Emily1
02.11.13,13:13
Milí poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Dúfam, že sa tu nájde niekto, kto sa venuje problematike preplácania cestovného v rámci projektov financovaných zo zdrojov EÚ.

Konkrétne by ma zaujímalo, na základe akého kľúča sa rozhodovať medzi uznávaním potvrdení o výške cestovného stiahnutého z internetu napr. z www.cp.sk? Jedná sa o situácie, kedy frekventanti na školenie reálne cestovali autom a potvrdenie predkladajú len ako podklad k preplateniu cestovných výdavkov do výšky II. triedy verejnej dopravy.

Logicky by som uznala to potvrdenie, na ktorom je uvedený spoj, ktorým by frekventant v prípade, že by nebol na školenie išiel vlastným autom, stihol aj reálne na miesto školenia doraziť tak aby na školení bol od jeho začiatku.

Čo však v prípade, že takýto spoj nie je práve ekonomicky najvýhodnejší? Ak by totiž chcel frekventant cestovať najlacnejším spojom, tak by na miesto školenia došiel buď 3 hodiny pred jeho začiatkom alebo už len s oneskorením.

Napr. situácia:

Začiatok školenia od: 14:00

1. spoj – príchod o 10:00 – cena 5,10 eur (frekventant by došiel na miesto školenia príliš skoro),
2. spoj – príchod o 13:00 – cena 5, 30 eur (najdrahší variant – avšak prakticky možný),
3. spoj – príchod o 13:55 – cena 5,20 eur (ani najdrahšia ani najlacnejšia možnosť – avšak otázne je či by frekventant stíhal dôjsť zo zastávky do školiacej miestnosti),
4. spoj – príchod o 14:10 – cena 5,10 eur (ani najdrahšia ani najlacnejšiavarianta – avšak frekventant by meškal zo školenia – ak by nebol na školenie išiel autom a reálne zvolil takýto spoj),
5. spoj - príchod o 16.30 - cena 5,00 (najlacnejší variant - avšak frekventant by mal veľké omeškanie zo školenia).

Koniec školenia na ďalší deň o 14:00

1. spoj – odchod o 13:00 – cena 4,90 (najlacnejší avšak frekventant zo školenia skôr odísť nemôže),
2. spoj – odchod o 14:05– cena 5,00 (nie najdrahší ani najlacnejší variant avšak ešte vždy nereálne aby ho frekventant stihol, keďže školenie končí o 14:00),
3. spoj – odchod o 14:15 – cena 5,30 (najdrahší – je pravdepodobné, že by frekventant v prípade, ak by nebol na školenie šiel vlastným autom cestoval práve týmto spojom),
4. spoj – odchod o 16:30 – cena 5,10 (ani najdrahší ani najlacnejší – frekventant by ním v praxi aj mohol cestovať).

Samozrejme vyskytuje sa aj ideálny prípad – kedy ekonomicky najvýhodnejšie spojenie (najlacnejšie) premáva presne aj v potrebnom čase – avšak len zriedkavo.

Ako by ste Vy postupovali pri situáciách podobným tým predchádzajúco uvedeným? Ktorý princíp uprednostniť – princíp ekonomicky najvýhodnejšieho spojenia (aj keď to budú spojenia časovo nevyhovujúce – čiže frekventant by sa tým spojom ak by nebol cestoval na školenie autom - za takú sumu načas na školenie nedostal. Avšak keďže cestoval autom a potvrdenie má len informatívny charakter tak mu preplatiť len cenu najlacnejšieho spojenia) alebo princíp časový (t. j. bez ohľadu na to, či toto spojenie je najdrahšie mu ho preplatiť – nakoľko by inú možnosť dopraviť sa domov nemal). :confused:

Možno sa niektorý pousmejete nad mojou otázkou – z môjho uhla pohľadu tu však vznikajú situácie – ktoré nezodpovedajú logike. Som vďačná za každú radu.

Veľmi pekne ďakujeeeem. Prajem Vám pekný zvyšok dňa.
avalik
02.11.13,12:31
ja osobne by som brala do uvahy cenu toho spoja, ktorym by v pripade ak by nepouzil auto cestoval - ci uz je to najlacnejsi alebo najdrahsi
Emily1
02.11.13,14:19
Ďakujem pekne za názor avalik :-) T. j. vyhráva najlogickejší variant :-)) Nájde sa ešte niekto - kto by s touto problematikou mal aj priamu praktickú skúsenosť - príp. vedel o nejakom konkrétnom odporučení priamo od Riadiaceho orgánu?
Dav
02.11.13,14:22
Záleží na tom, čo je uvedené v projekte. Ak je napísané, že sa prepláca len preukázaný cestovný lístok, tak je cestovné autom, aj keď do výšky hromadnej dopravy, neoprávnený výdavok. Prekonzultuj si to s projektovým manažérom a prípadne požiadaj o zmenu v projekte, v časti, týkajúcej sa cestovného a v tejto zmene presne napíš, ktorý spoj budeš brať do úvahy.
Emily1
02.11.13,16:44
Ďakujem veľmi pekne za pomoc Dav.

Oprávnený výdavok to bude určite, projekt už je tak nastavený, to viem. Akurát nie je špecifikované presne podľa akých pravidiel – akého princípu – čiže do akej výšky budeme cestovné preplácať (nakoľko sa zrejme nerátalo s toľkými možnými variantmi tých potvrdení).

Ak som teda dobre pochopila... pokiaľ si ja zvolím pravidlo (dajme tomu, že budem preplácať ekonomicky najvýhodnejší variant s prihliadnutím na čas)... môžem podľa neho kľudne postupovať ... V prípade, že by mal Riadiaci orgán pri kontrole oprávnenosti výdavkov nejaké pripomienky (t .j. chcel by napr. ekon. najvýhodnejší variant bez ohľadu na čas a z tohto dôvodu by nám povedzme chcel krátiť výdavky) tak mu svoj postup vysvetlím zaslaním odôvodnenia resp. to odôvodnenie zašlem už rovno spolu s prvou žiadosťou o platbu, v ktorej si budem nárokovať preplatenie cestovného ... a malo by to byť tým pádom vyriešené?
Dav
02.11.13,16:59
Áno, takto by to malo byť v poriadku.