kukuruku1970
04.11.13,15:51
Dobry den,
Babka zomrela a dom sa rozhodol kupit bratranec. Jeho mama nas chcela vyplatit z 15 tis.na zaklade odhadu realitneho maklera. S tym sme nesuhlasili.
Druha teta uz mu svoju cast prepisala, pravdu za kolko, sa vsak nedozvieme, islo to formou darovania. Bratranec je teraz vacsinovy vlastnik. My mame 1/6 po otcovi, ktory zomrel pred 10 rokmi a on ju mal po svojom otcovi, ktory zomrel pred 25 rokmi. Babka svoj podiel darovala iba svojim dceram.
Minuly rok sme v tejto veci otvarali dedicske konanie po otcovi, lebo sme v case jeho smrti zili v cudzine. Sudom urcena znalkyna ocenila predmetny majetok na 14 400 eur v r. 2003 a na nas dotaz, kolko je sucasna hodnota, odpovedala, ze 25 tis. Rovnako tvrdia i dalsi 2 nezavisli realitni makleri.
Po roku sa ozval bratranec a neoblomne trva na vyplate z 15 tis. a ani nepredlozil ziadny posudok, odkazal nas iba na realitneho maklera, ze on nam vysku ceny vysvetli a ukaze i posudok.
Co to znamena pre nas? Kedze je ona vacsinovy vlastnik musime suhlasit s jej navrhom, hoci je evidentne trzna hodnota vyssia?
Ako mame postupovat, ked je to evidentny podvod.
vopred dakujem za odpoved
Katy a R
04.11.13,15:05
nemusíš súhlasiť s jeho návrhom - ale najlepšie by bolo nejako rozumne sa dohodnúť. Ak sa nedohodnete - tak súd môže vyriešiť. Ale netreba mať "veľké oči" - naozaj si pozisťujte, aké sú ceny v okolí (aby to nakoniec nebolo aj menej, ako je terajší návrh)
marjankaj
04.11.13,15:15
No nemusíte to akceptovať.
Ale ak čiastku "navrhne" súd, tak potom vám asi neostane iné ako akceptovať "návrh" súdu.
arizona
04.11.13,15:28
Vy v tom dome aj byvate? Alebo ako ho vyuzivate? Spolupodielate sa aj na platbach,opravach a pod.?
kukuruku1970
04.11.13,15:57
dakujem za odpoved. Praveze sme zistovali i ceny v tejto dedine a kontaktovali aj inych realitnych maklerov a 15 tis. to urcite nie je.
Nechceme nic, len spravodlivost. Nemame dovod im verit, ked nam pred rokom skaredo vynadali do pazravych a chamtivych, a pritom sme sa v ich prospech vzdali pozemkov bez naroku na vyplatu. Myslim, ze si vzali do hlavy, ze si podla nich nic nezasluzime a hotovo. Viackrat nam povedali, ze mozeme byt rady, ze nieco dostaneme.
kukuruku1970
04.11.13,16:22
sme ochotne akceptovat cokolvek, co je nestranne a nezaujate... i dalsieho odborneho znalca, ale oni nechcu ani pocut, ze oni to mali od odbornika ohodnoteneho na 15 tis. a hotovo
Biosko
04.11.13,16:29
Mozes si dat vypracovat vlastny sudnoznalecky posudok alebo date celu vec na sud a sudneho znalca vam urci sud ktory bude pre kazdu stranu zavazny a podla toho vas vyplatnia. Samozrejme sud nieco stoji, sudny znalci nieco stoja, posudok nieco stoji, pravnik nieco stoji a neviem ako je to pri dedickom konani ale pri majetkovych sporoch sa platia percenta z mejetku pre sudny poplatok. A aby to vsetko nezaplatil ten ktory je nespokojny cize vy, kedze sa druha strana moze odvolat ze sa chcela dohodnut len vy ste robili prietahy a tak vam pripadnu trovy.

Moja rada dajte si spravit sudnoznalecky posudok nejakym sudnym znalocom a podla neho sa potom riadte. Vzdy lepsie ako ist rovno na sud.
Vacsinovy vlastnik ma pravo poziadat o zrusenie podieloveho vlastnictva a vyplatenie mensinovych vlastnikov ale urcite to nebude na zaklade navhru maklera ale musi sa opierat o sudnoznalecky posudok. Cize suhlasit momentalne nemusite ale dajte si spravit vlastny posudok.
kukuruku1970
04.11.13,16:34
dakujem za radu, my nemame zaujem o sud, to druha strana s tym vyrukovala, ak nepristupime na vyplatu z 15 tis.
Aj keby sme dali vypracovat akykolvek posudok, budu to brat ako podvrh, lebo i tu sudom urcenu znalkynu, co riesila nasu pozostalost, co sme poziadali o odhad sucasnej ceny, je vraj "nasa", a preto nesuhlasia.
Pani z RK bola ochotna sa tam ist pozriet a ani s tym nesuhlasili, takze tazko sa s niekym dohodnut, kto ma svoju pravdu a ine nechce pocut.
kukuruku1970
04.11.13,16:36
nie, nebyvame, je to dom po babke, ktora v nom dozila. Nepodielame sa na platbach, nikto nam nic nepredlozil
Biosko
04.11.13,16:48
Vypoved maklera nema ziadnu hodnotu, dajte si vypracovat sudnoznalecky posudok ak by doslo k sudu budete mat dokaz o tom ze ste sice s cenou nesuhlasili ale chceli ste sa dohodnut na cene urcenej sudnym znalcom co ma ovela vacsiu vahu ako nazor nejake maklera. Potom od vas nemozu ziadat nejaky trovy. Sudu sa netreba bat, kedze rozhodnutie sudu bude zavazne pre obe strany a bude sa opierat prave o sudneho znalca. Treba vsak pripomenuj druhej strane a to urobte takisto ze pokial sa nedohodnete takisto aj oni pridu o peniaze takze nech si dobre rozmyslia ci nebudu akceptovat sudnoznalecky posudok ktory si date vypracovat.
Biosko
04.11.13,16:52
Este by som rad dodal ze sudny znalec si nedovoli strielat hockake sumy a vyrabat nejake podvrhy pod kazdy posudok dava svoju okruhlu peciatku a podpis a zarucuje jeho korektnost za ktoru zodpoveda a pochybujem ze by si len tak nejaky sudny znalec zobral na triko nejaky podvod pri dedicstve za "par" eur.
kukuruku1970
04.11.13,17:03
dakujem za nazor. pokusim sa ich presvedcit na znalcu, i ked sa obavam, ze to bude marne, musia ho tam pustit a i tak budu tvrdit, ze je nami zmanipulovany.... ja chcem len to, co mi patri, nemam zaujem nikoho oberat, chcem len spravodlivost. Vzdali sme sa pozemkov, tak aspon z domu chceme ferove vysporiadanie, nic viac.
dobry napad s tym ohladne korektosti sudneho znalca. to snad uz pochopia, ze s nim nic nemame :-) dakujem pekne
julysak
04.11.13,17:14
Zas tie "termity" :D

Pokiaľ ste spoluvlastníci, bratranec vám neponúka vyplatenie z dedičstva (to sa robí dohodou počas dedičského konania), ale
chce odkúpiť váš dedičský podiel - prečo ?
zistite prečo a ľahšie sa dohodnete na kompromise

PS
" pritom sme sa v ich prospech vzdali pozemkov bez naroku na vyplatu "
nužžžžžžžžžžž

s jedlom rastie chuť :D :D
Mária27
04.11.13,18:06
Tak si od neho žiadajte aspoň 3 roky dozadu odplatu za to, že užíva váš podiel - viac ako svoj podiel.
kukuruku1970
04.11.13,18:29
:-) tiez mam ten dojem, ze podas prst... uz len logicky, ako moze mat nehnutelnost i s pozemkom tu istotu hodnotu pred 10 rokmi i dnes... Volala som tomu realitakovi, najskor tvrdil, ze tu spravu uz nema, ze im ju odovzdal 3x a potom mi bratranec volal, ze ten realitak ju ma, ze mozeme prist. Ako im i tomu realitakovi mam teda verit, ked i spavu zaprel?!
no, ono to nie je dedicstvo, lebo po babke boli len pozemky, dom im darovala uz pred smrtou, takze ide o nase vlastnictvo po otcovi
kukuruku1970
04.11.13,18:35
:-) ja budem rada, ak dostanem to, co mi pravoplatne patri... babka zomrela pred 2 rokmi, bratranec sa tam nastahoval kratko potom, lebo nemal kde byvat a doma ho mat nechceli
julysak
05.11.13,04:26
ak babka darovala (pri zmysoch), tak to bola jej vôľa
ak to jej syn nenapadol / nechcel zarátať pri dedení po ne (ak žil), tak nič nezdedil
a ani vy nemáte čo zdediť
potom by to bola bratrancova dobrá vôľa narovnať niečo, čo urobila babka

PS1 samozrejme, že realiťák to má v kompe :D:D:D:D

PS2
zažil som a mierne som riešil podobné :
starý otec daroval role ( aby sa ako "kulak" vyhol kontingentu) iba 2 z 3 synov
takže pri každom novšom dedení ( tí 2 synovia medzitým zomreli) som dával pomer 1/2 + 1/4 + 1/4 v prospech toho tretieho - - - ale nie je to jednoduché :D
kukuruku1970
05.11.13,18:50
Dakujem za reakciu. My respektujeme babkinu volu, otec zomrel skor ako ona a ona sa rozhodla, povedala, ze to dala dceram preto, aby sa o nu postarali do jej konca. Nemali sme jej to za zle, bol to jej majetok a jej vola, nadalej sme ju navstevovali a zaujimali sa o nu. My neziadame z toho po babke nic, len spravodlive vysporiadanie dedicstva po otcovi, co zdedil po svojom otcovi, tj. vyplatenie z trznej hodnoty, ako sa standardne vysporiadavaju dedicstva a nie z toho, co ocenil realitak, ktory ani nema ten posudok a ani ocenovanie v predmete zivnosti. po babke nechceme nic, po nej sme dedili len pozemky a tych sme sa vzdali v ich prospech. Clovek by cakal aspon nejaku vdacnost, tj. ze budu pri vysporiadani toho mala, co mame, postupovat cestne. Nepoviem, keby islo o zavratne ciastky, hovorime o cca 4 tis. A aj to je im zatazko. Vraj mame byt rady, ze aspon nieco nam chcu dat, tj vyplatit nas zo sumy, ktoru si oni stanovili ako smerodatnu