juanitka
31.10.13,07:21
Dobry den,

chcela by som sa opytat, kamaratka mala pracovnu veceru, ktoru vykonavala po pracovnom case. Praca nadcas predstavovala cestovanie do ineho mesta, tam bola vecera do cca. 19.00 hodiny a potom bol zabavny program a cesta naspat, prisla domov okolo 23.30. Kolegyna, ktora ma na starosti mzdy jej nechce uznat cely cas, tvrdi, ze praca nadcas trvala len kym nezacal zabavny program, takisto, ze sa nerata ani cesta naspat. Mne, co sa nevyznam v danej problematike nadcasov sa to zda hlupost. Viete mi poradit? ma narok na bud preplatenie, alebo nahradne volno, podla mna od zacatia az po ukoncenie (teda prichod domov), alebo sa mylim?dakujem pekne
ivka70
31.10.13,06:48
Mylis sa, do pracovneho casu sa nezapocitava cas na SC straveny cestovanim - to hovori priamo zakon o cestovnych nahradach.
A preco by sa mal zabavny program pocitat do pracovneho casum tiez nerozumiem. Kamoska mohla po skonceni preacovnej vecere odist domov, nemusela sa ist zabavat ..... to jej snad zamestnavatel nenariadil .... cize ostala v ramci svojho volneho casu. Je to to iste ako ked ides niekam na 2 dni na SC a v noci spis na hoteli, tak tento cas sa ti do prac. casu nepocita.
avalik
31.10.13,07:35
§ 97
Práca nadčas

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

teda nie kolegyna rozhoduje o tom co je a co nie je praca nadcas ... zamestnavatel/veduci nech sa k tomu vyjadri - musite mat evidenciu prace nadcas, ak to tam podpise bude jasno na oboch stranach
expeeert
31.10.13,07:36
A nie je to tak, že ak cestuje v obvyklej pracovnej dobe, tak ten čas sa započítava do pracovného času, a mimo tejto doby už nie? Keď má napr. prac. čas od 8 do 16 a cestuje na SC v čase od 14 do 19 tak sa mu do prac. času započítavajú len 2 hod?
ivka70
31.10.13,07:46
Ano ,tak nejako.
juanitka
31.10.13,08:05
Dakujem pekne za odpovede. Ja sa nevyznam do toho.Jasne poradila som jej, nech ide za sefom. Podla mna tiez ak to uzna on, tak potom je vsetko ok. A co sa tyka toho programu, ribila sefovi aj sofera na sluzobnom aute, tak si nemohla dovolit odist skor, ako on. dakujem este raz.