Shasta
04.11.13,16:56
Dobrý deň,minulý tyždeň mi uznali ID-45%,v žiadosti mám uvedené,že som žiadala o vyplatenie spatne 3roky.Napriek tomu,že som posledné 3roky v priemere 9mesicov ročne bola PN na diagnózu,na ktorú mi bola uznaná invalidita-toto vyplatenie mi posudkový lekár zamietol s oddovodnením,že sa tak s vedúcim lekarom rozhodli.Mám nárok?
A ešte by som sa chcela spýtať ma nejaký vplyv na výplatu,skutočnosť,že zdravotný stav a následná invalidita mi bola zavinená cudzou osobou,ktora bola aj odsúdená za tento čin?
Ďakujem.
kopretinka
04.11.13,16:00
ID je vyplácaný odo dňa,kedy ti bol priznaný.Na vyplácanie nemá vplyv,že ti to spôsobila cudzia osoba.Od nej si môžeš vymáhať bolestné .
Shasta
04.11.13,16:25
Keď som si podávala žiadosť,na doporučenie zamestnanca soc.poisťovňe sme ako dátum od ktorého žiadam vyplácať ID uviedlla dátum od dňa spisania žiadosti 3roky dozadu.
Ten dátum som si nevymyslela takto to má soc.poisťovňa v stanovoch či v zakonníku a pri spisovaní žiadosti musíte vy určiť tento dátum-a to či to bude od dňa spísania žiadosti,alebo od dňa podania žiadosti alebo iný a je možný až 3roky dozadu.
Ďakujem
kopretinka
04.11.13,16:29
to trvalo tri roky,od podania žiadosti po jeho priznanie?
Shasta
04.11.13,17:16
Nie,jeden termin je dátum podania žiadosti(termin keď si dáte žiadosť)a druhý datum spisania žiadosti-to je dátum na ktorý Vás vyzve SP po preskúmaní Vašej žiadosti(cca 3mes. Od podania žiadosti).
Pri spisovaní žiadosti musíte doniesť všetky doklady a dokumenty a uradnička s vami spisuje žiadosť a v nej jedna z otázok je od kedy chcete vyplácať dochodok a ja som chcela 3roky spatne.Úradnička akurat podotkla,že ale musí uviesť presný dátum.Napr:1.1.2010.
A ešte na margo Vašej prvej odpovede-výplatu ID mi schválili mesiac spǎtne.