Alena MUndoková
03.11.13,08:34
Manžel má 57 rokov v tomto roku skončil ako SZČO a zamestnal sa vo svojom obore plygrafie ako pomocný robotník pri hárkovom stroji Heidelberg 102 CD.
Je to poctivý chlap, nastúpil do zabehnutej firmy, kde sa musel prispôsobiť podmienkam, ak chcel mať prácu. Dňa 28.10.13 dostal nečakane výpoveď, že hrubo porušil prac disciplínu. Chce sa brániť, len potrebujeme poradiť, ako postupovať. Napísali sme list že nesúhlasí s výpoveďou, ale čo ďalej, aké sú lehoty do kdy sa musia vyjadriť, či sme zvoli správnu formu a pod.

Ďakujem za vyjadrenie. Alena M.

Okamžité skončenie pracovného pomeru pre závažné porušenie pracovnej disciplíny v zmysle § 68 ods.1 písm. b) Zákonníka práce.


K Vášmu oznámeniu o okamžitom skončení pracovného pomeru pre závažné porušenie pracovnej disciplíny v zmysle § 68 ods.1 písm. b) Zákonníka práce, ktoré som prevzal osobne dňa 28.10.2013 uvádzam nasledovné:

S okamžitým skončení pracovného pomeru nesúhlasím a žiadam Vás o prijatie späť do pracovného pomeru a o uhradenie ušlej mzdy od dňa 28.10.2013, ku dňu opätovného prijatia do pracovného pomeru. Odôvodnenie:

Vo výpovedi uvádzate dva dôvody závažného porušenia pracovnej disciplíny

1) Dňa 23.10.13 o 3:30 som nebol na pracovisku napriek tomu, že zmena bola od 18:00 do 6:00!! Uvedené nie je pravdivé, pretože som pracovnú zmenu nemal. Moja zmena začala 23.10.13 nástupom do práce ráno o 6:00 do 15:00, čo máte zaznmenané na kontrolnom čipe.
2) Ako druhý dôvod uvádzate, že som zaznamenal na kontrolné čipy odchod dvoch zamestnancov p. Thorna a p. Wenzla. Uvedené som urobil na príkaz priameho nadriadeného.


S označovaním kontrolných čipov druhým zamestnancom som sa stretol už pri nástupe do zamestnania, bolo mi vysvetlené, že je to z dôvodu potreby plnenia noriem! Keďže o tomto vedeli moji priamy nadriadení včetne vedúcej prevádzky, nepovažujem moje konanie za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Tento dôvod uvedený vo výpovedi považujem za účelový, ak by nebol účelový, muselo by výpovede dostať viacero zamestnancov tejto prevádzky!

V prípade, že budete trvať na tom, že Vaša výpoveď a dôvody zo dňa 28.10.13 je platná, budem sa domáhať svojich práv súdnou cestou.
terezamaria
03.11.13,07:52
Treba dať na súd podanie o " Neplatnosti okamžitého skončenia pracovného pomeru, zachovanie pracovného pomeru a vyplatenie riadnej mzdy ". Kópiu je potrebné doručiť zamestnávateľovi. Ale je potrebné, aby manžel chodil riadne do práce, pokiaľ ho nepustia na pracovisko, tak nech sedí na vrátnici a nech si dá vždy potvrdiť, že bol prítomný v práci.
Alena MUndoková
03.11.13,09:30
bohužiaľ to nejde takto riešiť, lebo manžel výpoveď prevzal aj podpísal. Bola to chyba, ale čo už nadeláme. Využili moment prekvapenia, lebo to skutočne nečakal a bol riadne zmätený. Nie vždy človek zareaguje správne a potom to už nejde zobrať späť.
terezamaria
03.11.13,11:25
To vôbec nevadí, že to podpísal, veď ako by vedel čo mu doručujú, keď by to neprevzal? Len je otázne, či bol na druhý pracovný deň v práci.....
IvetaH
03.11.13,20:19
Je jedno či bol na druhý deň v práci alebo nie. Nesúhlasí s výpoveďou, nech to dá k súdu. Vôbec nemusí sedieť na vrátnici. Zamestnávateľovi oznámil, že nesúhlasí s výpoveďou a že chce pracovať ďalej. To stačí. Terau treba urobiť podanie na súd do 2 mesiacov.