rainbow676
04.11.13,07:44
Zdravim Vas,

moj bratranec opatruje svoju tetu uz radovo desat rokov, jedna sa o komplexnu starostlivost, nakolko teta ma vazne zdravotne problemy. Na oplatku mu teta slubila, ze zriadila zavet u notara v ktorom je uvedeny ako dezignovany dedic jedineho majetku co teta ma - jej bytu. Chcel by som sa opytat, je mozne u notara zisti, ci osoba zriadila zavet u notara? lebo na tetu je to dost citliva otazka vzhladom k jej psychickeho/fyzickemu stavu aj ked tvrdi ze zavet bol zriadeny. Navyse bratranec ma pochybnosti, nakolko travi dost casu s nou a nevie si predstavit vzhladom k jej situacii ako by bola schopna veci ohladom zavete sama vybavit bez toho aby o tom on vedel.

dakujem
Dáša_
04.11.13,06:54
a teta nemá iných príbuzných? Teda hlavne deti? Teda, či nie sú náhodou neopomenuteľní dediči.

Inak, závet vôbec nemusí byť evidovaný u notára. Ak je správne napísaný, môže ho mať aj pod vankúšom.
draik
04.11.13,07:09
Notársky register závetov je neverejný.
marjankaj
04.11.13,07:45
Zistí sa to pri dedičskom konaní.
Stefan2005
04.11.13,08:12
.... no ale otázku znela, či sa môže zistiť u notára - a notár asi má pristup do registra, či nie ???
marjankaj
04.11.13,08:14
Ale pod vankúš ani ten notár nevidí.
marjankaj
04.11.13,08:16
arizona
04.11.13,08:50
Ked mu teta chce ten svoj byt nechat, tak preco mu ho teraz nedaruje? Aj to je jedna z moznosti,ak chcu mat v tejto veci jasno este za zivota.

Ak aj teta spisala zavet v prospech tvojho bratranca,to este neznamena ze bude naozaj dedit. Ved zavet sa da kedykolvek zmenit. A plati ten posledy.

A nedoplnil si otazku, ci teta ma, ci nema vlastne deti...
A teta,ak aj nechodi von,moze si notara zavolat aj domov,alebo si zavet spise aj doma so svedkami /napr.nejakou navstevou/
luja5
04.11.13,09:19
Notár je zo zákona SNR č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) viazaný mlčanlivosťou o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone notárskej činnosti, nemal by teda poskytovať informácie o závete a jeho obsahu iným osobám bez súhlasu osoby, ktorá má u neho uložený závet. Takže aj keby ste zistili (aj keď neviem ako, ak teta nepovie), u ktorého notára zriadila závet, ešte to neznamená, že budete vedieť aj obsah závetu.
Ak teta zistí a nebude sa jej páčiť, že preverujete, či je to tak, ako hovorí, môže sa rozhodnúť, že Vám nič viac nepovie a rozhodne sa zmeniť to. Môže dať spísať nový závet u iného notára (môže k nej prísť domov) a Vy sa o tom nemusíte dozvedieť. Teta môže využiť služby ktoréhokoľvek iného (ďalšieho) notára, ktorých je neúrekom. A ak teta nemá potomkov, môže novým závetom získať všetok jej majetok hoci aj cudzia osoba.
Závete uložené u notárov sú síce registrované v Centrálnom registri závetov, ktorý vedie Notárska komora SR, tá však podľa uvedeného zákona poskytuje informácie o tom, či registruje závet poručiteľa a u koho je uložený, len po smrti závetcu a len súdu/notárovi na základe ich žiadosti (pozn.: pre účely dedičského konania). Takáto informácia však tiež nie je informáciou o obsahu/platnosti toho ktorého závetu.
luja5
04.11.13,10:05
Matne som si pamätala, že podobná otázka ohľadom zisťovania existencie závetu už na Porade bola, len som ju nevedela nájsť. Nakoniec sa mi podarilo a aj tu sa dá niečo okolo toho pozrieť: http://www.porada.sk/t208366-da-sa-zistit-existencia-testamentu.html.
draik
04.11.13,10:10
Odpoveď znela, že register je neverejný, preto sa k údajom nedostanete ;-)
Okrem toho sa k týmto údajom nedostane ani každý notár. Register vedie notárska komora a údaj o tom, či eviduje závet, oznámi len tomu notárovi resp. súdu, ktorý prejednávajú dedičstvo po poručiteľovi. Predovšetkým však neoznámi túto informáciu, ak osoba, ktorá závet prostredníctvom notára spísala, ešte žije.