NADEJKA
05.10.04,17:26
Dobrý podvečer milí poradcovia,
prebrala som účtovníctvo jednej obchodnej spoločnosti a zdá sa mi,že účtovníčka niečo robila zbytočne prácne.Poznáte niekto jednoduchší spôsob?
Ide mi o účtovanie tržby platbou platobnou kartou.Samozrejme,že všetko ide cez jednu ERP,čiže na mesačnej páske mám celkové tržby za mesiac, majiteľ však chcel sledovať saldokonto,a tak účtovali cez interný doklad tzv.Iné pohľadávky tržby,ktoré išli cez PK na základe vytlačeného dokladu z ERP.
Tento doklad "párovali" s výpisom z banky. Podľa mňa to rieši len saldokonto,ako sa to dá robiť jednoduchšie,alebo čo v takomto prípade robíte vy? Za všetky rady ďakujem.
Paula
05.10.04,15:57
Platbu kreditkou účtujem podľa výpisu z banky 221/261xx. Tržbu účtujem na konci mesiaca interným dokladom 211/604 , 211/343, 261xx/211. Saldo platby kartou sa ukáže na 261xx.
elPi
05.10.04,16:20
Myslím si, že použitie účtu 261 - peniaze na cesta (len sa zohnúť HAHA), nie je celkom správne, lebo sa nejedná o prevod medzi mojou pokladňou a účtom.
Ten časový odstup medzi vykonaním platobnej transakcie na termináli a pripísaním peňazí na účet podľa mňa spôsobí vznik pohľadávky, preto by sa to malo účtovať cez účet pohľadávok. Ja používam účet 315.
Konkrétny spôsob účtovania závisí aj od softvéru - ako to umožňuje "nahodiť".
U mňa konkrétne na účtovanie týchto pohybov používam pokladňu - ide to cez ERP - a aj kôli tomu aby som to dostal do evidencie DPH, takto:

Tržba v pokladni, príjmový pokl. doklad - denná tržba:
211 / 604
/ 343
-211 / -315xxx - platby kartami (niekedy v celej výške príjmu,
potom je súčet pokl. dokladu 0,00 Sk, alebo
tam nejaký zostatok hotovosti z dennej tržby
ostane)

Príjem na účet v banke:
221 / 315xxx - v plnej výške bez zrážky za sprostredkovanie,
568 / 221 - poplatky za sprostredkovania kartovej operácie
podľa prílohy k výpisu zrazené pri pripísaní

Ak je viac pokladníca, resp. viac účtov odporúčam rozlíšiť aj 315-ku analytikou.
Zostatok účtu 315xxx mi ukazoval čakajúce platby.
;)
Paula
05.10.04,16:51
elPi,tak mi bolo poradené a ak to robím nesprávne ...... s takou reakciou som sa na našej Porade veru ešte nestretla. Čo už.
elPi
05.10.04,18:25
Paula, dúfam, že to HAHA si nevzala nejako osobne, alebo v súvislosti s tým účtovaním !!!
To bola len taká reakcia na ten názov účtu 261 a jeho náplne, lebo existuje taká "ľudová múdrosť": Peniaze ležia na ceste, len sa treba zohnúť!
Malo to byť také drobné oživenie, vôbec som nechcel, aby to vyznelo v súvislosti s Tvojím príspevkom nejako posmešne alebo nebodaj pohŕdavo alebo vyčítavo alebo nejako tak.
Zrejme som to nedostatočne odlíšil, preto sa veľmi veľmi ospravedlňujem.

Ešte na doplnenie k môjmu príspevku:
Preferujem účtovanie cez pohľadávky, nakoľko tu ide o vzťah medzi dvoma rôznymi subjektami a môže sa stať, že sa platba nezrealizuje a vlastne čakám na cudzie peniaze. A to je pohľadávka voči niekomu.
Ak robím prevody medzi pokladňou a účtom alebo medzi dvomi vlastnými účtami - všimni si, že aj v súvahe je účet 261 zaradený medzi finančnými prostriedkami a tento pohyb aj ostane v tejto polohe. Stav finančných prostriedkov sa nemení, aj pri presunoch ho vykážem v nezmenenej výške!
Ale ak odo mňa niekto prevzal tovar, a ja čakám na platbu. Zaúčtovanie tejto transakcie na 261 by sa prejavilo na stave finančných prostriedkov v súvahe, ale ja predsa tie peniaze nemám, ešte nie sú moje!
Preto používam účet 315; možno by sa dal použiť aj účet 378.
Netvrdím, že je to 100% takto správne, ale podľa môjho názoru a ako som svojho času prechádzal postupy účtovania a náplň účtov, zdá sa mi to lepšie riešenie ako účtovanie cez 261.
;)
Paula
05.10.04,19:21
elPi, priznávam, že mi bolo do plaču. Ale mám bezmedzný zmysel pre humor a navštívil ma teraz záchvat smiech po tvojich slovách. Načudo, že som hneď nepochopila.... ospravedlnenie kráča na tvoju stranu.
Keď tak premýšľam o tvojom riešení, skôr sa mi pozdáva 378. Mám tých položiek stovky, skúsim zavolaľ dodávateľa softvéru, či sa nedá zadať automatické "preúčtovanie".
aladin
06.10.04,05:12
Paula, dúfam, že to HAHA si nevzala nejako osobne, alebo v súvislosti s tým účtovaním !!!
To bola len taká reakcia na ten názov účtu 261 a jeho náplne, lebo existuje taká "ľudová múdrosť": Peniaze ležia na ceste, len sa treba zohnúť!
Malo to byť také drobné oživenie, vôbec som nechcel, aby to vyznelo v súvislosti s Tvojím príspevkom nejako posmešne alebo nebodaj pohŕdavo alebo vyčítavo alebo nejako tak.
Zrejme som to nedostatočne odlíšil, preto sa veľmi veľmi ospravedlňujem.

Ešte na doplnenie k môjmu príspevku:
Preferujem účtovanie cez pohľadávky, nakoľko tu ide o vzťah medzi dvoma rôznymi subjektami a môže sa stať, že sa platba nezrealizuje a vlastne čakám na cudzie peniaze. A to je pohľadávka voči niekomu.
Ak robím prevody medzi pokladňou a účtom alebo medzi dvomi vlastnými účtami - všimni si, že aj v súvahe je účet 261 zaradený medzi finančnými prostriedkami a tento pohyb aj ostane v tejto polohe. Stav finančných prostriedkov sa nemení, aj pri presunoch ho vykážem v nezmenenej výške!
Ale ak odo mňa niekto prevzal tovar, a ja čakám na platbu. Zaúčtovanie tejto transakcie na 261 by sa prejavilo na stave finančných prostriedkov v súvahe, ale ja predsa tie peniaze nemám, ešte nie sú moje!
Preto používam účet 315; možno by sa dal použiť aj účet 378.
Netvrdím, že je to 100% takto správne, ale podľa môjho názoru a ako som svojho času prechádzal postupy účtovania a náplň účtov, zdá sa mi to lepšie riešenie ako účtovanie cez 261.
;)
po roku 1989 povedal carnogursky (kdh) ze moc lezala na ulici len sa trebalo po nu zohnut a tak zalozil kdh
sojka
06.10.04,15:49
ja účtujem nasledovne:

mám mesačnú uzávierku z ERP, kde sú samozrejme aj platby PK. Zo skladovej evidencie vidím, koľko z toho bolo cash a koľko PK. To čo bolo platené PK účtujem na ID:

261/601

261/343

568/261 /poplatok banke/

na bankovom výpise potom účtujem 221/261.

To, čo bolo cash účtujem 211/601,343.

Aj Cenigová účtuje tržby za predaný tovar platené PK: 261/604,343.
Paula
06.10.04,15:57
elPi - teraz by som z toho na větvi, ako vravia naši susedia v Česku.
elPi
06.10.04,16:30
Áno viem o tom ako to má v príručke pani Cenigová, ale ja si svoje účtovanie na účte pohľadávok odôvodňujemk ako píšem vyššie. Mne osobne sa to vidí logickejšie ako použitie účtu 261.

V konečnom dôsledku je výsledok aj tak rovnaký.
;)