andrea.d
05.10.04,14:45
Chcem sa spytat, ci neviete, ake nalezitosti by mal mat prepravny doklad pri doslej fakture z EU (pri nadobudnuti tovaru v ramci EU). Niektori dodavatelia nam totiz vyhotovuju CMR - staci to? Co treba prilozit ku fakture, ked nam prepravu zabezpeci nejaka sukromna osoba na os.vozidle a za prepravu nepozaduje odplatu?
M3G
05.10.04,16:21
Podľa mňa je prepravný doklad dôležitý pre spoločnosť, ktorá vystavuje faktúru. Tento doklad, napr. cmr slúži pre túto spoločnosť ako potvrdenie, ktoré ju oprávňuje vystavovať faktúru bez DPH(napr. v rámci EÚ).


Čo sa týka prijatých faktúr: môže byť k nim prepravný doklad, ale nie je to nevyhnutné.

Náležitosti CMR:
- odosielateľ
- príjemca
- miesto nakladania a miesto vykladania tovaru(treba najmä štát)
- čo sa viezlo, hmotnosť alebo počet
- dopravca, prípadne ďalší dopravca
- ŠPZ vozidla
- a podpisy+pečiatky(odosielateľa,prepravcu a príjemcu)
Tieto náležitosti štandardne vyplňujeme my a kontrole to stačilo, ale podľa mňa do budúcnosti by sa mal vyplniť komplet celý doklad.
marianna
06.10.04,05:24
Tiež neprikladám k došĺým faktúram za tovar žiaden doklad. Ako vraví M3G, je to dôležité pre dodávateľa, pretože si uplatňuje oslobodenie od dane.
vladan
06.10.04,07:15
ja prikladám k došlým faktúram z EÚ tlačivo CMR, tento doklad mi ostáva pri preberaní tovaru a hádam ho nevyhodím :-)
... ale nie, napríklad pred mesiacom mi volal môj obchodný partner z ČR (mal kontrolu z finančního úřadu), aby som mu odfaxovala doklad o prevzatí tovaru, čiže CMR. Neviem či nemal svoju, ale to, že som si nechala kópiu CMR, mu pomohlo :-)
Pekný deň
JanaSys
21.10.05,07:37
Otváram nanovo túto tému, pretože z prepravného dokladu sa stal najdôležitejší doklad pri dokladovaní oslobodenia podľa §43 - hlavne ak si odberateľ pošle svoju prepravnú firmu (§43, ods. 5 písmeno c))

" " "ak prepravu tovaru do iného členského štátu zabezpečí odberateľ z iného členského štátu inou osobou (slovenským alebo zahraničným dopravcom), prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní tovaru, v ktorom je uvedené miesto určenia"

Zaujíma ma práve okamih, kedy je už možné takýto doklad uznať
- príde cudzí prepravca, nechá dodávateľovi jeden list CMR so svojou pečiatkou (tovar sa považuje za dodaný odovzdaním prvému prepravcovi ..), nie je tam pečiatka príjemcu
- tovar sa prevezme, ale dostať späť list CMR aj s pečiatkou príjemcu je problém

(cudzia firma, prepravné náklady fakturuje odberateľovi a podobne).
Keď ide náš prepravca, tak k FA za prepravu prikladá tie správne kópie CMR, ale čo s tými cudzími.

Ako to robíte Vy?
SlavkaS
22.10.05,14:06
Mne to trocha trvá kým si prečítam príspevky o ktoré sa tu preberajú, čo sa týka dokladov tak musíte mať prepravné doklady alebo vyhlásenia o preprave aj pri vyšlých aj došlých faktúrach z EÚ, minulý týždeň sa mi skončila kontrola na DPH a tieto doklady kontrolovali.
Jana Acsová
23.10.05,11:50
Chcem sa spytat, ci neviete, ake nalezitosti by mal mat prepravny doklad pri doslej fakture z EU (pri nadobudnuti tovaru v ramci EU). Niektori dodavatelia nam totiz vyhotovuju CMR - staci to? Co treba prilozit ku fakture, ked nam prepravu zabezpeci nejaka sukromna osoba na os.vozidle a za prepravu nepozaduje odplatu?Potvrdené CMR podľa môjho názoru postačuje na dokladovanie. A ak prepravu zabezpečí súkromná osoba (nerozumiem presne výrazu), tak minimálne pre dodávateľa by mali byť poskytnuté nejaké doklady o tom, že tuzemský odberateľ tovar prevzal. Spravidla sa to robí práve na prepravných dokladoch, resp. potvrdením prevzatia na dodacom liste, či faktúre.

Poznámka:
Prevzatie tovaru je dosť dôležité aj z hľadiska posúdenia vzniku daňovej povinnosti pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru a spravidla sa potvrdzuje na prepravných dokladoch.
Doporučenie: robiť alebo zabezpečiť si kópiu tohto dokladu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
JanaSys
24.10.05,07:00
Ale stačí potvrdenie od prepravcu (v prípade prepravcu odberateľa - uvedené miesto určenia ) alebo je nutné dodatočne zháňať aj potvrdené od príjemcu?
Ester plus
19.01.08,13:54
Ale stačí potvrdenie od prepravcu (v prípade prepravcu odberateľa - uvedené miesto určenia ) alebo je nutné dodatočne zháňať aj potvrdené od príjemcu?

Aj mňa by zaujímala odpoveď na túto otázku. Vedel by niekto poradiť?
Ester plus
19.01.08,20:06
Nikto neodpovedal. Dúfam, že sa niekto ozve.

Ak firma (odberateľ z EU) má vlastnú prepravu a odoberie zo Slovenska tovar ktorý prevezie do EU touto vlastnou prepravou, pričom toto prevzatie potvrdí dokladom CMR - iné písomné prehlásenie o tom že tovar prepravila do iného členského štátu už firme nedá. Je to postačujúce?
Marian Smolík
12.07.12,05:20
§ 43 zákona o dani z pridanej hodnoty 222/2004 Z.z. účinnosť od 01.01.2012
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu
(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.
Pri trojstrannom obchode musia byť splnené podmienky ustanovenia § 45 zákona o DPH, pričom preukázanie dodania tovaru do iného čl. štátu na účely uplatnenia ustanovenia § 43 sa obvykle vykonáva predložením prepravného dokladu, ale môže to byť aj iný doklad napr. dodací list alebo doklad o prijatí platby za tovar. Tieto sú vyslovene uvádzané v zákone a využívajú sa obvykle vtedy, ak prepravný doklad vykazuje nepresnosti alebo by mohli vzniknúť pochybnosti o dodaní tovaru do iného členského štátu.


Kto vypĺňa Nákladný list CMR odosielateľ alebo dopravca ?

To vyplýva zo znenia čl. 8 Dohovoru CMR, kde je stanovené, čo dopravca musí preskúmať pri prevzatí zásieky na prepravu:
1. Pri prevzatí zásielky na prepravu dopravca preskúma
a) správnosť údajov v nákladnom liste o počte kusov a o ich značkách a číslach,
b) zjavný stav zásielky a jej obalu.
Právny výklad k Dohovoru CMR stanovuje, že dopravca nie je povinný úkonmi v čl. 8 ods. 1, tzn. len sa presvedčí. Odosielateľ je povinný zabezpečiť vybavenie zásielky, Dohovor CMR neobsahuje ustanovenie o tom, kto má vyplňovať NL CMR, avšak v praxi je to odosielateľ, avšak často tiež dopravca podľa údajov odosielateľov. Obvyklá prax je teda tá aj v čl. štátoch EÚ, že NL CMR vystavuje spravidla odosielateľ.



Kto zodpovedá za zle vyplnený nákladný list CMR?

Nakoľko vyplnenie je vecou odosielateľa, postupuje sa pri zodpovedá za všetky škody, ktoré vzniknú dopravcovi odosielateľ o čom hovorí čl. 7 Dohovoru CMR. Odosielateľ teda zodpovedá za správnosť údajov obsiahnutých v nákladnom liste CMR a to tiež v prípadoch, kedy údaje do NL CMR zapíše zástupca dopravcu (spravidla vodič).