Fairy
21.03.06,07:37
Prosím o radu !!
Urobila som ročné zúčtovanie dane zamestnancom, ktorí vystúpili k 31.12.2005 a požiadali o zúčtovanie. Ale nemám im ako nedoplatok vyrovnať, nakoľko už v našom podniku nepracujú. Pod 100,- Sk netreba vyrovnať nedoplatok, ale oni chcú darovať 2%. Ako mám postupovať a čo mám zaslať na daňový úrad ??? A ako majú oni - bývalí zamestnanci - vyrovnať svoj nedoplatok ???

Z §40 ods. 5 som neni moc múdra :confused: !!!
alušik
21.03.06,06:50
Mne sa dá odchýlka ročného zúčtovania, či už je to preplatok alebo nedoplatok normálne na zamestnancovi nahrať... Zaúčtuješ to ako pohľadávku 342/331 a vyrovnajú Ti to napríklad vkladom do pokladne, keď si prídu po ročné zúčtovanie a potvrdenie pre účely poukázania 2% dane.;)
Denda
21.03.06,07:20
Prosím o radu !!
Urobila som ročné zúčtovanie dane zamestnancom, ktorí vystúpili k 31.12.2005 a požiadali o zúčtovanie. Ale nemám im ako nedoplatok vyrovnať, nakoľko už v našom podniku nepracujú. Pod 100,- Sk netreba vyrovnať nedoplatok, ale oni chcú darovať 2%. Ako mám postupovať a čo mám zaslať na daňový úrad ??? A ako majú oni - bývalí zamestnanci - vyrovnať svoj nedoplatok ???

Z §40 ods. 5 som neni moc múdra :confused: !!!
Ak zamestnávateľ už nevypláca mzdu alebo nemôže zrážku vykonať, vtedy vybere daňový nedoplatok správca dane podľa trvalého pobytu zamestnanca a do 30 dní po vykonaní ročného zúčtovania dane ste povinný odovzdať DU všetky podklady vykonaného ročného zúčtovania. Čiže zamestnanec uhradí tento nedoplatok dane správcovi.
Fairy
21.03.06,08:18
Ďakujem :)
nikulik
21.03.06,11:52
dokedy ma urobiť zamestnávateľ zamestnancovi ročné zúčtovanie? do 31. 03. 2006???
Tweety
21.03.06,11:53
dokedy ma urobiť zamestnávateľ zamestnancovi ročné zúčtovanie? do 31. 03. 2006??? Do 31.3.2006 a do toho termínu aj poslať DÚ hlásenie o zúčtovaní dane.
nikulik
21.03.06,12:02
Hlásenie za rok 2005?
Tweety
21.03.06,12:06
Hlásenie za rok 2005? Áno. Veď predsa robíme rok 2005, nie?
nikulik
22.03.06,04:51
Áno, ja sa len uistujem. Na to ročné zúčtovanie som sa pýtala preto, lebo ešte som netlačila potvrdenia ani ročné zúčtovania zamestnancom, tak či tam môže byť aj kľudne dátum 24 napriklad. Ďakujem za rýchlu odpoved.
nikulik
22.03.06,05:39
Este by som mala jednu otazocku. Urobila som dôchodcovi rocne zuctovanie ako za zamestnavatela, ale dozvedela som sa, ze dôchodca ma narok na vratenie dane ak poda danove priznanie. Da sa to nejako opravit, lebo vlastne uz sme o to mensiu dan zaplatili danovemu úradu. Da sa to zrušiť u zamestnávatela aby si mohol urobiť sám daňové priznanie?
Tweety
22.03.06,06:14
Áno, ja sa len uistujem. Na to ročné zúčtovanie som sa pýtala preto, lebo ešte som netlačila potvrdenia ani ročné zúčtovania zamestnancom, tak či tam môže byť aj kľudne dátum 24 napriklad. Ďakujem za rýchlu odpoved.
Dáš tam dátum, kedy si RZ urobila, kľudne hociktorý deň do 31.3.06.
Tweety
22.03.06,06:15
Este by som mala jednu otazocku. Urobila som dôchodcovi rocne zuctovanie ako za zamestnavatela, ale dozvedela som sa, ze dôchodca ma narok na vratenie dane ak poda danove priznanie. Da sa to nejako opravit, lebo vlastne uz sme o to mensiu dan zaplatili danovemu úradu. Da sa to zrušiť u zamestnávatela aby si mohol urobiť sám daňové priznanie?
S tým RZ už asi nenarobíš nič.
Barbara
22.03.06,06:33
Este by som mala jednu otazocku. Urobila som dôchodcovi rocne zuctovanie ako za zamestnavatela, ale dozvedela som sa, ze dôchodca ma narok na vratenie dane ak poda danove priznanie. Da sa to nejako opravit, lebo vlastne uz sme o to mensiu dan zaplatili danovemu úradu. Da sa to zrušiť u zamestnávatela aby si mohol urobiť sám daňové priznanie?


to by sa mu bolo oplatilo, keby mal príjem do 43093,-Sk.
:)
nikulik
22.03.06,06:45
On mal prijem cca 19 000,- tak preto. A zbytočne príde o 3600 Sk ked nemusí. Takže už sa s tým nedá nič robiť? Lebo daň sme mali zaplatiť mesačnu len nejakých 900 Sk, a ešte 9 000 nám DU dlhuje, takže v peniazoch by nebol problem. Ale ako to vlastne je, ako daňový úrad zisti, či zamestnávateľ dobre vypočítal zamestnancovi ročné zúčtovanie???
suzisen
22.03.06,11:48
Ahojte,

prosím Vás možem zamestnankyni urobit ročné zúčtovanie ak 9 mesiacov sa starala o svojho otca? Mesačný príjem mala 6.000,- Sk za ošetrovanie. Alebo si musí sama vyplnit daňové priznanie B. Ďakujem
Mirka D
27.03.06,04:44
dokedy ma urobiť zamestnávateľ zamestnancovi ročné zúčtovanie? do 31. 03. 2006???

Ešte v mzdách za marec môžem mať ročné zúčtovanie?
HLásenie za rok 2005 sa posiela do 31.3., ale údaje o ročnom zúčtovaní sú tam z roku 2004,nie?
nikulik
27.03.06,05:35
Ešte v mzdách za marec môžem mať ročné zúčtovanie?
HLásenie za rok 2005 sa posiela do 31.3., ale údaje o ročnom zúčtovaní sú tam z roku 2004,nie?

Hlásenie sa posiela za rok 2005, a na druhej strane sa uvádzaju udaje z prehľadov za jednotlivé štvrťroky, ale na prvej strane hlásenia, kde sa uvádza dátum vykonania RZ je dátum tohto ročný, čiže dátum vykonania ročného zúčtovania za rok 2005.

RT môže byť ešte aj v aprílových výplatách. Opravte ma ak sa mýlim.
Difi
27.03.06,05:38
Este by som mala jednu otazocku. Urobila som dôchodcovi rocne zuctovanie ako za zamestnavatela, ale dozvedela som sa, ze dôchodca ma narok na vratenie dane ak poda danove priznanie. Da sa to nejako opravit, lebo vlastne uz sme o to mensiu dan zaplatili danovemu úradu. Da sa to zrušiť u zamestnávatela aby si mohol urobiť sám daňové priznanie?

Mne na školení povedali, že ak zamestnávateľ spraví zamestnancovi ročné zúčtovanie, a potom zamestnanec si podá sám daňové priznanie, daňový úrad automaticky akceptuje to daňové priznanie a zruší ročné zúčtovanie.
nikulik
27.03.06,05:46
Este by som mala jednu otazocku. Urobila som dôchodcovi rocne zuctovanie ako za zamestnavatela, ale dozvedela som sa, ze dôchodca ma narok na vratenie dane ak poda danove priznanie. Da sa to nejako opravit, lebo vlastne uz sme o to mensiu dan zaplatili danovemu úradu. Da sa to zrušiť u zamestnávatela aby si mohol urobiť sám daňové priznanie?

Takže ak sa nenahneváte tak si aj sama odpoviem.
Bola som na daňovom úrade a v mojom prípade mi poradili aby som nechala tak ročné zúčtovanie za zamestnávateľa, uhradila dlžnu dan, a potom nech si zamestnanec podá sám daňové priznanie a vyžiada si tam tu daň. Malo by to takto byť správne, povedala mi to nasa správkyna dane.
Možno to niekomu pomôže...
Pekny den.
milanr
27.03.06,07:36
Takže ak sa nenahneváte tak si aj sama odpoviem.
Bola som na daňovom úrade a v mojom prípade mi poradili aby som nechala tak ročné zúčtovanie za zamestnávateľa, uhradila dlžnu dan, a potom nech si zamestnanec podá sám daňové priznanie a vyžiada si tam tu daň. Malo by to takto byť správne, povedala mi to nasa správkyna dane.
Možno to niekomu pomôže...
Pekny den.
Teraz som trochu zneistela.:confused: Aj ja som urobila RZ bývalému zam-covi, ktorý v priebehu r.2005 odišiel do SD a potom do 31.12.05 u nás pracoval iba na DoVP. Pretože sme boli v roku jeho posledným zam-teľom, u ktorého si uplatňoval NČZD, tak som mu na jeho žiadosť urobila RZ. Pri odpočítaní celej NČZD, mu vyšiel preplatok na dani, ktorý som mu aj vrátila. Môže to tak ostať, alebo si musí podať ako dôchodca DP a žiadať preplatok, podľa akého § ZoDP to je ?
nikulik
27.03.06,08:38
Teraz som trochu zneistela.:confused: Aj ja som urobila RZ bývalému zam-covi, ktorý v priebehu r.2005 odišiel do SD a potom do 31.12.05 u nás pracoval iba na DoVP. Pretože sme boli v roku jeho posledným zam-teľom, u ktorého si uplatňoval NČZD, tak som mu na jeho žiadosť urobila RZ. Pri odpočítaní celej NČZD, mu vyšiel preplatok na dani, ktorý som mu aj vrátila. Môže to tak ostať, alebo si musí podať ako dôchodca DP a žiadať preplatok, podľa akého § ZoDP to je ?

Môže to tak ostat.
Ja som mala ale iný prípad, uplatnila som mu NČZD, takže neplatil daň, ktorú mal platiť. Urobila som mu RZ a vyšlo mu, že má uhradiť uvedenu sumu za to, že v priebehu roka neplatil daň. Ale potom som čítala, že dôchodca si môže požiadať o vrátenie dane. Takže on si musí podať daňové priznanie. Môj prípad bol trošku komplikovaný.
milanr
27.03.06,10:30
Môže to tak ostat.
Ja som mala ale iný prípad, uplatnila som mu NČZD, takže neplatil daň, ktorú mal platiť. Urobila som mu RZ a vyšlo mu, že má uhradiť uvedenu sumu za to, že v priebehu roka neplatil daň. Ale potom som čítala, že dôchodca si môže požiadať o vrátenie dane. Takže on si musí podať daňové priznanie. Môj prípad bol trošku komplikovaný.
Nikulik dík za odpoveď. Ja som netušila, že Tvoj prípad bol komplikovanejší. V tomto chaose človek občas zapochybuje, či všetko urobil správne, tak aj u mňa Tvoj príspevok vyvolal pochybnosti, ale som rada, že to mám O.K.:)