eSPe
21.03.06,02:47
Zdravim,
u mojho byvaleho zamestnavatela som pracoval do 31.decembra 2005. 21.marca 2006 mi prisiel list ze mam uhradit ciastku 8538,-sk resp. sa dohodnut na splatkach inac bude vymahana peniaze sudnou cestou. Inventura bola vykonana 17. januara 2006 cize dva tyzdne som uz vo firme nepracoval. Ma pravo odo mna byvala firma nieco ziadat ? Ved to manko mohlo vzniknut pocas tych dvoch tyzdnov co som tam uz nepracoval a inventury som sa tiez nezucastnil. (ide o obchod elektronikou kde som pracoval ako predavac, mal som uzavretu zmluvu o hmotnej zodpovednosti) Za posledne dva mesiace sa tam vystriedalo 15 novych zamestnancov,ktory sa zaucali do novootvorenej pobocky. Dakujem za radu
Ospravedlnujem sa ak som umiestnil temu na nespravne miesto ale som tu prvy krat.
Melnick
21.03.06,02:32
Zdravim,
u mojho byvaleho zamestnavatela som pracoval do 31.decembra 2005. 21.marca 2006 mi prisiel list ze mam uhradit ciastku 8538,-sk resp. sa dohodnut na splatkach inac bude vymahana peniaze sudnou cestou. Inventura bola vykonana 17. januara 2006 cize dva tyzdne som uz vo firme nepracoval. Ma pravo odo mna byvala firma nieco ziadat ? Ved to manko mohlo vzniknut pocas tych dvoch tyzdnov co som tam uz nepracoval a inventury som sa tiez nezucastnil. (ide o obchod elektronikou kde som pracoval ako predavac, mal som uzavretu zmluvu o hmotnej zodpovednosti) Za posledne dva mesiace sa tam vystriedalo 15 novych zamestnancov,ktory sa zaucali do novootvorenej pobocky. Dakujem za radu
Ospravedlnujem sa ak som umiestnil temu na nespravne miesto ale som tu prvy krat.

Podpísaním HZ sa pravdepodobne nevyhneš požiadavke bývalého
zamestnávateľa. Škoda,že pri odchode zo zamestnania si si túto
vec neriešil.
Toto je môj názor,ale tu na porade sú ľudia fundovanejší ako ja:) :)
v tejto oblasti a preto si počkaj na ich radu.:)
Braňo
21.03.06,06:00
Pri odchode si si mal dať podpísať priamo štatutárovi firmy, že máš vyrovnané všetky záväzky a pohľadávky a týmto dňom končí aj Tvoja hmotná zodpovednosť.
STRELEC
21.03.06,06:08
Pri podpísanej osobitnej hmotnej zodpovednosti je v tomto prípade potrebné vedieť, či pred ukončením pracovného pomeru si požiadal o vykonanie inventúry alebo nie.
Ďalej - išlo o hmotnú zodpovednosť individuálnu alebo kolektívnu?
va1ke
21.03.06,06:38
Skončením pracovného pomera sa tvoja hmotná zodpovednosť končí až po vykonaní invetúry zvereného majektu.
eSPe
21.03.06,06:50
Ide o kolektivnu zodpovednost, teraz uz viem ze som to nemal nechat tak ale isiel som robit do UK a bolo to dost narychlo, teraz mi uz len ide o to ci sa z toho da nejako 'vyzut'
DušanČ
21.03.06,06:53
Podľa môjho názoru aj v prípade, že si mal uzavretú osobnú hmotnú zodpovednosť, ak zamestnávateľ nenariadil ku dňu odchodu z organizácie mimoriadnu inventúru pri preberaní funkcie, nemôže teraz po vykonanej inventúre po 17 dňoch od skončenia pracovného pomeru úspešne vymáhať úhradu vzniknutého schodku. Oznám im, že akceptovaním skončenia pracovného pomeru sa považuje ku dňu jeho ukončenia stav, že obidve strany nemajú voči sebe žiadne záväzky a pohľadávky. Za obdobie od 01.01. do 17.01. za pohyby na zásobách nezodpovedáš. Organizácia nemôže dokázať, či k uvedenému schodku došlo počas trvania tvojho pracovného pomeru u nich alebo až po jeho skončení.
STRELEC
21.03.06,07:02
Ide o kolektivnu zodpovednost, teraz uz viem ze som to nemal nechat tak ale isiel som robit do UK a bolo to dost narychlo, teraz mi uz len ide o to ci sa z toho da nejako 'vyzut'
Ak zamestnanec nepožiada o vykonanie inventúry pred ukončením prac. pomeru (a platnosti dohody o hmotnej zodpovednosti) platí aj inventúra uskutočnená po uplynutí PP. Z Tvojej strany bolo treba byť opatrnejší pred ukončením PP. Ono by zamestnávateľ možno ani nestihol alebo nechcel urobiť včas inventúru. V tom prípade, by už ale nemohol voči Tebe nič uplatňovať.
STRELEC
21.03.06,07:07
§184 Zákonníka práce - citát
(3)Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

Zamestnávateľ (bývalý) využíva toto ustanovenie ZP. Obrana spočíva v §182 ods 3), tj ak zamestnanec preukáže, že škodu nezavinil celkom alebo zčasti.
Prepáč - radšej podávam pozitívnejšie informácie.
STRELEC
21.03.06,07:10
Podľa môjho názoru aj v prípade, že si mal uzavretú osobnú hmotnú zodpovednosť, ak zamestnávateľ nenariadil ku dňu odchodu z organizácie mimoriadnu inventúru pri preberaní funkcie, nemôže teraz po vykonanej inventúre po 17 dňoch od skončenia pracovného pomeru úspešne vymáhať úhradu vzniknutého schodku. Oznám im, že akceptovaním skončenia pracovného pomeru sa považuje ku dňu jeho ukončenia stav, že obidve strany nemajú voči sebe žiadne záväzky a pohľadávky. Za obdobie od 01.01. do 17.01. za pohyby na zásobách nezodpovedáš. Organizácia nemôže dokázať, či k uvedenému schodku došlo počas trvania tvojho pracovného pomeru u nich alebo až po jeho skončení.
Žiaľ tento názor nemá oporu v ZP, aj keď je logický a viac by chránil zamestnanca, ako to čo podľa ZP platí.