sophie isabel
31.10.13,15:35
Dobrý deň
Manželka vlastní 2/3 rodinného domu aj s pozemkom, ktorý jej darovala jej matka v minulosti. V uvedenom dome bývala aj jej stará mama, ktorá vlastnila 1/3 domu aj s pozemkom. Po jej smrti bolo dedičské konanie kde 1/3 po nebohej pripadla 3 dcéram a to po 1/12-tine k celku. Jedna z tých dcér je manželkyna matka ostatné matkyne sestry.
Chcem sa spýtať je možné darovať manželke ostatok rodinného domu s pozemkom. Musia byť na to samostatné darovacie zmluvy či je možné na jednu darovaciu zmluvu napísať všetky dcéry.?
Ešte poznámka, jedna z dcér, sestra manželkynej matky je nesvojprávna a je v opatere manželkynej matky. Je to chránená osoba tak tam asi prevod nebude možný no aj tak by sme chceli zrealizovať aspoň prevod z manželkynej matky 1/12-tinu a jej sestry tiež 1/12-tinu a tá jedna 1/12 nesvojprávnej sestry by ostala do jej smrti v jej vlastníctve. Chceli by sme to mať v poriadku a riadne zaevidované na katastri nehnuteľnosti.
Pri takomto darovaní je potrebné platiť daň a v akej výške alebo je to oslobodené od dane ak je to v rodine, alebo je to lepšie riešiť kupno-predajnou zmluvou.
Dakujem za odpoveď.

Laco
Mária27
31.10.13,15:07
Bude to jedna zmluva - o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva. Uvedení budú všetci spoluvlastníci a ich podpisy overené.
Zmluva má 2 čast: v prvej budú všetci súhlasiť so zrušením spoluvlastníctva a v druhej časti spôsob vyporiadania: že všetko dostane jedna osoba a vyplatí ostatných + sumy.
Za nesvojprávnu tam bude konať zástupca. Daň sa neplatí, ak to mali 5 rokov vo vlastníctve.
dedo paragraf
31.10.13,15:09
Podľa mňa je najlepšie,ak sa darovacia zmluva spíše u notára tak,že podľa jednej darovacej zmluvy budú dvaja darcovia a jeden obdarovaný(á).Daň sa neplatí,ak sa darovanie uskutočňuje v rámci rodiny.Bohužiaľ,čo sa týka nesvojprávnej tety,tam budete musieť strpieť,že v tej 1/12 bude aj naďalej spoluvlastníčkou teta.Alebo môžete aj odkúpiť tú 1/12-inu,ale na to bude treba súhlas súdu,ktorý tetu zbavil svojprávnosti.To je však na dlhé lakte a dosť nákladné,takže radím,nechať tetu v pokoji dožiť,lebo s najväčšou pravdepodobnosťou po jej smrti bude dediť Vaša manželka za predpokladu,že sa neobjavia aj iní zákonní dedičia.
sophie isabel
31.10.13,17:54
Dakujem za odpoveď
luja5
31.10.13,17:57
Ide len o matematickú chybu pri zadaní otázky, alebo je tam ešte aj ďalší spoluvlastník? Ak manželka má podiel 2/3 a z poslednej tretej tretiny zdedili tri dcéry po starej mame Tvojej manželky po 1/12 (t.j. spolu 3/12, čo je jedna štvrtina), chýba ešte podiel 1/12.
sophie isabel
31.10.13,18:10
možno sa nerozumíme manželka má 2/3 a 1/3 je rozdelená na 3 sestry a podľa súdu každá má nárok 1/12 k celku.
luja5
02.11.13,09:03
Ďakujem, že sa mi to snažíš vysvetliť. Aj tak však nerozumiem, ako sa môže rozdeliť bezo zvyšku 1/3 medzi tri sestry tak, že každá sestra má nárok na 1/12.
Ja som to pochopila tak, že sú štyri spoluvlastníčky, z ktorých prvá spoluvlastníčka=Tvoja manželka má 2/3 a ďalšie tri spoluvlastníčky (tri sestry) by mali mať spolu 1/3. Spolu však 1/3 nemajú, ak každá osobitne má 1/12.
Ak spočítam 2/3 Tvojej manželky a po 1/12 za každú sestru, súčet spoluvlastníckych podielov (2/3+1/12+1/12+1/12) mi nedá celok. Preto som sa pýtala tak, ako som sa pýtala:).