Jozef Mihál
04.11.13,15:03
Podľa Opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 328/2013 Z. z. sa limit mesačného príjmu, resp. priemerného mesačného príjmu, do ktorého sa z dohody o brigádnickej práci študentov neplatí dôchodkové poistenie, stanovuje pre rok 2014 nasledovne:

- 68 eur pre študenta vo veku do 18 rokov (tento limit sa poslednýkrát použije za kalendárny mesiac, v ktorom študent dovŕšil 18 rokov),

- 159 eur pre študenta 18-ročného a staršieho (prvýkrát za kalendárny mesiac, nasledujúci po mesiaci, v ktorom študent dovŕšil 18 rokov).

Pre pripomenutie, uvedené limity boli pre rok 2013 stanovené ako 66 eur a 155 eur.

Limity príjmu sú naviazané na priemernú mzdu.

Pre študentov do 18 rokov je limit stanovený ako 8,39 % priemernej mzdy spred dvoch rokov.
Pre študentov od 18 rokov je limit stanovený ako 19,72 % priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Uvedené sumy sa zaokrúhľujú na celé euro nahor.
Mila123
25.02.14,16:58
Dobrý deň,


rada by som sa opýtala ak stratí študent, (tým, že napr. predčasne ukončí VŠ) stráca štatút študenta , čo s tým?
Zvyčajne takúto skutočnosť dohodár o BPŠ nahlási až po tom, keď mu to písomne VŠ potvrdí a už mešká s oznámením o zmene statusu..
Ako ukončiť DoBPŠ? ku ktorému dátumu? spätne?


ďakujem
Jozef Mihál
25.02.14,17:02
Zákonník práce tento problém nijako neupravuje. Postupovať preto treba primerane daným skutočnostiam a s použitím iných ustanovení zákona - napr. s ustanovením , podľa ktorého výpovedná lehota je pri dohodách 15 kal. dní.

Odporúčam preto pri ukončení štúdia, resp. pri zistení tejto skutočnosti do 15 kal. dní ukončiť dohodu.
vladan
20.03.14,21:29
ako je to v tomto pripade s odmenou-limitmi? Platia podmienky po celu dobu platnosti dohody o BPŠ? Kedze mi student oznami prerusenie studia neskoro, skola mu poslala "potvrdenie" po datume prerusenia studia, ja mu ukoncim dohodu do 15dni odo dna, kedy som sa o tom dozvedela, tak pri vypocte odmeny mozem postupovat akoby mal statut studenta az do dna ukoncenia dohody?



Napr.: 20rocny student strati statut studenta 4.3.2014, ja sa o tom dozviem 25.3.2014, dohodu ukoncim dajmetomu 31.3.2014, tak pri vypocte odmeny za marec 2014 bude platit limit 159EUR akoby bol studentom do 31.3.2014?
Jozef Mihál
21.03.14,12:30
ako je to v tomto pripade s odmenou-limitmi? Platia podmienky po celu dobu platnosti dohody o BPŠ? Kedze mi student oznami prerusenie studia neskoro, skola mu poslala "potvrdenie" po datume prerusenia studia, ja mu ukoncim dohodu do 15dni odo dna, kedy som sa o tom dozvedela, tak pri vypocte odmeny mozem postupovat akoby mal statut studenta az do dna ukoncenia dohody?

Napr.: 20rocny student strati statut studenta 4.3.2014, ja sa o tom dozviem 25.3.2014, dohodu ukoncim dajmetomu 31.3.2014, tak pri vypocte odmeny za marec 2014 bude platit limit 159EUR akoby bol studentom do 31.3.2014?

Odmena sa krátiť nebude, nie je dôvod.
TomosP
08.04.14,05:57
Dovršení 18 let věku u DoBPŠ (http://www.porada.sk/dobps#__AUTOKW) - narození 29.2.1996

Narazili jsme na zajímavý problém - student na DoBPŠ (http://www.porada.sk/dobps#__AUTOKW), uplatňující odvodové zvýhodnění, se narodil 29.2.1996.

18-té narozeniny by tedy oslavil 29.2.2014 - toto datum však neexistuje.

Jaká hraniční částka pro něj platí v období 2014-02?
Iveta Matlovičová
08.04.14,14:28
pre TomosP: :-) ja by som zohľadnila vo februári ešte 68 eur
TomosP
10.04.14,08:29
pre TomosP: :-) ja by som zohľadnila vo februári ešte 68 eur

Došlo k překlepu, otázka správně měla znít "Jaká hraniční částka pro něj platí v období 2014-03?"

Odpověď od SP :

Vo Vami uvedenom prípade platí pre fyzickú osobu vykonávajúcu prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov s uplatnenou výnimkou podľa § 227a zákona o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov pre kalendárny mesiac február 2014 hraničná suma 68 eur, pre kalendárny mesiac marec 2014 platí hraničná suma 159 eur.


SP tedy považuje za měsíc dosažení 18-tého roku věku v tomto případě únor/február, přestože den narozenin neexistuje.
JajaFabša
04.06.14,09:59
So študentom uzavrieme študentskú dohodu, podpíše vyhlásenie k dani, predloží čestné vyhlásenie k odvodovej výnimke a doklad o návšteve školy. V mesiaci, kedy s ním bude uzatvorená takáto dohoda, maturuje. Do kedy ho možno považovať za študenta? Je tento štatút študenta zhodný aj s poberaním prídavkov, t.j. do 31.8.? Alebo v prípade študentských dohôd štatút študenta skončí v mesiaci maturity?
Iveta Matlovičová
04.06.14,20:16
So študentom uzavrieme študentskú dohodu, podpíše vyhlásenie k dani, predloží čestné vyhlásenie k odvodovej výnimke a doklad o návšteve školy. V mesiaci, kedy s ním bude uzatvorená takáto dohoda, maturuje. Do kedy ho možno považovať za študenta? Je tento štatút študenta zhodný aj s poberaním prídavkov, t.j. do 31.8.? Alebo v prípade študentských dohôd štatút študenta skončí v mesiaci maturity?

Za študenta sa považuje do 31.8.
JajaFabša
05.06.14,05:57
Vďaka za info
mapope
05.06.14,08:30
Dobrý den, prosím vas bakalar, statnicoval 4.6.2014, pokracuje dalej v mgr. studiu, ma podpisanu dohodu o brig. praci studenta od 1.1.2014. Moze pokracovat v tejto dohode dalej? ma povinnosť hlasit sa na UP ak pokracuje od oktobra dalej v studiu?dakujem
mapope
10.06.14,08:56
Dobrý deň,
chceme uzatvoriť so študentom dohodu o bpš, ale dotyčný nebude vyplatený v peniazoch, ale dostane lístok na koncert v tej istej hodnote. Je to možné? príp. akú formulku by sme mali uviesť do textu v dohode o bpš - dojednaná odmena???
ďakujem
LJ
Iveta Matlovičová
11.06.14,09:02
Dobrý den, prosím vas bakalar, statnicoval 4.6.2014, pokracuje dalej v mgr. studiu, ma podpisanu dohodu o brig. praci studenta od 1.1.2014. Moze pokracovat v tejto dohode dalej? ma povinnosť hlasit sa na UP ak pokracuje od oktobra dalej v studiu?dakujem
áno, može v nej pokračovať (najdlhlšie do konca roka, v ktorom dovŕši 26 rokov), na úrade práce sa hlásiť nemusí, zdravotné poistenie bude zaňho aj počas prázdnin platiť štát (§ 11 ods. 7 písm. a) zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení)
Iveta Matlovičová
11.06.14,09:22
pre mapope: Zákonník práce definuje v § 1, že: "Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu."

Iba ak ide o poskytovanie mzdy (výkon práce v pracovnom pomere) umožňuje právna úprava: "poskytovať časť mzdy, s výnimkou minimálnej mzdy, formou naturálnej mzdy. Naturálnu mzdu môže zamestnávateľ poskytovať len so súhlasom zamestnanca a za podmienok s ním dohodnutých. Ako naturálnu mzdu možno poskytovať výrobky, výkony, práce a služby. Poskytovanie naturálnej mzdy vo forme liehovín alebo iných návykových látok nie je dovolené. Zľava na cestovnom pre zamestnanca dopravcu sa nepovažuje za naturálnu mzdu.
Zákonník práce v § 223 takýto spôsob dojednania charekteru odmeny neumožňuje, a keďže za vykonanú prácu mu patrí odmena, myslí sa tým odmena vyjadrená v peniazoch.
personalistka a mzdárka
12.06.14,07:31
Dobrý deň,
poprosila by som o dopoveď na tému študent VŠ.
Mám uzatvorenú dohodu o BPš so študentom VŠ od 1.1.2014 do 30.6.2014. Študent ukončil VŠ II. stupeň 28.5.2014. Musím týmto dátumom ukončiť dohodu o BPš a prihlásiť ho napr. na dohodu o vykonaní práce, alebo dohoda trvá do 30.6.2014. Ako to je potom so zdravotným poistením študenta. Ďakujem.
Elena
personalistka a mzdárka
12.06.14,07:45
Ešte by som doplnila, že študent má 24 rokov.
Janula1
16.06.14,06:07
Dobrý deň,

ku komentáru "13", mám taký istý problém, štátnice na bakalára mal 28.5.2014. Pokračuje v Ing. štúdiu, len ešte robí 1.7 prijímačky. Teraz od 18.6.2014 chce ísť brigádovať. môže mať dohodu o brigádnickej práci študenta? Na ÚP jej povedali, že sa zahlasovať nemusí, iba podpísala nejaké vyhlásenie, že keď ju neprijmu na II.stupeň, spätne si doplatí zdravotné poistenie. Môžeme s ňou uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta? Ďakujem pekne
milanr
16.06.14,10:59
Dobrý deň, aj mňa zaujíma, či môžeme uzavrieť dohodou o BPŠ so študentom, ktorý ukončil v máji I. st. VŠ a od septembra pokračuje v štúdiu na II. st. VŠ. Má v tomto prípade štatút študenta aj počas letných prázdnin?

Musí každý študent podpísať tlačivo Oznámenie a čestné vyhlásenie, v ktorom podpíše, či si bude alebo nebude uplatňovať výnimku z platenia odvodov do SP? Alebo uvedené tlačivo sa týka iba tých študentov, ktorí si výnimku budú uplatňovať. Ďakujem
veronikasad
26.06.20,20:40
Dobrý deň,

zamestnávatel uzatvoril DoBPŠ v 10/2019, študent ukončil štátnou skúškou I. stupeň vysokoškolského štúdia dňa 25.6.2020, bude pokračovať v novom akademickom roku v II. stupni.

Na stránke IP som našla informáciu, že vykonaním štátnej skúšky v I. stupni VŠ stráca štatút študenta a nemôže pokračovať vo výkone práce na DoBPŠ, aj keď bezprostredne nastupuje na II. stupeň VŠ. Na medziobdobie IP doporučuje uzatvoriť DoVP alebo DoPČ.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwje5unEqaDqAhUbQkEAHTRwByUQFjAAegQIBhAB&url=https%3A%2F%2Fwww.ip.gov.sk%2Fzamestnavanie-studentov%2F&usg=AOvVaw1GizXwKm6lkaZcHUAxHbjC

Je to naozaj tak ?
Jana Motyčková
28.06.20,18:15
Dobrý deň,

zamestnávatel uzatvoril DoBPŠ v 10/2019, študent ukončil štátnou skúškou I. stupeň vysokoškolského štúdia dňa 25.6.2020, bude pokračovať v novom akademickom roku v II. stupni.

Na stránke IP som našla informáciu, že vykonaním štátnej skúšky v I. stupni VŠ stráca štatút študenta a nemôže pokračovať vo výkone práce na DoBPŠ, aj keď bezprostredne nastupuje na II. stupeň VŠ. Na medziobdobie IP doporučuje uzatvoriť DoVP alebo DoPČ.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwje5unEqaDqAhUbQkEAHTRwByUQFjAAegQIBhAB&url=https%3A%2F%2Fwww.ip.gov.sk%2Fzamestnavanie-studentov%2F&usg=AOvVaw1GizXwKm6lkaZcHUAxHbjC

Je to naozaj tak ?

Ja tam takú informáciu nevidím.
veronikasad
28.06.20,19:42
Ja tam takú informáciu nevidím.

Priložila som asi zlý odkaz, bolo to tam napísané tak ako som uviedla.

Toto je z ineho stanoviska IP :

Fyzická osoba vykonala štátnu záverečnú skúšku (vysokoškolské štúdium 1. stupňa) a bude pokračovať v štúdiu na 2. stupni vysokoškolského štúdia: nie je možné s ňou uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta v období od ukončenia denného vysokoškolského štúdia prvého stupňa štátnou záverečnou skúškou (bakalárske štúdium) do obdobia zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa (napr. magisterské štúdium). Dňom zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa nadobúda uchádzač privilégiá študenta a môže mať uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta, ktorú možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka v ktorom fyzická osoba (študent) dovŕši 26 rokov veku.


https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjcve3znaXqAhWUT8AKHU2sCw4QFjAAegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.ip.gov.sk%2Ffaq%2Fdohoda-o-brigadnickej-praci-studentov%2F&usg=AOvVaw0D0Z6dOg3WadvsdKA64u7o

Vzťahuje sa to len na nové dohody uzatvorené po ukončení VŠ štúdia I. stupňa do nástupu na II. stupeň?
Jana Motyčková
29.06.20,13:14
Celkovo nesúhlasím s názorom NIP, aj keď chcelo by to skôr opraviť zákon, takže neviem ani reagovať na to, či môže už uzatvorená DoBPŠ pokračovať po skončení 1. stupňa VŠ - podľa NIP nie. Ale podľa mňa to zmyslom zákona nebolo.
Iveta Matlovičová
30.06.20,07:12
Priložila som asi zlý odkaz, bolo to tam napísané tak ako som uviedla.

Toto je z ineho stanoviska IP :

Fyzická osoba vykonala štátnu záverečnú skúšku (vysokoškolské štúdium 1. stupňa) a bude pokračovať v štúdiu na 2. stupni vysokoškolského štúdia: nie je možné s ňou uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta v období od ukončenia denného vysokoškolského štúdia prvého stupňa štátnou záverečnou skúškou (bakalárske štúdium) do obdobia zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa (napr. magisterské štúdium). Dňom zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa nadobúda uchádzač privilégiá študenta a môže mať uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta, ktorú možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka v ktorom fyzická osoba (študent) dovŕši 26 rokov veku.


https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjcve3znaXqAhWUT8AKHU2sCw4QFjAAegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.ip.gov.sk%2Ffaq%2Fdohoda-o-brigadnickej-praci-studentov%2F&usg=AOvVaw0D0Z6dOg3WadvsdKA64u7o

Vzťahuje sa to len na nové dohody uzatvorené po ukončení VŠ štúdia I. stupňa do nástupu na II. stupeň?


nie, nie je to možné, nakoľko na pracovnoprávne účely nejde o študenta (i keď zákon neznie v tomto jednoznačne; NIP a MPSVR to vykladá tak, že v tomto čase nemá osoba status študenta, a preto nemožno DBPŠ uzatvoriť, príp. ani v nej pokračovať)
Analytik1
30.06.20,07:49
Dobrý deň, chcem sa spýtať k dátumu vzniku dohody (pre účely SP). Pri pracovnom pomere jasne Zákonník práce hovorí, že (§42) Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce. Viete mi prosím poradiť, či nájdem obdobné ustanovenie aj pre dohody ? Uvediem na príklade: Dohodu podpíšem 30.6 s tým, že začína od 1.7. za vznik dohody považujem pre účely SP dátum 1.7, keďže dohodu od vtedy prihlasujem na SP). Viete mi poradiť, ktorý § upravuje, že vznik dohody je v tomto prípade až od 1.7 ? Ďakujem
Analytik1
30.06.20,08:16
*(46)
Jana Motyčková
30.06.20,12:02
Dobrý deň, chcem sa spýtať k dátumu vzniku dohody (pre účely SP). Pri pracovnom pomere jasne Zákonník práce hovorí, že (§42) Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce. Viete mi prosím poradiť, či nájdem obdobné ustanovenie aj pre dohody ? Uvediem na príklade: Dohodu podpíšem 30.6 s tým, že začína od 1.7. za vznik dohody považujem pre účely SP dátum 1.7, keďže dohodu od vtedy prihlasujem na SP). Viete mi poradiť, ktorý § upravuje, že vznik dohody je v tomto prípade až od 1.7 ? Ďakujem
Zákonník práce explicitne pri dohode nedefinuje dátum vzniku právneho vzťahu, ale :
- pri DoVP v § 226 ods. 2 - v DoVP sa musí uviesť doba, v ktorej sa má úloha vykonať (doba od-do), za vznik právneho vzťahu považujem dátum "od" tejto doby. Skončenie právneho vzťahu je potom ale v skutočnosti podľa mňa dátumom odovzdania práce, najneskôr dátumom "do" tejto doby,
-v DoPČ a DoBPŠ sa uvádza doba, na ktorú sa dohoda uzatvára (§228 ods. 1 a § 228a ods.2). Doba "od" je dátumom vzniku právneho vzťahu pre SP, doba "do" je v bežných prípadoch dátumom zániku právneho vzťahu pre SP.
Treba pritom odlišovať pojem dátum uzatvorenia zmluvy (dohody) a dátum vzniku právneho vzťahu, ktorý z uzatvorenej dohody vyplýva, čiže dátum, od ktorého sa budú podmienky dohody plniť.
Mila123
02.07.20,04:59
Dobrý deň,
študent VŠ, denné štúdium, posledný (5.) ročník začne v novom akademickom roku 20/21, narodený 28 02 1994 mal DoBPŠ, pravidelný príjem na dobu do 30 06 2020. Od 01 07 2020 pokračuje naďalej, ale iba do 31 12 2020. Zapochybovala som, keď som čítala jeden článok (podnikajte.sk) kde rozoberali DoBPŠ a tvrdili, pokiaľ má študent v tom kalendárnom rou ako uzatvára novú DoBPŠ už 26. rokov (ako v mojom prípade) dohodu nie je možné uzavrieť, nakoľko študent pri podpise dohody už mal spomínaných 26. rokov. Je to tak?
Ďakujem
Jana Motyčková
02.07.20,06:43
Ak už mal 26 rokov, nie je už možné uzatvoriť DoBPŠ. Len ak bola DoBPŠ uzatvorená pred dovŕšením 26 rokov, môže trvať do konca roku.
majar
10.07.20,10:09
Dobrý deň, podľa dokladov má študent bakalárske štúdium ukončiť skúškou až 14.08.2020. Môžeme počas prázdnin uzatvoriť DBPŠ s týmto študentom?

Ďakujem
Jana Motyčková
10.07.20,10:51
Zatiaľ môžete, ale viď príspevok 23.
Mila123
15.07.20,10:56
Dobrý deň, t. č. nezamestnaná osoba (22 ročná) v evidencii na UPSVaR bola úspešná na prijímacích skúškach na českú VŠ, denné štúdium, štúdium je zamerané na jej budúce povolanie. Zápis už má za sebou, potvrdenie o návšteve školy má od 08 07 2020 , kde škola potvrdzuje, že je študentom VŠ. Ale akademický rok začína u nás 01 09 2020. Otázka znie: až od 01 09 2020 je študentov VŠ, od tohto dátumu môže mať dohodu o BPŠ na SK, tiež až od 01 09 2020 DB či PnD? Ďakujem
Jana Motyčková
15.07.20,11:44
Neviem, ako je to v ČR, možno by bolo treba pozrieť ešte český zákon. U nás je to takto :
Podľa §169 zákona 131/2002 Z.z. o vysokých školách :
" (1) Uchádzač prijatý na štúdium (§ 58) sa stáva študentom odo dňa zápisu na štúdium; študent, ktorému bolo štúdium prerušené, sa stáva študentom odo dňa opätovného zápisu na štúdium.
(2) Ak sa zápis uchádzača prijatého na štúdium uskutoční pred začiatkom akademického roka, v ktorom sa má začať jeho štúdium, uchádzač sa stáva študentom od začiatku tohto akademického roka, ak do 15. augusta pred začatím tohto akademického roka neoznámi písomne vysokej škole, že svoj zápis ruší."