Barborkaaa22
05.11.13,07:10
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, nakoľko popri zamestnaní chodím do školy, som si kvôli svojej neprítomnosti vypísala dovolenkový lístok, aby bol zamestnavateľ a vedúci pracovník oboznámený mojou neprítomnosťou, pri mesačnej kontrole dochádzky som si priložila potvrdenie od lekara na deň, ktorý som si najprv vypisala dovolenku a dovolenkový lístok som zrušila, môj vedúci pracovník išiel za personalnou, aby mi neuznal pčko, lebo vie že som bola určite v škole a že som mala vypisanú dovolenku.

Má právo mi neuznať potvrdenie u lekára na cely deň?
veronikasad
05.11.13,06:41
Bola si v škole, alebo u lekára ? Uveď čas, ktorý trvá škola ?
pavlinka
05.11.13,08:17
Dovolenka sa neprerušuje návštevou lekára,iba PN ka ruší dovolenku.
Biosko
05.11.13,09:03
Nie je to podstatne, pokial mas papier od lekara tak si tam bola bez diskusie aj ked si tam nebola. Tvoj nadriadeny nema co spekulovat, povedz mu nech sa riadi zakonnikom prace a nie svojimi domienkami, ak ti neuznaju celodenne osetrenie alebo pnku od lekara tak urcite podaj staznost na inspektorat prace, oni na kontrolu urcite prijdu :).
J+K
05.11.13,09:24
Lekára smelo môže navštíviť aj počas dovolenky , dovolenku vyšetrenie u lekára neruší .
Biosko
05.11.13,09:26
Takisto si mozes dovolenku zrusit a miesto toho dat potvrdenie od lekara nevidim v tom problem, je to tvoja vec a nadriadeneho do toho nic.
Barborkaaa22
05.11.13,09:36
lenže ja ked neprídem do roboty a nevypisem si dovolenku predtým, tak sa veduca durdí, že ked sa mi dačo stane tak firma je zodpovedna, lebo nema žiadny dôkaz o tom, že nie som v praci, alebo na prac. ceste,, napriek tomuže som u lekara, a skôr si myslím, že to urobila naschvál, lebo som sa nevedela brániť.
kopretinka
05.11.13,09:39
akože firma nemá žiadny dôkaz?veď predsa by si mala mať podpísanú priepustku od nadriadeného....
Barborkaaa22
05.11.13,09:42
No neviem, ako to už funguje, lebo tu je na každého iny meter, moje kolegyne ked idu rano k lekarovi tak si len donesú papier o navsteve lekara a vôbec predtym to nedavajú podpisovať nadriadenému.
Katy a R
05.11.13,09:48
Barborka - len keď by chcel, tak by to mohol uznať! Ale ak nechce - nemusí. Je to tak, ako píše pavlinka - viď § 114, že kedy sa dovolenka prerušuje.
veronikasad
05.11.13,09:50
Barborka, prekážka v práci sa neoznamuje zamestnávatelovi pri mesačnej kontrole dochádzky.

§ 144
Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.
Biosko
05.11.13,13:52
Problem podla mna bol ze si si tu dovolenku chces zrusit az pri kontrele dochadzky. Nabuduce to sprav tak. Zober si dovolenku, ale ak vies ze pojdes k lekarovi tak si tu dovolenku zrus este predtym ako ten den nastane. Trebars mas dovolenku na 8.8 tak si ju zrus 7.8 a nie 30.8 a k lekarovi chod 8.8 potom nemoze byt problem. V praci nemusis oznamovat podla zakonika ze ides k lekarovi ale moze to byt v internej smernici alebo kolektivnej zmluve ze musis, tak si to nastuduj.
J+K
05.11.13,14:24
Nadriadený nemusí akceptovať zrušenie plánovanej a ním schválenej dovolenky. Ak je ústretový môže dovolenku zrušiť, ak však trvá na dodržiavaní zákonníka práce, nie je nárok na platenie lekára . Tu ani inšpektorát práce nič nezmôže.
willma
05.11.13,14:38
Viem, že mám ísť k lekárovi beriem priepustku, keď chcem dovolenku dám podpísať dovolenkový lístok - nie že dám podpísať dovolenku, lebo idem k lekárovi a potom prinesiem potvrdenie od lekára a žiadam zrušiť dovolenku. - môj názor - zamestnávateľ má akceptovať vopred nahlásenú návštevu lekára, ak si k nemu objednaná.
ivka70
05.11.13,14:41
Ma pravo ti tu priepustku neuznat, aj keby si nebola v skole, ale skutocne bola u lekara, jednoducho navsteva lekara dovolenku nerusi.
Takych spekulantov sa najde kadetade, ktory chcu usetrit dovolenku a prinesu zopar potvrdeni po skonceni napr. celozavodnej dovolenky, prave preto Zakonnik prace na take myslel a definuje, ze dovolenku prerusi iba vypisana PNka, nie navsteva lekara.
Biosko
05.11.13,15:24
Preto na to treba mysliet radsej dopredu a ked vie ze ma este nejake volne OCRky alebo celodenne osetrenia tak zbytocne nehlasit ziadnu dovolenku ale rovno ist k lekarovi asi to bude takto jednoduchsie.
JankaO
05.11.13,15:34
Čo znamenajú voľné OČRky???