pipera
20.03.06,20:30
ahojte, ja mam startu v roku 2003 a roku 2004. v roku 2005 budem mat zisk, ako mam postupovat. startu z roku 2003 mozem umorit iba ak budem mat zaklad dane vacsi ako 150000? mozem umorit stratu z roku 2003 /1/5/ a stratu z roku 2004 prip celu? neviete mi poradit ako mam postupovat? dakujem, andrea
pipera
20.03.06,20:49
este som zabudla napisat, ze sa jedna o sro. ako je to ked odratam z roku 2003 1/5 straty tak z roku 2004 mozem umorit cely zvysok zisku?
bes
20.03.06,20:56
Postupuješ podľa par. 30 zákona o dani z príjmov - v roku 2005 si môžeš odpočítať daňovú stratu za rok 2003 a 2004 do výšky základu dane za rok 2005. Tých 150000 platilo podľa starého zákona.
liba2
20.03.06,20:59
ahojte, ja mam startu v roku 2003 a roku 2004. v roku 2005 budem mat zisk, ako mam postupovat. startu z roku 2003 mozem umorit iba ak budem mat zaklad dane vacsi ako 150000? mozem umorit stratu z roku 2003 /1/5/ a stratu z roku 2004 prip celu? neviete mi poradit ako mam postupovat? dakujem, andrea
Andrejka, pokiaľ si stratu z r.2003 nezačala umorovať (asi nie, keď za r. 2004 sa tiež dosiahla strata), potom v r. 2005 môžeš umorovať podľa nových predpisov, t.j. ak máš dostatočný zisk v r. 2005, môžeš umoriť aj celú stratu za obidva roky; ak nemáš dostatočný zisk, umorovať môžeš najdlhšie 5 rokov.
Milan Benka
20.03.06,21:25
Doplňujem, že už nie je potrebné umorovať rovnomerne.
pipera
21.03.06,06:50
dakujem. ja som si myslela ze stratu za rok 2003 musim umorovat este podla streho zakona. viete mi aj poradit odvolavku, kde je napisane ze stratu za rok 2003 mozem umorit podla noveho zakona ak som ju nezacala umorovat?neviete mi poradit, kde sa na nete da pozriet vyplnovanie tabuliek k odpoctu straty? dakujem
pipera
21.03.06,07:10
a este mam jednu otazku. v akej tabulke potom uvediem stratu za rok 2003 a tu za rok 2004. dakujem, andrea
liba2
21.03.06,09:07
dakujem. ja som si myslela ze stratu za rok 2003 musim umorovat este podla streho zakona. viete mi aj poradit odvolavku, kde je napisane ze stratu za rok 2003 mozem umorit podla noveho zakona ak som ju nezacala umorovat?neviete mi poradit, kde sa na nete da pozriet vyplnovanie tabuliek k odpoctu straty? dakujem
Podľa § 52 ods. 8 ZDP sa ustanovenie § 30 použije na straty, ktoré môže daňovník prvýkrát odpočítavať po nadobudnutí účinnosti zákona o DP, t.j. po 01.01.2004, aj keď ich vykázal pred 01.01.2004.
Ak daňovník znižoval, alebo mohol znižovať základ dane o daňovú stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti zákona o DP, t.j. pred 01.01.2004, z druhej vety § 52 ods. 8 vyplýva, že daňovník musí pokračovať v odpočte takejto straty podľa § 34 ods. 2 zákona č 366/1999 Z. z.
Iná podmienka z § 30, ktorú by musel daňovník splniť pri odpočte daňovej straty, už nevyplýva (napr. preinvestovanie odpočítavanej daňovej straty, ako to bolo ustanovené v § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z.)
liba2
21.03.06,09:10
a este mam jednu otazku. v akej tabulke potom uvediem stratu za rok 2003 a tu za rok 2004. dakujem, andrea
V daň. priznaní máš na to celú stranu č. 5. Prečítaj si poučenie na vyplnenie DP.
pipera
21.03.06,09:17
dakujem. a este ma zaujima jedna vec. ked mam zisk, odratam stratu a tym padom neplatim dan, ako je to z platenim preddavkov?
liba2
21.03.06,11:19
dakujem. a este ma zaujima jedna vec. ked mam zisk, odratam stratu a tym padom neplatim dan, ako je to z platenim preddavkov?
Ak viem - poradím. Ak neviem - pohľadám cez "Rozšírené hľadanie" tu na porade. Odporúčam však, najmä v tomto období vyplňovania DP, mať "po ruke" zákon o DP - najlepšie aj s komentárom. Bez neho sa nedá pracovať.
Našla som 2 témy - popozeraj. Podľa všetkého preddavky nebudete platiť - ale over si to.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=171609#post171609 (http://www.porada.sk/showthread.php?p=171609#post171609)

http://www.porada.sk/showthread.php?p=209325#post209325 (http://www.porada.sk/showthread.php?p=209325#post209325)
pipera
21.03.06,18:32
tak uz som to zistila. na 100% sa potom neplatia preddavky lebo zaklad dane je 0. dakujem, andrea
pipera
22.03.06,13:14
esta ma napada jedna otazka. ako budem uctovat umorovanie straty v uctovnictve /podvojne ucto/ a v ktorom roku budem o tom uctovat?
sway
22.03.06,13:17
esta ma napada jedna otazka. ako budem uctovat umorovanie straty v uctovnictve /podvojne ucto/ a v ktorom roku budem o tom uctovat?

V účtovníctve sa o umorovaní straty neúčtuje, len si vaď pomocnú evidenciu - aby si mala prehľad.
O strate sa účtuje ak sa strata po rozhodnutí VZH odpočítava zo zisku.;)