenie, DP a poistenie v nezamestnanosti podľa § 20 ods.4 zákona v znení účinnom od 01.11.2013 – prihlásenie na povinné poistenie (zamestnanec predtým dlhodobo nezamestnaný, ktorému skončí odvodové zvýhodnenie, prihlasovaný po skončení odvodového zvýhodnenia len na NP,DP,PvN)

= prihlásenie zamestnanca na NP, DP a PvN po skončení oslobodenia od odvodov po uplynutí 12 kalendárnych mesiacov (k 1. dňu v poradí 13.-teho kalendárneho mesiaca) alebo vtedy, ak jeho mesačný príjem presiahne hranicu (k 1. dňu kalendárneho mesiaca, v ktorom príjem presiahol hranicu).

17 – Zamestnanec podľa § 4 ods. 2 písm. c) zákona v znení účinnom od 01.11.2013 (zamestnanec predtým dlhodobo nezamestnaný, prihlasovaný po skončení pracovného pomeru dodatočne - len na DP - podľa § 20 ods. 5 zákona) ... tento kód je vecne totožný s kódom 15 a jeho zmysel autorovi príspevku uniká.

*
Tlačivo RLFO nájdete v prílohe, rovnako poučenie na jeho vyplnenie a pre úplnosť aj vyhlásenie dobrovoľne poistenej osoby.
stan013
31.10.13,09:19
Dobrý deň,

stále mi uniká zmysel typzec 17, i keď som si takmer istý, že nejaký zmysel má, keď už sa ním toľko operuje. Dali by sa uviesť konkrétne situácie, kedy sa jednotlivé typzec (v mojom prípade ide o prozatimní neschopnosť rozlíšenia typzec15 a typzec17) v RLFO použijú?

Pánboh Vám to oplať,

st.
Jana Motyčková
31.10.13,14:22
Rozumiem tomu tak, že typom 17 sa budú dohlasovať prerušenia poistného, a bude sa uvádzať toto číslo vo výkaze, iný zmysel mi to nedáva. Vychádza mi to z toho, že sa má použiť iba v RL prerušenie a zmena.
Ak bude zamestnanec len ÚP a GP, počas absencie sa mu poistenie neprerušuje. Ak mu potom spätne vznikne DP, asi bude treba dodatočne prerušiť poistenie a na to bude treba dať RL typ 17 prerušenie. Si myslím.
stan013
01.11.13,10:30
Rozumiem tomu tak, že typom 17 sa budú dohlasovať prerušenia poistného, a bude sa uvádzať toto číslo vo výkaze, iný zmysel mi to nedáva. Vychádza mi to z toho, že sa má použiť iba v RL prerušenie a zmena.
Ak bude zamestnanec len ÚP a GP, počas absencie sa mu poistenie neprerušuje. Ak mu potom spätne vznikne DP, asi bude treba dodatočne prerušiť poistenie a na to bude treba dať RL typ 17 prerušenie. Si myslím.

Dobrý deň p. Motyčková,

ak je to tak, ako píšete (dáva to istú logiku - a inú osobne zatiaľ nie som sto vidieť), tak sa treba len s pokornou poklonou (až k zemi) poďakovať za (ďalší) krásny (pred)vianočný darček, v ktorom sa skrýva i reálna nádej, že keď si na to snáď do roka aspoň niektorí z nás zvyknú, tak sa systém opäť zmení (primárne teda skomplikuje a zneprehľadní).

Ďakujem za Váš čas a odpoveď a prajem príjemný zvyšok piatku,

st.
Ester plus
27.12.13,11:53
Čo znamená typ zamestnanec 13 dohoda do 31.12.2012. Keď som v roku 2012 odhlasovala dohodárov v decembri, systém ešte neponúkal číselné označenietyp zamestnanca.
Jana Motyčková
30.12.13,06:30
Je to pre prípad, že by ste dodatoćne v r. 2013 a neskôr prihlasovali/odhlasovali dohodu, ktorá vznikla/zanikla do 31.12.2012 (neskoro podaná prihláska, odhláška).
SilviaS
30.12.13,07:57
dobrý den.

chcem sa opýtať ako je to zo štatutármi ako ich treba odhlásiť z garančného poistenia???dakujem pekne...:)
Jana Motyčková
02.01.14,09:25
Podáva sa RL zmena.
SilviaS
07.01.14,06:30
dobrý den!

Chcem sa opátať pri tej zmene čo všetko treba označiť...díky pekne:)
Jana Motyčková
07.01.14,09:20
V RL zmena :
V oddieli 4 (nový oddiel) v prvom okienku sa uvedie 1.
V oddieli 11 dátum vzniku zmeny (1.1.2014 ak ide o prechádzajúce PP a dohody z r.2013)
Nový RL nájdete tu :
http://www.socpoist.sk/ext_dok-poistne-12122013-2014-rlfo/56492c
SilviaS
08.01.14,08:04
dakujem velmi pekne za radu prajem príjemný den.....:)
vraňarka
08.01.14,16:06
Dobrý deň, rada by som si overila, či na prihlásenie člena dozornej rady s.r.o. s nepravidelným príjmom je RLFO 2
BRK
09.01.14,07:58
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtaťna zamestnanca zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2, či tomu rozumiemsprávne ...
Na stránke SP je uvedené, žepostavenie zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2 má aj správca bytovpri vyplácaní odmien zástupcom vlastníkov.
V prípade, ak správca bytov vyplácaodmenu zástupcom vlastníkov, zástupca vlastníkov má právo napríjem zo závislej činnosti (od 1.1.2013 a pokračuje aj po1.1.2014), je tiež potrebené v RL zástupcu vlastníkov k 1.1.2014vykonať zmenu?


Ďakujem.
Jana Motyčková
09.01.14,16:54
Dobrý deň, rada by som si overila, či na prihlásenie člena dozornej rady s.r.o. s nepravidelným príjmom je RLFO 2
Áno, v RLFO sa uvádza typ 2.
Jana Motyčková
09.01.14,16:56
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtaťna zamestnanca zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2, či tomu rozumiemsprávne ...
Na stránke SP je uvedené, žepostavenie zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2 má aj správca bytovpri vyplácaní odmien zástupcom vlastníkov.
V prípade, ak správca bytov vyplácaodmenu zástupcom vlastníkov, zástupca vlastníkov má právo napríjem zo závislej činnosti (od 1.1.2013 a pokračuje aj po1.1.2014), je tiež potrebené v RL zástupcu vlastníkov k 1.1.2014vykonať zmenu?


Ďakujem.
Dátum zmeny by mal byť uvedený 1.1.2011, resp. odkedy trvá právny vzťah, ak vnikol neskôr.
koalko
10.01.14,11:10
môže mi niekto povedať keď mám zamestnanca v pracovnom pomere a k tomu je aj konateľ s 50% podielom na vlastnom imaní, čiže na socp. urobím zmenu

RL FO na danú osobu v oddiel 4 : 50% podiel dám do kolonky áno a čo sa týka toho §7 ods. 2 tam neviem čo mám dať a ani na socp. mi nevedia povedať čo tam treba vyznačiť.
Jana Motyčková
10.01.14,14:23
Citujem zo stránky SP - z oznámenia z 30.12.2013 :

"Ďalšou novou rubrikou je:


„Zamestnanec zamestnávateľa podľa §7 ods. 2“

Podľa § 7 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov ak zamestnávateľom nie je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa § 7 ods. 1, funkciu zamestnávateľa plní platiteľ príjmu zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Podľa § 60 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ak zamestnávateľ nesplnil povinnosť platiť a odvádzať poistné na dôchodkové poistenie, podmienka zaplatenia poistného na dôchodkové poistenie u zamestnanca sa považuje za splnenú; to neplatí, ak si túto povinnosť nesplnil zamestnávateľ uvedený v § 7 ods. 2.
Podľa dôvodovej správy k návrhu zákona č. 543/2010 Z. z. účinného od 1. januára 2011, sa vetou uvedenou za bodkočiarkou navrhuje, aby obdobím dôchodkového poistenia nebolo obdobie, za ktoré nebolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie, ak povinnosti zamestnávateľa, a teda aj platiteľa dane, si plnil poistenec za seba sám.
Funkciu zamestnávateľa plní platiteľ príjmu zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení zákona č. 534/2005 Z. z., ak tento platiteľ nie je zamestnávateľom vo vzťahu k fyzickej osobe, ktorej vyplatí príjem. Ide napríklad o platiteľa príjmu, ktorý je aj zamestnancom, ktorému sa príjem má vyplatiť; napríklad likvidátor, správca konkurznej podstaty.
V prípade zamestnanca zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktorý je už k 31. decembru 2013 prihlásený v registri poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, oznamuje zamestnávateľ po 31. decembri 2013 vyššie uvedenú skutočnosť na Registračnom liste FO – zmena, s dátumom vzniku zmeny najskôr od 1. januára 2011.

Postavenie zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov má aj napríklad

- platiteľ podnikového štipendia,

- platiteľ príjmov, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy (mzdové nároky po smrti zamestnanca, ktoré prechádzajú na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti),

- užívateľský zamestnávateľ – platiteľ príjmu občanovi tretieho štátu (štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky). Ide o zamestnanca, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky pre slovenského užívateľského zamestnávateľa, a má právo na príjem zo závislej činnosti zdaňovaný podľa príslušných ustanovení zákona o dani z príjmov na základe právneho vzťahu uzatvoreného s treťou fyzickou osobou alebo právnickou osobou, ktorá má sídlo mimo Európskej únie alebo v štáte nezmluvnej cudziny. Občan tretieho štátu je zamestnancom na účely sociálneho poistenia a zamestnávateľom na účely sociálneho poistenia v tomto prípade je užívateľský zamestnávateľ so sídlom na území Slovenskej republiky,

- správca bytov - Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov bytov, zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (§ 8a ods. 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov). Pokiaľ zástupcovi vlastníkov bytov z právneho vzťahu vyplýva právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 alebo ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, nadobúda zástupca vlastníkov bytov postavenie zamestnanca a zamestnávateľ – platiteľ príjmu - prihlasuje túto fyzickú osobu do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia. Podľa vyjadrenia Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky odmeny zástupcu vlastníkov bytov vyplácané prostredníctvom správcu bytov [§ 5 ods. 1 písm. g) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov] sú príjem zo závislej činnosti, nakoľko zástupca pri výkone činnosti postupuje podľa pokynov a príkazov vlastníkov bytov, ktorí si ho zvolili. Ako zamestnávateľ a platiteľ dane vystupuje správca bytov (§ 5 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov), ktorý vyplácanie odmeny vykonáva sprostredkovane za vlastníkov bytov.

Okrem zmien vyplývajúcich priamo z novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení Sociálna poisťovňa mení tlačivá aj v súvislosti s projektom SEPA, ktorého cieľom je zjednotenie pravidiel a štandardov pri realizácii bezhotovostných platieb. Základným cieľom SEPA je, zjednodušene povedané, faktické zrušenie hraníc pre realizáciu bezhotovostných platieb v mene euro. Na nových tlačivách sa z tohto dôvodu uvádza číslo bankového účtu už len vo forme IBAN.
Tlačivo slúžiace výlučne pre zamestnávateľa (RLZ) obsahuje nasledovné zmeny. V rámci oddielu č. 7 s názvom „Štatutárni zástupcovia zamestnávateľa (PO + OZ + ZZ)“ boli doplnené rubriky s názvom „Dátum od“ a „Dátum do“, ktoré slúžia na oznámenie obdobia, počas ktorého plní štatutárny zástupca svoju funkciu.
Nové tlačivá sú dostupné na webovej stránke Sociálnej poisťovne, v časti „Formuláre (http://www.porada.sk/2149-menu/55449s)“."


Podotýkam - môj názor je :
1. Že minimálne v prípade podnikového štipendia a možno aj u mzdových nárokov vyplatených pozostalým nie je výklad SP spravny.
2. V zákone nikde nevidím povinnosť oznámiť takúto zmenu (dodatočne, spätne).
Jana Motyčková
10.01.14,14:27
môže mi niekto povedať keď mám zamestnanca v pracovnom pomere a k tomu je aj konateľ s 50% podielom na vlastnom imaní, čiže na socp. urobím zmenu

RL FO na danú osobu v oddiel 4 : 50% podiel dám do kolonky áno a čo sa týka toho §7 ods. 2 tam neviem čo mám dať a ani na socp. mi nevedia povedať čo tam treba vyznačiť.

Vid predchádzajúci príspevok - u konateľa, resp. pri pracovnom pomere takejto osoby nejde o zamestnávateľa podľa §7 ods.2.
Slim
11.01.14,14:12
Dátum zmeny by mal byť uvedený 1.1.2011, resp. odkedy trvá právny vzťah, ak vnikol neskôr.

Prečo odkedy trvá právny vzťah, prečo predchádzajúce roky....

Zmena na garančnom poistení nastala od 01.01.2014, takže zmena by mala byť s týmto dátumom a nie 01.01.2011. Nie je to trochu od veci....?
Jana Motyčková
11.01.14,18:07
Prečo odkedy trvá právny vzťah, prečo predchádzajúce roky....

Zmena na garančnom poistení nastala od 01.01.2014, takže zmena by mala byť s týmto dátumom a nie 01.01.2011. Nie je to trochu od veci....?


Citovaná odpoveď bola odpoveď k otázke k oznamovaniu zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2, v otázke sa BRK nepýtal na oznqamovanie zmeny v garančnom poistení. A preto od 1.1.2011, lebo vtedy bola zmena zákona v súvislosti s § 7 ods. 2, akurát doteraz túto skutoćnosť SP nezisťovala.

Otázka a odpoveď bola :
Re: Nový Registračný list FO (Sociálna poisťovňa) od 1.11.2013


http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: BRK http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t226950-novy-registracny-list-fo-socialna-poistovna-od-1-11-2013-a.html#post2465902)
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtaťna zamestnanca zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2, či tomu rozumiemsprávne ...
Na stránke SP je uvedené, žepostavenie zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2 má aj správca bytovpri vyplácaní odmien zástupcom vlastníkov.
V prípade, ak správca bytov vyplácaodmenu zástupcom vlastníkov, zástupca vlastníkov má právo napríjem zo závislej činnosti (od 1.1.2013 a pokračuje aj po1.1.2014), je tiež potrebené v RL zástupcu vlastníkov k 1.1.2014vykonať zmenu?


Ďakujem.



Dátum zmeny by mal byť uvedený 1.1.2011, resp. odkedy trvá právny vzťah, ak vnikol neskôr.
Badko
13.01.14,10:01
Dobrý deň,

chcem sa spýtať či tomu dobre rozumiem:

chcem prihlásiť nového zamestnanca - nie štatutár - do RL FO do 4. uvediem- nie je štatutárom -tak dám NIE a zamestnanec zamestnávateľa podľa § 7 ods. 2 uvediem ANO

chápem to správne?

ďakujem
Jana Motyčková
13.01.14,15:17
Príklady zamestnávateľov podľa §7 ods.2 sú uvedené v príspevku 16. U "normálneho" zamestnávateľa sa v tejto položke uvedie NIE, resp. uvádza sa 0.
Arava
31.01.14,03:58
Prosím poraďákov o radu,
štatutári majú vo firme pracovný pomer a zároveň dohodu o výkon funkcie v predstavenstve dozornej rady, nemajú účasť na majetku zamestnávateľa. Vzťahuje sa na nich od 1.1.2014 garančné poistenie???
Arava
31.01.14,12:34
Nikto mi neporadí?
Jana Motyčková
31.01.14,13:11
Na ich pracovný pomer sa naďalej GP vzťahuje.
Ester plus
16.05.14,06:16
Zmenu na RLFO získnie titulu Ing. sa hlási dňom vykonania štátnej skúšky alebo až odovzdaním diplomu (promócie)?
nela07
03.07.14,10:39
Dobrý deň, prihlásila som nového zamestnanca do prac. pomeru ako normálneho zamestnanca. Bol na úrade práce, tvrdil , že viac ako 12 mesiacov, ale nemal doklad. Dnes mi priniesol papier z ÚP, že bol vedený na ÚP viac ako 12 mesiacov. Teraz potrebujem opraviť RL. Zruším prihlášku a urobím ju nanovo s kódom prihlásenia 14- dlhodobo nezamestnaný?

Ďakujem za odpoveď.
nela07
04.07.14,05:26
Dobrý deň, prihlásila som nového zamestnanca do prac. pomeru ako normálneho zamestnanca. Bol na úrade práce, tvrdil , že viac ako 12 mesiacov, ale nemal doklad. Dnes mi priniesol papier z ÚP, že bol vedený na ÚP viac ako 12 mesiacov. Teraz potrebujem opraviť RL. Zruším prihlášku a urobím ju nanovo s kódom prihlásenia 14- dlhodobo nezamestnaný?

Ďakujem za odpoveď.





Po telefonáte na SP Košice - zrušiť pôvodný RL a prihlásiť nanovo.
Mila123
04.07.14,05:39
Po telefonáte na SP Košice - zrušiť pôvodný RL a prihlásiť nanovo.

ak si nestihla termín je to nelegálne zamestnanie...

alebo nie ste ako organizácia povinní uplatňovať si výnimku z platenia poistného,......
nela07
04.07.14,06:12
ak si nestihla termín je to nelegálne zamestnanie...

alebo nie ste ako organizácia povinní uplatňovať si výnimku z platenia poistného,......



Ja som ho prihlásila v termíne - pred nástupom do zamestnania. Len som ho prihlásila ako normálneho zamestnanca a potom mi doniesol potvrdenie, že bol dlhodobo nezamestnaný.
Mila123
04.07.14,06:35
Ja som ho prihlásila v termíne - pred nástupom do zamestnania. Len som ho prihlásila ako normálneho zamestnanca a potom mi doniesol potvrdenie, že bol dlhodobo nezamestnaný.
ale teraz prihlášku stornuješ a hlásiš ho znovu a po termíne....

je to podľa môjho názoru nelegálne....

nechala by som ho normálne prihláseného typ 1 na RLFO
nela07
04.07.14,06:38
Iná možnosť opraviť RL nie je.
Jana Motyčková
04.07.14,08:10
Skúste dať zrušenie prihlásenia typ 16.
nela07
04.07.14,08:33
Skúste dať zrušenie prihlásenia typ 16.



ďakujem za odpoveď. Už som zrušila prihlášku podľa odporúčania pracovníka zo SP. Viem, že to nemusí byť správne. Ale keď som dala zrušenie prihlásenia k poistnému vzťahu , tak typ zamestnanca už bol vyplnený a nedal sa zmeniť. Mala som to asi riešiť cez "nový".

Dala som dopyt na Sociálku, keď sa ozvú, tak to sem prilepím. ďakujem a prajem pekný deň.
nela07
04.07.14,09:23
Pripájam veľmi skorú odpoveď na môj dotaz na Sociálnu Poisťovňu: neviem to nakopírovať, pripájam súbor
mariapol
16.10.14,08:36
Dobrý deň, dnes som sa dozvedela pre mňa novinku a tak sa chcem s Vami poradiť.



V prípade že mi zamestnankyňa nastúpila na MD nahlásila som na SP na RLFO v časti 9

Typ: Zmena - dátum narodenia dieťaťa a dátum začiatku MD.

Pri ukončení MD som nahlásila Typ: Zmena - dátum ukončenia MD.

Súčasne v prípade že zamestnankyňa pokračovala čerpaním rodičovskej dovolenky som do SP nahlásila na RLFO Typ: Prerušenie - Dátum vzniku prerušenia, Dôvod prerušenia - 6 .



Dnes som sa dozvedela že okrem týchto povinností som mala na SP ešte na RLFO nahlásiť aj ďaľšiu Zmenu a to Typ: Zmena - Dátum začiatku rodičovskej dovolenky a pri ukončení rodičovskej dovolenky nahlásiť Typ: Zmena - Dátum ukončenie RD.
Jana Motyčková
16.10.14,11:55
Áno, pri RD sa dáva RL zmena - začiatok a koniec rodičovskej dovolenky a zároveň aj RL prerušenie poistenia. Čiže idú 2 RL.
mariapol
17.10.14,05:05
Ďakujem
Mila123
31.10.14,21:21
Dobrý večer,
dnes 31 10 2014 končí pre zamestnanca i zamestnávateľa 12 mesačná výnimka, musím k 01 11 2014 prihlásiť zamestnanca s kódom 16. Otázka znie kedy musím prihlásiť zamestnanca najneskôr? , myslím bez sankcie ...(tým, že 01 11 a 02 11 2014 je víkend, zamestnanec pracuje iba v pracovné dni) , musí to byť dnes 31 10 2014, alebo aj zajtra, či dokonca v pondelok 03 11 2014 - pred začiatkom výkonu práce?

Ďakujem
Jana Motyčková
01.11.14,17:51
Podľa zákona pred vznikom poistenia, teda najneskôr 31.10.
§ 231 ods.1 písm. b) bod 6 na konci.