Erika686
03.11.13,18:15
Potrebovala by som presnu odpoved na moju otazku. O rozdiely medzi odmietnutim a zrieknutim sa dedicstva som si v zakone precitala (mozno nie dopodrobna), ale mame problem a potrebovala by som poradit.

Takze nasa situacia.
Su 5 surodenci, ktory dedili po rodicoch, medzi nimi aj nasa mama, ktora medzicasom zomrela, tak diely z jej rodicovskeho domu presli na nas- 4 deti.
V lete zomrela dalsia z tych 5 deti- nasa teta,ktora ani nebola vydata a deti nemala, tak je pravdepodobne, ze dedit budeme aj my-4 surodenci, jej netere.
Ale kedze ta teta zila hroznym zivotom a k smrti jej dopomohol alkohol, tak aj zanechala po sebe strasne dlhy. Preto my 4 surodenci, jej netere chceme dedicstvo odmietnut alebo sa zriect. No a tu nastava "problem" a pytam sa:
1. "Je mozne sa len zriect dedicstva alebo to musi byt zrieknutie v prospech niekoho?" Lebo nas ujo /brat zosnulej/ sa vyjadril, ze on nechce, aby sme sa zriekli v jeho prospech.

2. Ak odmietnem dedicstvo ja, tak to dedicstvo prechadza na moje deti, ktore su a este dlho budu neplnolete? Alebo toto dedicstvo uz neprechadza na nikoho?

Budem vam velmi vdacna za trefne odpovede.
Este podotykam, ze ma s tym dedicstvom po tete nechceme mat nic spolocne, a ani v pripade predaja domu nechceme podiel...proste nechcemem s tym mat nic spolocne , ani nase deti.

Dakujem este raz
Mária27
03.11.13,19:28
Zo zákona môžeš dedičstvo odmietnuť (§ 463 OZ). Ak to urobíš bezvadne, bude sa na teba pozerať, ako by si sa dedičstva nedožila, zväčší sa podiel ostatným dedičom.

Luja 5 má pravdu, už ty si dieťa súrodenca, takže na tvoje deti dedičstvo už neprechádza. Zväčší sa podiel ostatných dedičov.

Zrieknuť sa dedičstva alebo jeho časti môžeš len v rámci dedičskej dohody (ak neodmietneš v lehote dedičsvo), musia však súhlasiť všetci dedičia.
luja5
03.11.13,19:56
Podľa môjho názoru ak odmietneš dedičstvo, Tvoje deti dediť nebudú.
Tvoja mama ako súrodenec (=sestra) poručiteľky (=Tvojej zomrelej tety) už nežije, tak nastupuješ ako dedička Ty a Tebou postupnosť dedenia v III. dedičskej skupine končí.

§ 475 Obč. zákonníka
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
marjankaj
03.11.13,20:14
No ak tomu správne rozumiem, tak teta vlastnila 1/5 toho domu, čo je predmetom dedičstva. Teda tí čo zdedia tú 1/5 by ju mohli použiť na úhradu dlhov, poprípade sa dohodnúť s veriteľom, že mu prenechajú dedičstvo na úhradu dlhov.
No vznikne zaujímavá situácia s vlastníctvom domu. Aký názor majú ostatní dedičia?
Erika686
04.11.13,11:51
Neviem ako planuju nalozit s dedicstvom, pravdepodobne budu musiet splatit tie dlhy. Preto sa chceme vzdat dedicstva.
Erika686
04.11.13,11:52
Dakujem, velmi nam odlahlo, my sme si mysleli, ze ak odmietneme, budu dlhy budu dedit nase deti.
Erika686
04.11.13,11:53
Dakujem, velmi nam odlahlo, my sme si mysleli, ze ak odmietneme, budu dlhy budu dedit nase deti. Ulahcili ste nam situaciu.
marjankaj
04.11.13,11:58
Za dlhy sa aj tak zodpovedá iba do výšky zdedeného majetku.