ABC eshop
04.11.13,11:18
Dobrý deň. Momentálne som štátnym zamestnancom a to najneskôr do 31.1.2014. Zo zamestnania plánujem odísť (myslím, že dôvody netreba uvádzať) a prevádzkovať si vlastný eshop vlastnou spoločnosťou (s.r.o.). Vznik spoločnosti plánujem na 1.1.2014 (aby som neporušíl zákaz podnikania, nebol by som minimálne prvý mesiac konateľom spoločnosti). Spoločnosť by sme založili dvaja spoločníci (aby sme nemuseli splatiť ZI v plnej výške). Pokiaľ sa však chcem prihlásiť na úrad práce, tak nesmiem byť SZČO (čo spoločník s.r.o. JE). Čiže ak by som chcel byť spoločníkom, úrad práce by ma nezaevidoval a neplatil by mi dávku v nezamestnanosti (podľa nich je asi človek, ktorý sa snaží rozbehnuť podnikanie ťažkým milionárom a dávku nepotrebuje - hoci by si hľadal aj iné zamestnanie, ktoré by ho aspoň na začiatku mohlo uživiť).

Dá sa toto všetko nejako skĺbiť, alebo by ste mi odporúčili to radšej napísať na rodičov, ktorí sú SZČO a po pol roku evidencie na ÚP firmu prepísať na mňa a ďalšieho spoločníka (predpokladám, že je možné prepísať podiel v spoločnosti, v ktorej nie je splatené základné imanie - pokiaľ by sa neznížil počet spoločníkov na 1).

Ďakujem za názory.
frenky191
04.11.13,20:22
Môj názor je taký, že zákon o službách zamestnanosti po novele od 1.5. pripúšťa aby bol konateľ a zároveň spoločník evidovaný na UP, akurát že UP to niako nechcú akceptovať. Z evidencie ma vyradili a momentálne je moje odvolanie na Ústredí úradu práce...tak uvidíme..
Dáša_
04.11.13,20:26
dám inú radu - počet spoločníkov by mal byť nepárny. A 3 je veľa.
TomasBugiy
04.11.13,20:36
Môj názor je taký, že zákon o službách zamestnanosti po novele od 1.5. pripúšťa aby bol konateľ a zároveň spoločník evidovaný na UP, akurát že UP to niako nechcú akceptovať. Z evidencie ma vyradili a momentálne je moje odvolanie na Ústredí úradu práce...tak uvidíme..

Ja som to pochopil tak, ze pokial si spoločnik a konateľ si brany ako SZČO, ale pokial si aj zamestnanec, tak si povazovany za zamestnanca. A ked sa zamestnas vo svojej firme za mesacny plat nizsi ako 75% zivotneho minima, tak mozes byt na UP. Cista debilina. Nemas ziaden prijem - nemas narok. Mas aspon nejaky prijem - mas narok.
frenky191
05.11.13,04:57
hej, tak zákon chápem ja, a tiež exminister práce p. Mihál (písal o tom na svojom blogu). Uvidíme ako dopadne moje odvolanie.
Moja SRO
05.11.13,08:12
Zakladateľské dokumenty podpísať najneskôr do konca novembra s tým, že ZI bude splatené (pri dokladoch podpísaných do tohto termínu nie je povinnosť vložiť ZI na bankový účet). Jedným spoločníkom a konateľom môže byť tebe blízka osoba a druhým tvoj partner v podnikaní. Návrh do OR podať až k 01.01.2014 alebo s podaním počkať na január - február. Termín podania takto podpísaných dokumentov do OR je najneskôr do konca februára, v opačnom prípade bude potrebné ZI skladať na zvláštny účet v banke. Po uplynutí doby evidencie na ÚP tebe blízka osoba prevedie svoj OP na teba a zároveň sa staneš konateľom.