lenka397
21.03.06,08:40
Ahojte, včera som tu získavala info o tom, ako to je s leasingom v JÚ. Našla som si tabuľku robenú v exceli tu na Porade a urobila som to na môj prípad. Pekne mi všetko vyšlo, čo je zdaniteľné a čo nie a čo ako zaúčtovať. Len mi nie je jasné, čo s odpismi. Najprv som myslela, že rozdiel medzi nadobúdacou cenou a odpisom za daný rok je zostatková hodnota auta, ktorú dám do výkazu o majetku a záväzkoch k DP, ale potom som si uvedomila, že kým auto nesplatím, nie je mojim majetkom. Tak čo vlastne s odpismi? Prosím, poraďte.
Dada
21.03.06,07:53
Ahojte, včera som tu získavala info o tom, ako to je s leasingom v JÚ. Našla som si tabuľku robenú v exceli tu na Porade a urobila som to na môj prípad. Pekne mi všetko vyšlo, čo je zdaniteľné a čo nie a čo ako zaúčtovať. Len mi nie je jasné, čo s odpismi. Najprv som myslela, že rozdiel medzi nadobúdacou cenou a odpisom za daný rok je zostatková hodnota auta, ktorú dám do výkazu o majetku a záväzkoch k DP, ale potom som si uvedomila, že kým auto nesplatím, nie je mojim majetkom. Tak čo vlastne s odpismi? Prosím, poraďte.

Odpisuješ.... pozri priloženú tabuľku vpravo hore
lenka397
21.03.06,08:26
Ahoj Dada, ďakujem ti, ale ja tú tabuľku už mám komplet urobenú. Len neviem, čo robiť v účtovníctve s odpismi. Čo si môžem uplatniť ako zdaniteľný náklad? Režijné náklady súvisiace s lízingom podľa tabuľky a čo z odpisov? Odpis za rok 2005 mi vyšiel 64.770 Sk,-. A je aj predmet lízingu majetkom firmy? Prosím, poraď mi konkrétne, ja som už zúfalá.
Dada
21.03.06,08:28
Ahoj Dada, ďakujem ti, ale ja tú tabuľku už mám komplet urobenú. Len neviem, čo robiť v účtovníctve s odpismi. Čo si môžem uplatniť ako zdaniteľný náklad? Režijné náklady súvisiace s lízingom podľa tabuľky a čo z odpisov? Odpis za rok 2005 mi vyšiel 64.770 Sk,-. A je aj predmet lízingu majetkom firmy? Prosím, poraď mi konkrétne, ja som už zúfalá.

Samozrejme, že ak predmet obstaraný formou leasingu využívaš v podnikaní, tak odpisy sú výdavkom ovplyvňujúcim základ dane :eek:
lenka397
21.03.06,08:37
Takže to mám chápať tak, že do nákladov dám zdaniteľné nájomné+havarijné+DPH za jednotlivé mesiace a okrem toho celú čiastku odpisu za rok 2005 t.j. 64.770 Sk?

Behám po porade a našla som aj iné príspevky napr., že sa do výdavkov dáva rozdiel medzi nájomným a odpismi za daný rok. Ty v tom máš zrejme jasno ale ja vážne neviem, čo s tým.
Dada
21.03.06,08:41
Takže to mám chápať tak, že do nákladov dám zdaniteľné nájomné+havarijné+DPH za jednotlivé mesiace a okrem toho celú čiastku odpisu za rok 2005 t.j. 64.770 Sk?

Behám po porade a našla som aj iné príspevky napr., že sa do výdavkov dáva rozdiel medzi nájomným a odpismi za daný rok. Ty v tom máš zrejme jasno ale ja vážne neviem, čo s tým.

Vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane máš Finančný výnos (úrok), poistenie, DPH (ak je to osobné auto) a odpisy.
otázka
21.03.06,08:43
Hodnotu odpisov za r.2005 /64770,- Sk/ zaúčtuješ v peň.denníku s dátumom 31.12.05 cez interný doklad ako uzávierkovú operáciu -VOZD, do réžie s analytikou odpis DM.
lenka397
21.03.06,08:47
takže ako som napísala, do nákladov si dám úrok, poistenie a dph za jednotlivé mesiace. Plus odpisy za rok 2005 vo výške 64.770,- Sk. Áno?
ďakujem ti za trpezlivosť a ochotu, ja chápem, že niekomu, kto to vie, robí problém pochopiť, že niekto má z toho španielsku dedinu.
otázka
21.03.06,08:49
Áno, úrok, poistenie a DPH účtuješ mesačne - VOZD, réžia. Odpisy na konci roka interným dokladom ako uzávierkovú operáciu - VOZD.
lenka397
21.03.06,08:59
Ďakujem vám veľmi pekne. Veľmi ste mi pomohli.
pyton
21.03.06,09:25
Áno, úrok, poistenie a DPH účtuješ mesačne - VOZD, réžia. Odpisy na konci roka interným dokladom ako uzávierkovú operáciu - VOZD.

V literatúre vidím popísané ešte ďalšie dve možnosti zaúčtovania. Napr. cez rok všetko do neodpočitateľných a potom v uzáv. operáciach to dám správne. :)
pyton
21.03.06,09:49
A ešte mi teda nie je jasné, ako to bude vo výkaze o majetku a záväzkoch?
otázka
21.03.06,10:22
DM a v záväzkoch suma, ktorú dlhujem voči lizingovke.
Zita5
21.03.06,10:55
V literatúre vidím popísané ešte ďalšie dve možnosti zaúčtovania. Napr. cez rok všetko do neodpočitateľných a potom v uzáv. operáciach to dám správne. :)


S týmto sa stotožňujem , počas roka všetko účtovať do výdavkov NZD a na konci roka cez ÚUO interným dokladom zaúčtovať príslušné odpisy za prislúchajúci rok a ďalším ID výdavky prevyšujúce odpisy .
psoky
23.03.06,17:40
Tabulka je vynikajuca, nasiel som podobnu od Maríny, ale mam problem s obstaravacou cenou, neviem ci som to spravne pochopil. Taktiez stlpce oznacene zdanitelne sa zauctuju v JU ako Najom a dph?

Som SZČO a nie som platca dph, vediem JU v ALFE. Mozes sa mi na to pozriet?

Dakujem
bazil
24.04.06,07:19
Odpisuješ.... pozri priloženú tabuľku vpravo hore
Dada prosím som tu nový a tú tabuľku som si pozrel ale nemám predstavu ako ju použiť na svoje podmienky? Asi trápna otázka, ale mám tiež auto nákladné na leasing a neviem či si správne uplatňujem DPH na vstupe ( DPH uplatňujem aj z istiny aj z finan.služieb? )
Dada
24.04.06,07:21
Dada prosím som tu nový a tú tabuľku som si pozrel ale nemám predstavu ako ju použiť na svoje podmienky? Asi trápna otázka, ale mám tiež auto nákladné na leasing a neviem či si správne uplatňujem DPH na vstupe ( DPH uplatňujem aj z istiny aj z finan.služieb? )

Zostáva ti to rovnako ako u platcu DPH, lenže ty tú čiastku DPH dáš do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
Natka
22.05.06,08:39
Sme platcami DPH v PÚ.Poradili by ste mi,ako sa účtuje nákladný terénny automobil N1. Je to niečo podobné ako je vyššie spomínané, alebo je v tom nejaký rozdiel, čo sa týka DPH?
dodod
24.05.06,16:40
ako vypocitam leasingove odpisy
Marína
24.05.06,18:40
Vypočítaš ich z OC. OC rozpočítaš na mesiace lízingových splátok. Napr. ak si MV obstaral v 5/2006, za rok 2006 odpíšeš 8 mesiacov,r.2007 12 mesiacov, r.2008 12 mesiacov, r.2009 4 mesiace. Spolu 36 mesiacov. 36 len v tom prípade, ak zmluvu s LZ máš uzatvorenú na 36 mesiacov.
Odtiaľto si stiahni tabuľku:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=325
a tam to uvidíš pekne rozpísané. Máš tam aj účtovanie v PD a ZA.

Túto tabuľku som robila na 36 mesiacov. Ak budeš potrebovať napr. na 48 mesiacov, napíš, prerobím Ti ju.
alenad
14.11.06,17:28
K tejto téme mám otázku.

Na koľko mesiacov má byť odpisový plán na zdravotnícke zariadenie pri leasingu. Odpisová skupina je 2 ( predpokladám), počet leasingových splátok je 44.
V tomto prípade má byť odpisový plán na 44 mesiacov? V zákone o dani z príjmov som našla, že nájomca odpíše predmet leasingu do výšky 100% obst.ceny počas doby trvania prenájmu (§26 ods.8 ZDP).
alenad
14.11.06,18:40
Posúvam ...
andrej_rv
14.11.06,18:46
V tomto prípade má byť odpisový plán na 44 mesiacov? Áno, daňovo sa bude predmet leasingu odpisovať 44 mesiacov podľa doby trvania prenájmu. V roku začatia i ukončenia prenájmu sa daňový odpis rovná mesačný odpis x počet mesiacov prenájmu, v ostatných rokoch mesačný odpis x 12.
Soňula
17.01.07,06:35
Mám jednu otázku ohľadom leasingu v JÚ. Odpisom chápem, len neviem, či si mám do knihy dlhodobého majetku zapísať tento predmet leasingu? Ak áno, tak v cene, za ktorú si na konci leasingu /auto/ vlastne kúpim? Alebo to nemám vôbec zapisovať, až po skončení leasingu? Ďakujem za odpoveď.
Johanka
17.01.07,09:18
Majetok obstarávaný formou finančného prenájmu sa od 1.1.2004 eviduje do firemného majetku v obstarávacej cene, tzn. v cene , z ktorej počítaš odpisy.
Soňula
17.01.07,11:00
Majetok obstarávaný formou finančného prenájmu sa od 1.1.2004 eviduje do firemného majetku v obstarávacej cene, tzn. v cene , z ktorej počítaš odpisy.


Tak týmto som trochu zaskočená. V roku 2006 sme si obstarali užitkový automobil na leasing. Mám si zaradiť toto auto normálne do majetku v obstaravacej cene, na konci roka si uplatniť odpis, a náväzne si vo výkaze o majetku a záväzkoch uviesť hodnotu tohto majetku a v záväzkoch nezaplatené splátky leasingovke? ja som to chápala tak, že to auto ešte nieje naše, /sme len nájomci, nemáme zaplatené všetky splátky/, tak si ho do majetku nemôžem zaradiť. ale záväzok voči leasingovke budem evidovať vo výkaze o maj. a záväzkoch na konci roka.
Prosím vysvetli mi to. Dík.
renča1
17.01.07,11:33
- v deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe závazkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finanč.prenájmu v obstar.cene. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe závazkov nájomcu účtuje závazok vo výške splatného finanč.nákladu, v peňaž.denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby. V rámci uzávier.účtovných operácií sa v PD nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finanč.prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa postupov účtov.v JÚ § 14. Treba si pozrieť aj § 10a účtovanie finanč.prenájmu v´postupoch účtovania JÚ.
Soňula
17.01.07,11:57
- v deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe závazkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finanč.prenájmu v obstar.cene. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe závazkov nájomcu účtuje závazok vo výške splatného finanč.nákladu, v peňaž.denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby. V rámci uzávier.účtovných operácií sa v PD nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finanč.prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa postupov účtov.v JÚ § 14. Treba si pozrieť aj § 10a účtovanie finanč.prenájmu v´postupoch účtovania JÚ.


všetko som si prečítala. Takže, predmet leasingu zaradím do dlhodobého majetku v obst.cene. Jeho zostatkovú cenu po uplatnení odpisov uvediem vo výkaze k 31.12.2006 " majetku a záväzkoch". Dlh, zaväzok voči leasingovej spoloč. uvediem tiež vo výkaze v kolonke "záväzky". Dobre som to pochopila?
renča1
17.01.07,11:58
ááááááááááno, presne tak.:)
Soňula
17.01.07,12:11
ááááááááááno, presne tak.:)


Uf, trochu mi to trvalo kým som to pochopila, no neuveriteľne si mi pomohla. A to so si myslela, že ten leasing mám 100% dobre, keď ho nemám zaučtovaný v knihe dlhodob.majetku. Ešteže chodím na poradu.Dík renča1.
Kačena I.
31.01.07,08:39
a keď si podnikateľ nechce uplatniť odpisy z leasingu ( nechce ísť do straty), prerušiť ich nemôžem, tak jednoducho o ne príde. Do majetku dám zostatkovú cenu aj keď odpisy neuplatním a záväzky sa nemenia. Je to OK?