skapa
30.10.13,14:28
Založil som si sro v tomto roku. Účtovníctvo mi robí manželka, ktorá má na to živnosť. Je na rodičovskej dovolenke a živnosť má prvý rok a tak pravdepodobne bude platiť len minimálne odvody a dane (paušálne náklady 420*6 mesiacov a nezdaniteľná časť základu dane 3 735,94). Chcel by som, aby mi za účtovníctvo a administratívu vystavila tento rok faktúry spolu v cene cca 4700e (aby nemusela platiť od budúceho leta soc. odovdy).
Budú pre DU akceptovateľné náklady mojej sro na účtovníctvo/administratívu v tejto výške, keď mám v skutočnosti ~10 faktúr za celý rok?
Podľa kamaráta, právnika, je to ok keďže v EU platí voľná tvorba cien.
Ešte na okraj sro ani szco nie je v tomto prípade plátcom DPH, takže štát o DPH neoberáme ... len chceme daňovo optimalizovať.
Tweety
30.10.13,13:31
Právne je to OK. Druhá strana ale je, či je táto suma primeraná poskytovanej službe.
marjankaj
30.10.13,13:35
Veď urob tender. Určite sa nájde niekto, kto ti to bude robiť lacnejšie.
kn-alka
30.10.13,13:36
.... on nechce lacnejšie, on chce mať výdavky vo svojej sro
skapa
30.10.13,13:37
A DU pri kontrole preveruje primeranosť pokytovanej služby? Ak áno, na základe čoho sa stanoví aká je primeraná suma pre túto službu - účtovníctvo 10 faktúr?
skapa
30.10.13,13:44
presne tak, na jednej strane nechcem platiť niekomu za účtovníctvo a preto to robím takto cez manželku + je stále k dispozícii a info o firme sa nedostávajú mimo rodinu :o) ... ale zároveň, ked vidím, že ako sro z tých peňazí zaplatím ~33% na daniach a odovodoch a manželka zaplatí z toho < 5% na dovodoch do ZP, tak je jasné, že by som je doprial čo najviac :o)
marjankaj
30.10.13,13:44
No neviem. Faktúry bude vystavovať jeho manželka a on by to chcel obmedziť.:--- Aspoň z otázky to vyplýva:---
Možno nebude mať na úhradu.:D
účtovník 007
30.10.13,14:04
Len aby toto nečítal Kažimír, lebo uvidíte, ten Vás zoptimalizuje. :-)
marjankaj
30.10.13,14:15
No na sro už chystá licencie za 1000 € a vraj aj na FO chcú dať licencie za 500 €.:eek:
Antonia Jendrišáková
30.10.13,16:34
Tomuto hovoríš daňová optimalizácia ? To je prelievanie peňazí. Za čo máš skutočné účtovníčky ? Za diečatá a chlapcov, ktorí len vyzvedajú ? A nechcem sa vyjadrovať o živnostenskom oprávnení na účtovnícke práce Tvojej manželky. Priatelia účtovníci poraďte, poradil mi aj kamarát právnik ! Máš len fa alebo aj niečo robíš, okrem "optimalizácie daní".
skapa
30.10.13,20:42
Moja zena zacina s uctovnictvom a je fajn, ze moze zacat na malej firme a nemat stres, ze nieco pokazi niekomu inemu a bude mat z toho problemy.
Ja zacinam so sro a nevidim dovod preco by to nemala robit ona.
Potialto je to podla mna ok, lebo, ked si zaplatim externeho uctovnika tak mi pribudnu nepriame naklady za cas straveny komunikaciou s nim + preposielanie fakatur atd + ten uctovnik za mna nepojde na postu a nezisti co potrebujem len tak zadarmo.

Vies sa prosim vyjadrit k otazke t.j. co na to povie DU? Su ceny sluzieb nejako odvijane od nejakych tabuliek alebo tak ... alebo co?

A este otazka na okraj: ako sa pozna skutocny uctovnik? predpokladam, ze aj ty si nejako zacinala.

A neboj sa statu ostane este kopec dani a odvodov.
Antonia Jendrišáková
31.10.13,12:23
Začínal som tiež. Všetky školenia som si platila zo svojho, nepoznala som účtovníčku, ktorá by ma bola zaškolila grátis. Odoberala som a aj odoberám rôzne odborné publikácie, absolvujem školenia a samozrejme ich platím. Takže, keď si myslíš, že účtovníčka berie peniaze za nič, je to Tvoj problém. Nehovorím o hodinách štúdiia denne. Nehovorím, že Tvoja manželka nieje účtovníčka. Obstaraj jej odbornú literatúru a školenia. Účtovnícka práce je o celoživotnom vzdelávaní, ako každá ktorú chce človek robiť poriadne. Po tomto Ti odpovie aj Tvoja manželka-účtovníčka, lebo predpokladám, že s ňou Ti nieje ľúto komunikovať. Veľa zdaru želám.
marjankaj
31.10.13,12:58
Ako sa pozná? To zistíš pri daňovej kontrole.:cool:
veronikasad
31.10.13,13:16
Prepočítala sa p. účtovníčka tvojej s.r.o. kolko jej pri takomto príjme vyjde nedoplatok na zdr.poistení (z RZZP za rok 2013) a kolko bude platiť preddavky na ZP od 1.1.2015 ? Ako si prišiel na 5 % sadzbu zdr.poistenia ?
Katy a R
31.10.13,13:24
nuž ale, keď má taký cenník služieb - čo narobíš;) ..
skapa
31.10.13,20:49
ahoj, ale vsak moja manzelka tiez bola na skoleni, ktore si sama zaplatila. Tiez si kupila literaturu. Je jej jasne, ze zo strednej si uz toho z uctovnictva vela nepamata a ze bude musiet na sebe makat, aby to mohla robit.
Preco si myslis, ze ja si myslim, ze uctovnici beru peniaze za nic? Ja som nic take nenapisal, ani som nechcel navodit taky dojem ... sa ospravedlnujem, ak sa tak stalo.

A teraz k tej otazke, vies mi pls na to nieco napisat?
skapa
31.10.13,20:58
Vsak prave som pozeral, ze podvojne ucto za mesiac je pausal 70e a viac/mesiac. Kazda hodina konzultacie k ucto/daniam je 20e/hod a viac. Administrativa 12/h a viac.
Takze, za 6 mesiacov to nie je az taka horibilna suma.
KEJKA
31.10.13,21:27
cena za účtovníctvo limitovaná nie je. Podľa mňa to DU vyhodiť nemôže, nenájde na to §, a ak áno tak s odvolaním sa, že ide o spriaznenú osobu. Ale tieto vzťahy upravuje ZDP len pri zahraničných spriaznených osobách. Podľa mňa nič nehrozí, ved čo nie je zakázané, je dovolené. Budú sa snáď čudovať, ale ak má manželka v živnosti aj poradenstvo, tak tam už je ťažko stanoviť cenu obvyklú.
Záruku ti však nedá nikto - je a bude to o schopnosti obhájiť sa.
veronikasad
31.10.13,21:28
Čítal si môj komentár k prvému príspevku ? Kde berieš 5 % odvody do ZP ? (na školení určite o takejto sadzbe nebola reč)
nika.sum
01.11.13,03:59
Mám pocit ze myslel tym ze ona zaplatí len cca 5 % viac na odvodoch, vlastne usetria na dani
Antonia Jendrišáková
01.11.13,05:42
Odpovedal si si v predchádzajúcich komentároch,"cena nie je až taká vysoká". Vytlač si niektoré cenníky účt. prác a budeš argumentovať týmto spôsobom. Lebo neúčtuje sa len o fa, všetky doklady týkajúce sa firmy sú účtovné doklady, o ktorých sa musí účtovať. Vypracovanie DP s prílohami, DzMV, banky, pokladnica a p. V konečnom dôsledku nebudeš mať 10 účtovných zápisov z fa.
Emka Roman
01.11.13,07:21
pokiaľ niečo NEVIEŠ robiť, tak to radšej nerob

nikdy nevieš odkiaľ, od koho a akú otázku môžeš dostať

raz zle odpovieš a spadne ti celý domček :D
skapa
01.11.13,19:26
dakujem za odpoved, takto nejako vecne som si to predstavoval
skapa
01.11.13,19:31
To som si presne uvedomil, ze vlastne uz len tym, ze kazdy mesiac zaplatim internet je dalsi pripad mesacne, co treba uctovat. Dakujem.
veronikasad
01.11.13,19:36
Predpokladám, že tvoja manželka bude robiť účto na základe písomnej zmluvy. Bude rovnaká (mesačná ) odmena aj v roku 2014 ?
skapa
01.11.13,19:43
@marjankaj: No jo, tie licencie to su akoby dalsie preddavky na dan, nie? Ale to ma bude trapit, az ked by mal zisk firmy za rok klesnut pod 4000. Inak na daniach aj tak tych 1000e zaplatim.
@veronikasad: tych 5% som myslel tak, ze ona musi zaplatit pri vyuziti 40% pausal. nakladoch len 14% z 1.9 podielu zo 60% ..co je pod 5%.
skapa
01.11.13,20:25
So zmluvou sa mi babrat nechce, je to nutne? Aj ked asi by to bola pre poriadok dobra vec.
Preco sa pytas na cenu za 2014? Ja si to predstavujem tak, ze platit budem pausal + podla narocnosti mesiaca/obdobia. 2014 bude narocnejsi, lebo uz bude treba platit preddavky na dan ..atd.
veronikasad
01.11.13,20:32
Práve preto by si ten paušál mal mať dohodnutý písomne a platbu posielať prevodom na BU z dôvodu obmedzenia platieb hotovosti
marjankaj
01.11.13,21:02
No daňový poradca asi nebude živnosť.
http://www.minv.sk/?danovy-poradca-1
KEJKA
01.11.13,21:37
nemala som na mysli daňové poradenstvo.