bes
20.03.06,21:45
SZČO, neplatca DPH, JÚ v 04/04 uzatvoril leasingovú zmluvu na osobné MV. Výška zálohy na leasingové splátky bola 101200,-. Doba trvania 36 mesiacov, mesačná splátka 5788,- . Účtovníčka, po ktorej som prebrala rok 2004 akontáciu ignorovala (blok z registračky neprešiel vôbec peňažným denníkom) a mesačné splátky dávala pri úhrade rovno do prevádzkovej réžie. Vo výkaze o majetku a záväzkoch za 2004 je 0,-Sk v záväzkoch a v dlhodobom majetku tiež 0,-SK Ja som doteraz účtovala leasing od 01.01.04 podľa Poradcu Extra 2/05 tak, že celý záväzok voči leasingovke som evidovala v knihe záväzkov a auto v majetku, tým pádom sa mi leasing premietol aj do výkazu o majetku a záväzkoch. Neviem kto má pravdu o spôsobe účtovania leasingu v JÚ či ja, či ona. SZČO leasing v 06/05 predčasne ukončil, zaplatil vyrovanie a následne v 07/05 vozidlo predal. Vôbec netuším ani z účtovného ani z daňového hľadiska čo mám v roku 2005 vlastne urobiť. Či všetky splátky v réžii roku 2004 v roku 2005 dodaniť, alebo podať opravné DP za 2004, a vôbec neviem čo budem mať ako náklad roku 2005 pri predaji vozidla. Nájde sa dobrá duša, ktorá mi skúsi pomôcť? Prešla som poradu skrz-naskrz ale nikde som nič podobné nenašla prosím pomôžte ak viete, vopred ďakujem.
ivab
21.03.06,05:54
Bes predošlá účtovníčka to isto dobre nemá, postupuj podľa nových postupov účtovania, oprav DP za rok 2004. V roku 2005 sa ťa budú týkať ustanovenia ZDP o predčasnom ukončení lízingu. Treba si to len naštudovať. Aj v poradcoch je toho dosť popísaného (neviem či máš aj publikáciu dane účtovníctvo - vzory a prípady, neviem presne ktoré číslo je venované práve lízingu)
bes
21.03.06,06:49
Ďakujem, mam aj dane a učto ale nikde sa nepíše o tom, čo s tým keď predčasne ukončí leasing, čo sa daňovo uznáva, a čo je výdavkom pri príjme z predaja...
johankaP
23.03.06,11:18
Prosim Vas neprilepi sem niekto v cislach predcasne ukonceny leasing? Nema niekto s tym skusenosti? Velmi by mi to pomohlo, uz som sa do toho velmi zaplietla.