striebro1
05.11.13,07:00
Dobry den, firma mi ma vyplatit odstupne, Zijem v rakusku, manzel v rakusku pracuje a ja som na rodicovskej dovolenke. Problemom je, ze na slovensku ma zdravotna poistovna odhlasila sama od seba, ani som nedostala o tom vyrozumenie, a teraz neviem, kam pojdu odvody z odstupneho? Mal niekto takyto pripad??? Mala by som sa kvoli vyplateniu odstupneho prihlasit na par dni do zdravotky? Ako samoplatitel? a aky to bude mat dopad v rocnom zuctovani? neviem vsak ci je to v sulade so zakonom, kedze momentalne som v rakusku pod manzelom kvazi pripoistena...
J+K
05.11.13,10:27
Pokiaľ Ti počas rodičovskej dovolenky Tvoj zamestnávateľ vyplatí odstupné, prihlási Ťa do zdravotnej poisťovne ako zamestnanca s nepravidelným príjmom. Ty nič neriešiš .
AnnaK
05.11.13,11:36
V rámci EU môžeš byť verejne zdravotne poistená iba v jednom členskom štáte. Ak si zdravotne poistená v Rakúsku, nemôžeš byť poistená súčasne aj na Slovensku. Preto ti ZP zrušila poistenie tu na Slovensku (nie odhlásila). Tvojou povinnosťou bolo oznámiť slovenskej ZP, že si zdravotne poistená v Rakúsku.
V tomto prípade ťa teda ani zamestnávateľ nemôže prihlásiť do ZP tu na Slovensku ani ty sa nemôžeš prihlásiť ako samoplatiteľ.
striebro1
05.11.13,15:34
dakujem pekne za odpoved...avsak stale neviem co mam robit??? ako mi maju vyplatit to odstupne????
striebro1
05.11.13,15:36
dakujem pekne, avsak odpoved nasledujuca po tvojej tomu odporuje....ja fakt neviem co mam robit....
AnnaK
05.11.13,17:01
Nestresuj sa, výpočet mzdy vrátane odvodu povinného poistného a dane vykoná zamestnávateľ. Ty si mala iba povinnosť oznámiť zmenu zdravotnej poisťovne.
J+K
06.11.13,08:26
Bola si zamestnancom, zamestnávateľ vyrieši vyplatenie odstupného a tiež to oznámenie nepravidelného príjmu , lebo odstupné bolo vyplatené v čase, keď za Teba ako ženu na rodičovskej dovolenke platí zdrav.poistenie štát. Zamestnávateľ potrebuje vedieť správnu zdravotnú poiťovňu, ak si ju počas obdobia poberania rodičovskej dovolenky do ukončenia prac.pomeru zmenila, treba mu to oznámiť. Inak naozaj v súvislosti s výplatou odstupného nemáš čo riešiť .