lednj
05.10.04,22:39
Dobry vecer,som zivnostnik a podnikam v stavebnictve - zhotovovanie malych stavieb - murar. Potrebujem poradit ci spadam do skupiny zivnostnikov ktory si mozu uplatnit pausalne vydavky a v akej vyske ./ švagor je elektrikár a tvrdí ze on spada do 65percentneho odpisu/.
Ak by niekto mal nejake prepisy kde je to presne urcene prosim Vas napisste mi kde to najdem.
Dakujem
misurka
06.10.04,03:52
Ak danovnik nie je platitelom DPH moze si uplatnit pausalne vydavky vo výske 25% z príjmu. Ak danovnik vykonáva len remeselné živnosti (príloha č.1 zákona č.455/91 Zb. - živnost. zákon) ma narok uplatnit 60%-ne vydavky + zaplatené odvody. Viac §6 ods.10 Zákona 595/03 o dani z príjmov.
misurka
05.01.05,05:34
Prosim Vás má niekto živnostníkov, pri kt. ide uplatňovať 60%-né výdavky. Ak ide o živnosť na stavebné práce, môže si takýto živnostník uplatniť paušál. 60%-né výdavky? Veľa ľudí tvrdí, že to nie je možné, aby si mohol živnostník uplatniť tak vysoké výdavky + zaplat. odvody. To by potom každý menší remeselník - napr. murár, ap. išiel na nulový základ dane.
martina 11
05.01.05,12:28
Ahoj. Ja osobne účtujem aj murárov, a skutočne je to možné, pokiaľ máš príjmy len z tejto činnosti, pokiaľ by si pritom mal aj napr. obchod, už by to možné nebolo, veĎ si to pozri v Dane a účtovníctvo č.11/2004 str.16 (tam je najaktuálnejšia tabuľka) a konkrétne patríš do bodu 21. v skupine 113. Takže pozri si to, lebo ani ja neverím všetkému, čo mi kto povie, ale ked to raz v prílohe zákona je, tak to tam je.A nikto ma nepresvedčí o opaku. Takže v kľudne 60%. Ciao
JFJD
05.01.05,17:36
Paušálne výdavky vo výške 60% si môže uplatnik daňovník, ktorý vykonáva " iba remeselnú živnosť podľa prílohy č.1 k zákonu č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní ( vid. živnostenský zákon ) . Príloha č. 1 k živ. zák. s účinnosťou od 1. júla 2004 celkom 33 remeselných živností." Podrobný rozpis tu patriacich rem. živností + všetko čo sa toho týka ako aj to čo sem nepatrí nájdeš v PORADCA 2005 č. 1 . Ak nenájdeš , daj konkrétnu otázku - ja odpoviem .
helcuj
06.01.05,12:23
Do remeselných živnosti patri skupina 113 Stavebníctvo - riadok 21 Murárstvo. To znamena, že ak učtujete murárske práce máte nárok na 60% paušalné vydavky.
Nike
06.01.05,12:55
Pozor na švagra elektrikára. Síce neučtujem remeselné činnosti, ale na školení nás p. Miháliková upozornila, že z prílohy vypadli elektrikári. Prever si to.
JFJD
06.01.05,17:02
A kde by som si to mohol preveriť ??? V akéj prílohe ? Zatiaľ všade píšu , že do skupiny 113 - Stavebníctvo - patrí aj - Elektroinštalátérstvo - . Alebo nie ???
Januš
07.01.05,11:44
Ja osobne sa prikláňam k Nike, taktiež na školení upozornili, že elektroinštalatérstvo vypadlo zo 60% a je v 25%. :o
JFJD
07.01.05,11:51
Ďakujem !!! . Kde by som to mohla zistiť na 100% ??? Prajem krásny deň !
Yvvetta
07.01.05,12:09
PRE : JFJD.
Brášňárstvo, remenárstvo, čalúnníctvo som nenašla v prílohe. Iba kožušníctvo.
Skupina 110 - výroba kože, kožených výrobkov, výroba gumových .....

Ani neviem, kde mám presne zadeliť tieto činnosti. Patria do skupiny 110 ?
Vďaka.
JFJD
07.01.05,12:29
V Poradca 2005 č.1 - sa píše , že ( citujem ) " V skupine 110- Výroba kože , kožených výrobkov ( vrátane obuvi ), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok je len KOŽUŠNÍCTVO " . Ja si myslím , že tam nič viac asi nepatrí .
Yvvetta
07.01.05,12:41
Pre : JFJD. Ďakujem. Aj ja si to tak myslím.
Luckasari
12.01.05,23:52
ja by som sa rada opýtala, keď sa uplatňujú paušálne výdavky 25% podáva sa DP B, a podávajú sa aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch?
a má niekto prosím vás nejaký vzor, ako sa evidujú príjmy?
misurka
13.01.05,05:01
Prosím Vás, nemohla by som Vás poprosiť o kopiu strany z Poradcu 1/2005, kde je vypis remeselnych zivnosti. Neodoberam poradcu a potrebujem to surne!

Ak by mi to niekto mohol poslat faxom:
Moje tel. c.: 041/7001368

Inak ide mi o sadrokartonove a zateplovacie prace, su tieto remeselnymi zivnostami?

DAAAAAAKUJEM!!!
andreaS
13.01.05,05:45
Luckasari: ked som podavala za seba danove, tak som tieto prilohy neuvadzala.. kdesi som nasla, ze tieto prilohy prikladaju iba ti, co vedu uctovnictvo, a tuto povinnost pri pausalnych vydavkoch nemas... mozno sa tento rok nieco zmenilo
andreaS
13.01.05,06:00
misurka: pozeraaam ze si tiez zo ZA :) a rocnikovo tiez nie sme vzdialene :), prilepim ten zoznam sem aj pre ostatnych

Remeselné zivnosti podla prilohy c.1 k zivnostenskemu zakonu:
- v skupine 101 - Výroba kovo, a kovových výrobkov je pät remeselných zivnosti: Zamocnictvo, Nastrojarstvo, Kovoobrábanie, Galvanizácia kovov a Smaltovanie
- v skupine 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov sú tri remeselné zivnosti - Opravy pracovných strojov, Opravy cestných motorových vozidiel a Opravy karosérií
- v skupine 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín sú tri rem.zivn - Výroba a opravy protetických výrobkov, Výroba a opravy ortopedickej obuvi a Hodinárstvo
- v skupine 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika je iba Kamenárstvo
- v skupine 108 - Výroba potravín a nápojov sú styry rem.zivn - Mäsiarstvo a údenárstvo, Výroba piva a sladu, Výroba mliecnych výrobkov a Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov
- v skupine 110 - Výroba koze, kozených výrobkov (vrátane obuv), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok je len Kozusnictvo
- v skupine 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov sú dve rem.zivn - Stolárstvo a Zlatníctvo a klenotníctvo
- v skupine 112 - Výroba papierenská a polygrafická je len Polygrafická výroba
- v skupine 113 - Stavebníctvo a je 9 rem.zivn - Murárstvo, Tesárstvo, Pokrývacstvo, Klampiarstvo, Izolatérstvo, Vodoinstalatérstvo a kurenástvo, Instalácia a opravy chladiarenskych zariadeni, Elektroinstalaterstvo a Plynoinstalaterstvo
- v skupine 114 - Ostatne sú - Holicstvo a kadernictvo, Kozmeticke sluzby a Pohostinnska cinnost

tot vsio... ja stale riesim otazku ci kovacstvo povazovat za kovoobrabanie... ale zrejme asi nie...
JFJD
13.01.05,06:06
DP sa sa mozrejme, že podáva. Je tam potom priestor na osobité záznamy daňovníka a to či si uplatňuje výdavky %, alebo preukázateľne vynaloženými výdavkami ( myslím nové tlačiva ). Som si 100% istá , že niekde som to čítala (živostenské minimum, poradca 2005/1,alebo poradca 2004/13),že aj pri paušálnych výdavkov sa vedie evidencia v časovom slede o príjmoch + odvody + ostatne výkazy , ktoré sa vedú v JÚ. Ak sa k tomu dostanem tak to ocitujem . Prajem krásny deň !
andreaS
13.01.05,06:19
ano vedie sa evidencia ale nie uctovnictvo.. tym padom nemam dennik a teda nemam odkial brat tie udaje.. pokial si ich pracne nevypocitam.. idem to aj ja najst :)
JFJD
13.01.05,06:19
Pozor ! Zákon 455/1991 zb. bol niekoľko krát novelizovaný, to rozdelenie remeselných živnosti už nieje tak celkom pravdivé! Niektoré živnosti boli vypustené alebo zlúčené a iné zase vložené ! Snažila som sa dopracovať sa k najpresnejšiemu a najaktualnešiemu zoznamu rem.prác, našla som niečo v PORADCA 2003/13 , ale aj to neviem či už su tam zahrnuté všetky zmeny. Skúsim nájsť niekde niečo o tom kováčstve a tak sa ozvem. Krásny, aj keď u nás upršaný, deň !
andreaS
13.01.05,06:25
no ten zoznam co som napisala je z poradcu 1/2005
emily
13.01.05,06:28
Súhlasím s Andreou. Citujem zákon 595 §6 odst.10Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Výkazy nerobí.
andreaS
13.01.05,06:31
mam pred sebou otvorenu publikaciu danove priznanie za rok 2004 od poradcu a je tu uvedene kto podava vykazy:

"1. UJ uctujuce v PU - 1x suvaha, 1x vykaz ziskov a strat
2. UJ uctujuce v JU - 1x vykaz o prijmoch a vydavkoch, 1x vykaz o maj. a zav.

Vyssie uvedene vykazy predklada UJ definovana v §1 ods 2 zakona c 431/2002 Z.z. o úctovnictve. Na úcely tohto zakona sa povazuju fyzicke osoby - podnikatelia, ak preukazuju na danove ucely svoje vydavky na dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmov za UJ. Fyzicke osoby, ktore uplatnuju vydavky podla §6 ods 10 (% z prijmov), vedú evidenciu, neúctuju o prijmoch a vydavkoch, preto uctovne vykazy spravcovi dane nepredkladaju, pretoze nie su podla zakona o uctovnictve uctovnou jednotkou."
emily
13.01.05,06:35
Presne tak Andrea
misurka
13.01.05,06:51
Je izolaterstvo myslene ako zateplovacie prace? A co sadrokartonové prace su murarskymi prácami?
JFJD
13.01.05,07:14
Ďakujem,zasa viem niečo nové! Ak sa môžem opýtať, nepíšu tam náhodou niečo aj o % paušálnych výdavkoch elektroištalatérov ? Patria tam, alebo nie ? Mám už z tých remeselných živností poriadný hokej. Ešte raz vďaka !
Luckasari
13.01.05,11:58
Luckasari: ked som podavala za seba danove, tak som tieto prilohy neuvadzala.. kdesi som nasla, ze tieto prilohy prikladaju iba ti, co vedu uctovnictvo, a tuto povinnost pri pausalnych vydavkoch nemas... mozno sa tento rok nieco zmenilo

presne tak aj ja viem, ale tento rok prvýkrát budem podávať DP za paušálnika, tak som sa tu radšej chcela uistiť, že to takto naozaj je
ďakujeeeeem teda
Beata
13.01.05,12:12
Luci, odpoveď je už jasná. Ja len potvrdím čo už tu napísala andrea. Už niekoľko rokov robím paušálne výdavky a nikdy nepodávam spolu s DP výkazy o príjmoch a výdavkoch, majetku a záväzkoch. Niet z čoho. Spravidla to robievam tak, že vediem normálne účtovníctvo, až na záver roka sa rozhodneme spolu s ÚJ, či budeme uplatňovať výdavky podľa účtovníctva, alebo paušálne (záleží to od toho, či je optimálnejší prvý, alebo druhý spôsob). Ak sa rozhodneme pre paušál, tak z účtovníctva vytlačím všetky príjmy, taktiež majetok a záväzky a toto slúži ako evidencia.
misurka
13.01.05,12:24
Neviete poradiť???
Je izolaterstvo myslene ako zateplovacie prace? A co sadrokartonové prace su murarskymi prácami?
gita
13.01.05,12:24
Ja si nerobim uctovnictvo, len spocitam prijmy a odpocitam 25 %. Teraz sa prvykrat maju odpocitavat aj odvody. Nevidela som nove tlacivo na DP, je na to zvlast kolonka, alebo sa pripocitaju tieto k pausalnym vydavkom v kolonke vydavky?.
Luckasari
13.01.05,12:27
Luci, odpoveď je už jasná. Ja len potvrdím čo už tu napísala andrea. Už niekoľko rokov robím paušálne výdavky a nikdy nepodávam spolu s DP výkazy o príjmoch a výdavkoch, majetku a záväzkoch. Niet z čoho. Spravidla to robievam tak, že vediem normálne účtovníctvo, až na záver roka sa rozhodneme spolu s ÚJ, či budeme uplatňovať výdavky podľa účtovníctva, alebo paušálne (záleží to od toho, či je optimálnejší prvý, alebo druhý spôsob). Ak sa rozhodneme pre paušál, tak z účtovníctva vytlačím všetky príjmy, taktiež majetok a záväzky a toto slúži ako evidencia.

ďakujem Bei, takto nejako som si to predstavovala, ale teraz už viem úplne, ako mám postupovať - je to ozaj super, že sa tu takto všetci máme a si pomáhame :)
Katarína STR
13.01.05,12:28
Tento rok budem mať človeka, ktorý mal v roku 2003 paušálnu daň. Za rok 2003 nezaplatil nejaké to poistné. Zaplatil ho v roku 2004. Uzná sa mu do výdavkov ?
Ja som tak rozmýšľala a asi áno.

Poraďte
JFJD
13.01.05,12:29
Tlačiva nájdeš na www.finance.gov.sk
Ali57
25.01.05,09:06
Remeselné zivnosti podla novely s ucinnostou od 1.9.2004


Remeselné zivnosti podla prilohy c.1 k zivnostenskemu zakonu:
- v skupine 101 - Výroba kovo, a kovových výrobkov je pät remeselných zivnosti: 1.Zamocnictvo, 2.Nastrojarstvo, 3.Kovoobrábanie, 4.Galvanizácia kovov a 5.Smaltovanie
- v skupine 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov sú tri remeselné zivnosti - 6.Opravy pracovných strojov,7. Opravy cestných motorových vozidiel a 8.Opravy karosérií
- v skupine 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín sú tri rem.zivn - 9.Výroba a opravy protetických výrobkov, 10.Výroba a opravy ortopedickej obuvi a11. Hodinárstvo
- v skupine 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika je iba 12.Kamenárstvo
- v skupine 108 - Výroba potravín a nápojov sú styry rem.zivn -13. Mäsiarstvo a údenárstvo, 14.Výroba piva a sladu, 15.Výroba mliecnych výrobkov a 16.Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov
- v skupine 110 - Výroba koze, kozených výrobkov (vrátane obuv), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok je len 17.Kozusnictvo
- v skupine 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov sú dve rem.zivn - 18.Stolárstvo a19. Zlatníctvo a klenotníctvo
- v skupine 112 - Výroba papierenská a polygrafická je len 20.Polygrafická výroba
- v skupine 113 - Stavebníctvo a je 10 rem.zivn - 21.Murárstvo, 22.Tesárstvo, 23.Pokrývacstvo, 24.Klampiarstvo, 25.Izolatérstvo, 26.Vodoinstalatérstvo a kurenástvo, 27.Instalácia a opravy chladiarenskych zariadeni, 28.Elektroinstalaterstvo zrušené 28.Podlahárstvo pridané a 29.Plynoinstalaterstvo 29a.Kachliarstvopridané
- v skupine 114 - Ostatne sú - 30.Holicstvo a kadernictvo, 31.Kozmeticke sluzby a 32.Pohostinnska cinnost 33.Cistenie a kontrola komínov pridané


Elektroinstalatérstvo preslo do viazaných zivností skupina 202/2
misurka
25.01.05,09:23
Je potrebné viesť peňažný denník, v prípade, že si bude dňovník uplatnovať paušálne výdavky?
minonka
25.01.05,10:32
Viete mi niekto poradit ....v suvislosti s pausalnymi vydavkami ....ak mam fa vydanu koncom roka a peniaze mi realne nedosli zahrnujem to do prijmov daneho roka ? dik nikdy som to nerobila
JFJD
25.01.05,10:34
Ďakujem! Už som sa to dočítala aj v poradcovi ( daňové priznania za rok 2004 ). Aj tak tomu nerozumiem !!! Z tých 33 "remesiel" sú pre mňa poniektoré dosť neremeselné !!!Myslím si ,že ak do remesiel patrí vodoinštalatérstvo , alebo plynoinštalatérstvo tak nemalo by tam patriť aj elektroinštalatérstvo. Alebo nie ? Aspoň podľa mňa, ale asi tomu nerozumiem tak dobre ako tí čo to remeslo zrušili. Ako sa hovorí na " p........ aj budar spadne ".
Nike
25.01.05,10:37
§ 6 ods.10 ZDP posledná veta - daňovník je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásovách a pohľadávkach

Platí to aj ako odpoveď pre Minonku - vedieš pohľadávku k 31.12. Ak v 2005 budeš mať tiež paušál tak príjem máš v 2005.



Je potrebné viesť peňažný denník, v prípade, že si bude dňovník uplatnovať paušálne výdavky?
JFJD
25.01.05,10:51
Neviem ako ti poradia iný , ale ja by som brala do úvahy dátum kedy bude FA uhradená. Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov sa nevedie účtovníctvo. Tak ešte počkaj na rady ostatných. Viac hláv = viac rozumu !
Zuziana
27.01.05,17:46
Preveriť si to môžeš v prílohe živnostenského zákona. Pozor v strede roku bola novelizovaná a podľa mojich informácií 60 % výdavky si môže uplatniť ten, kto sa tam nájde aj pred novelou aj po novele. Elektroinštalačné práce vypadli.
ajacik
27.01.05,19:04
ja sa chcem spýtať na to, či úhrada poistného (ZP+SP) za december ide do výdavkov roku 04? Je zaplatené až v roku 2005. Samozrejme,že sa jedná o paušálne výdavky
Zuzka
27.01.05,19:30
Nie, iba to čo je zaplatené v roku 2004. Úhrada v r. 2005 je už výdavkom nového účt. obdobia roka.
ajacik
27.01.05,19:37
dakujem. ja som si to myslela (podľa toho, čo bolo písané skôr).
ale istota je gulomet :)
ZuzanaP
28.01.05,04:55
Nemôžete sem prosím, prosím niekto vložiť to rozdelenie tých živností z časopisu Poradca 11/2004? Bola by som Vám veľmi vďačná a myslím, že nielen ja.


Ďakujem, ďakujem.
aninka
03.02.05,12:24
Tento rok budem mať človeka, ktorý mal v roku 2003 paušálnu daň. Za rok 2003 nezaplatil nejaké to poistné. Zaplatil ho v roku 2004. Uzná sa mu do výdavkov ?
Ja som tak rozmýšľala a asi áno.

PoraďteBola by som vďačná za potvrdenie resp. vyvrátenie tejto skutočnosti.
Ide poistné zaplatené v roku 2004 za rok 2003 do nákladov v prípade,
ak si daňovník uplatňuje paušálne výdavky?

ďakujem
evulienka
03.02.05,13:16
Mohol by mi niekto poradiť? Potrebovala by som vedieť, či je potrebné pri paušalnych výdavkoch viesť okrem prijmov aj pohladavky a zásoby? Viem, že áno, ale aj vtedy keď žiadne zásoby nemám a nemám ani pohľadávky? Totiž mne platie v hotovosti. Ak je to nutné môže mi niekto povedať ako má vyzerať vedenie pohľadávok a zásob?
viktoria
03.02.05,15:19
Mohol by mi niekto poradiť? Potrebovala by som vedieť, či je potrebné pri paušalnych výdavkoch viesť okrem prijmov aj pohladavky a zásoby? Viem, že áno, ale aj vtedy keď žiadne zásoby nemám a nemám ani pohľadávky? Totiž mne platie v hotovosti. Ak je to nutné môže mi niekto povedať ako má vyzerať vedenie pohľadávok a zásob?
Ak ich nemáš, tak ich neeviduješ.
misurka
14.02.05,12:02
Nemate niekto takychto zivnostníkov? Idete na 60%-né výdaviky al. len 25%-né?
Je izolaterstvo myslene ako zateplovacie prace? A co sadrokartonové prace su murarskymi prácami?
Italka
14.02.05,12:46
Prosím Vás mám jedného živnostníka - v roku 2004 vykonával len zámočnícke práce. V živ.liste má uvedené, že to má ako ohlasovaciu živnosť- je potrebné aby tam bolo uvedené aj že je to živnosť remeselná, alebo nie? Viem, že na to potreboval preukazovať myslím prax viac ako 3 roky. Dúfam, že nie je problém, že v živ.liste má aj voľnú živnosť - maloobchod-ale nedosahoval z nej žiadne príjmy, takže má stále nárok na 60% paušálne výdavky? Ďakujem veľmi pekne.
heluška
14.02.05,14:09
A čo pohľadávky z roku 2003 napr.za december 2003 vystavená fa. 7.01.2004 na sumu 19 000,00 Sk a zaplatená 31.01.2004. Treba podať DDP za rok 2003, keď si chce v roku 2004 dať paušálne výdavky./§17 ZDP/.Vie sa niekto vyjadriť.Som z toho už m.....
misurka
15.02.05,05:03
Na danovom riaditelstve v Ziline mi vcera bolo povedane, ze montaz sadrokartonu nespada pod remeselne prace, je to volna zivnost, takze 60%-ne pausalne vydavky su pase. SUPER!!!
Nemate niekto takychto zivnostníkov? Idete na 60%-né výdaviky al. len 25%-né?
valentínka
17.02.05,06:49
Prosím poradiť, či montáž plastových okien patrí do remeselných živností stavebníctvo - murárstvo, aby som mohla uplatniť paušálne výdavky 60 %, ďakujem, Valentínka
JFJD
17.02.05,07:25
Krásny deň všetkým.Montáž plastových okien určite nepatrí do rem.žívnosti -murárstvo-.Skôr by som sa priklonila k -stolárstvu-, ale aj aj tak by musel mať získanú v danom odbore -dbornú spôsobilosť-. Ak nemá tak si asi môže uplatniť len 25%. Všetko je to tak na zamyslenie, tu nepatrí to - tam zas tamto ! A nám aby z toho hlavy praskli !
Jano1961
17.02.05,08:09
Písali ste v tejto diskúsii, že ak si uplatňujeme paušalne výdavky napr.25 % +odvody
nemusíme v jednoduchom účtovníctve už dávať na daňový úrad "výkaz o majetku
a záväzkoch " a "výkaz o príjmoch a výdavkoch". Je to naozaj tak?
Na čo sa mám odvolávať ak prinesiem daňové priznanie na daňový úrad / s paušalnými
výdavkami/ a pracovníčka daňového úradu ma "zaskočí" otázkou, že ešte treba
tie výkazy... Zo skúsenosti viem ,že občas vedia na daňových úradoch zaskočiť,
ak sa na niečo opýtate.
jessica
17.02.05,08:55
Viete mi poradiť, keď je SZČO živnostník aj herec a uplatní si preukázateľné výdavky je povinný viesť JÚ.
Budem dávať všetky príjmy aj výdaje v časovom slede do peňažného denníka? Myslím tým príjmy za živnosť (napr.predaj tovaru..) a tiež príjmy za umelecký výkon. Taktiež výdaje. No potom do daň.priznania sa tieto príjmy a výdaje píšu zvlášť, v tab č.1 do riadku 2 za živnosť a do riadku 5 za autorské.. V peň.denníku to môžem selektovať iba ak umelecké výkony budem dávať všetky na "ostatné daňové príjmy" ale čo s výdajmi, všetky by boli réžia? Musela by som to ručne vypočítať, ktoré výdaje sa vzťahujú ku riadku 5? Ďakujem
Beata
17.02.05,09:48
Písali ste v tejto diskúsii, že ak si uplatňujeme paušalne výdavky napr.25 % +odvody
nemusíme v jednoduchom účtovníctve už dávať na daňový úrad "výkaz o majetku
a záväzkoch " a "výkaz o príjmoch a výdavkoch". Je to naozaj tak?
Na čo sa mám odvolávať ak prinesiem daňové priznanie na daňový úrad / s paušalnými
výdavkami/ a pracovníčka daňového úradu ma "zaskočí" otázkou, že ešte treba
tie výkazy... Zo skúsenosti viem ,že občas vedia na daňových úradoch zaskočiť,
ak sa na niečo opýtate.
Nemali by Ťa zaskočiť, pretože pri paušálnych výdavkoch nemáš ako vyčísliť ad 1 výdavky, keďže uplatňuješ paušál, zrejme ani nemáš výdavkové doklady na sumu zodpovedajúcu uplatňovanému percentu; ad 2 nemáš ako vyčísliť majetok a záväzky, lebo v skutočnosti ani nemusíš žiadne mať... Jednoducho ten paušál je dobrý kvôli tomu, že počas bežného účt. obdobia si nemal povedzme žiadne výdavky (okrem platieb do fondov), resp. mal nižšie výdavky ako je tých 25% z príjmu.
Snáď som to dobre vysvetlila a takto by si mohol oponovať ak by Ťa náhodou zaskočili... ale nemali by.
Shaman
17.02.05,09:59
Podľa mňa je táto debata posunutá do zlej roviny.
Namiesto otázok typu - patrí toto a toto do paušálych nákladov? by sme sa mali pýtať - Aký text napísať na faktúru aby to spadalo do paušálnych výdavkov? (ak niekto o nich uvažuje)
A ak chcete odpoveď, tak najlepšie je ak je faktúra vystavená presne na predmet remeselnej živnosti.

Fakturujeme Vam za - murarske prace, tesarske, pokryvacske prace, kozmeticke sluzby...

ITS SO EASY :cool:
heluška
17.02.05,10:06
Ja si myslím,že na daňovom úrade by nás nemali zaskočiť, pretože v odd. XIII.DP typu B je potrebné vyznačiť či si uplatňujem preukázatelné výdavky alebo % z príjmov,takže keď vyznačím percento, nedám im žiadne výkazy a bodka.
JFJD
17.02.05,11:29
Práve preto,že oni vedia človeka zaskočiť,bola som sa na DÚ opýtať aké výkazy sa dokladajú k DP ak si daňovník uplatnuje %paušálne výdavky, - povedali, že ŽIADNÉ - .
Jano1961
17.02.05,12:59
Dík Beata a ostatní,jasne , nemusíš viesť výdavky tak logicky nedá sa vyplniť "výkaz o
príjmoch a výdavkoch" atď.
AdaG
17.02.05,15:54
Viete mi poradiť, keď je SZČO živnostník aj herec a uplatní si preukázateľné výdavky je povinný viesť JÚ.
Budem dávať všetky príjmy aj výdaje v časovom slede do peňažného denníka? Myslím tým príjmy za živnosť (napr.predaj tovaru..) a tiež príjmy za umelecký výkon. Taktiež výdaje. No potom do daň.priznania sa tieto príjmy a výdaje píšu zvlášť, v tab č.1 do riadku 2 za živnosť a do riadku 5 za autorské.. V peň.denníku to môžem selektovať iba ak umelecké výkony budem dávať všetky na "ostatné daňové príjmy" ale čo s výdajmi, všetky by boli réžia? Musela by som to ručne vypočítať, ktoré výdaje sa vzťahujú ku riadku 5? ĎakujemPríjmy za živnosť-r.2 tab.č.1, príjmy za herectvo - r. 5, výdavky spoločne do r.8. Mám to od daňovej poradkyne.
Ak robíš účt. na počítači, môžeš si urobiť analytiku aj v príjmoch aj vo výdajoch a potom na konci roka vytlačiť analytiku podľa príjmov. Výdavky, ktoré nevieš jednoznačne určiť, dáš spoločne (napr. nákup kanc. potrieb a pod.), veď nevieš presne, kedy píše perom umelec a kedy živnostník!
JAJA11
17.02.05,17:01
Prosím o radu. Mám živnostníka, ktorý si chce uplatniť 60% paušálne výdavky. Má kovovýrobu - robí na sústruhu a fréze, ale má zároveň aj zamestnanca. Nenašla som nikde v zákone, či môže takýto živnostník zamestnávať? A čo ostatné príjmy? Môže mať aj nejaké iné príjmy (paragraf 5,7,8)?
Zuzka
17.02.05,17:06
JAJA11
17.02.05,17:07
Ešte by som chcela vedieť, ak má živnostník uvedené v živnosti murárske a podlahárske práce - či to patrí pod remeselnú činnosť. Na živnostenskom úrade mi povedali, že to patrí do remeselných činností. Ak živnostník vykonáva len údržbárske činnosti v oblasti stavebných opráv - je možné uplatniť 60% náklady? Nech čítam ktorýkoľvek z príspevkov, nie je mi to jasné!
JAJA11
17.02.05,17:28
K Poradcovi 1/2005 str.141 posledný odstavec: citujem " Ak živnostník vykonáva na základe živnostenského oprávnenia len zváračské práce, pri ktorých nemusel preukazovať odb.spôsobilosť, ide o voľnú ohlasovaciu činnosť a nie o zámočníctvo. Je mi to jasné, že potom nemá nárok na 60%. Ale neviem si predstaviť, či zváračské práce môže niekto robiť bez nejakého oprávnenia? Ale ak mu vydali oprávnenie na zváračske práce až po zadokladovaní odbornej spôsobilosti a vyučení v príslušnom odbore a príslušnej praxi, potom si môže uplatniť 60%? Veď tí tvorcovia zákonov nevedia čo chcú! Pomôcť drobným živnostníkom, alebo im poriadne strpčiť život. Ak niekto počíta celý rok, že spadá pod 60% a neodkladá si bločky a potom prídu vysvetlenia, že on si to nemôže uplatniť, tak je to potom v rozpore s dobrými mravmi a ministerstvo financii môže tak očakávať, že ich niekto ešte podporí. Mám daňovníka, ktorý je vyučený murár. Robí údržbu budov v jednom podniku, ale občas ak potrebujú urobí aj iné práce (maliarstvo, drevárske práce). Týchto iných prác má tak maximálne 10 % zo všetkých. Podľa týchto vysvetlení však nemá nárok na 60% náklady. Je to spravodlivé?
JFJD
18.02.05,07:28
100% súslasím s tebou JAJA11 ! Už som sa tu na porade dokonca k tomu aj vyjadrila, že nieje remeslo jak remeslo a že naozaj to všetko schváľovali taký čo tomu určite rozumejú ! Napríklad -elektroinštalatéri-. Osobne poznám niekoľkých a preto viem, že majú odbornú spôsobilosť, sú vyučení v odbore, majú dlho ročnú prax, tu si musia urobiť takú vyhlášku , potom zas musia spĺňať taký § , odkedy sme v EÚ tak musia toho spĺňať 2x viac, lebo elektrický prúd je elektrický prúd ( nehovoriac o predpisoch pri hromozvodoch ). Neide tu len o výmenu žiarovky...............
No trochu sme sa nad tým aj zasmiali, reku plyn a vodu budeme mať a čo sa týka elektriky tak asi v budúcnosti sa plánuje svietiť petrolejkami čo s ostatnými elek.spotrebičmi-uvidíme. Najlepšie na tom všetkom je fak skutočnosť,že ešte ani v decembri mi nevedeli s určitosťou na DÚ a ŽÚ povedať či vypadli z remesiel, alebo nie, že "odkiaľ to viem ja" ?
Aby som ešte trochu počkala, že školenia tykajúce sa nových zmien ešte len budú mať.
---- A za minulý rok (2004) okrem odvodov do fondov žiaden bločik !!! " Reku načo, uľahčíli nám to, dáme 60% a hotovo. " Teraz už uvažujú inak - "namakáme sa jak ................ a čo z toho - rušíme živnosť ."
heluška
18.02.05,09:47
Zas sa mi naskytol problém ohľadom paušálu, už spočítavam príjmy a zrazu sa mi objaví vo výpise na podnikateľskom účte príjem- provízia za sprostredkovanie v sume len 440,00 Sk a túto činnosť má uvedenú aj v živnosti a hlavnú činnosť má zámočníctvo-ostatné príjmy sú z tejto hlavnej činnosti.Podnikateľ chce paušál. Môže, keď tam mal ten jeden príjem iný/440,00Sk/. Tak, čo by ste robili? Ja si myslím, že nemôže maľ paušál. Prosím vyjadrite sa niekto.
ricij
18.02.05,10:10
Podľa mňa nemôže. V zákone je slovíčko len. Takže len.
Ako sa zakrúhľujú výnosy a ako paušál?
judy
18.02.05,10:38
Zas sa mi naskytol problém ohľadom paušálu, už spočítavam príjmy a zrazu sa mi objaví vo výpise na podnikateľskom účte príjem- provízia za sprostredkovanie v sume len 440,00 Sk a túto činnosť má uvedenú aj v živnosti a hlavnú činnosť má zámočníctvo-ostatné príjmy sú z tejto hlavnej činnosti.Podnikateľ chce paušál. Môže, keď tam mal ten jeden príjem iný/440,00Sk/. Tak, čo by ste robili? Ja si myslím, že nemôže maľ paušál. Prosím vyjadrite sa niekto.
Podla mna moze mat pausal ale len vo vyske 25 %
judy
Vera
18.02.05,11:42
Pod pojmom stolárstvo môžem chápať aj dovoz a montáž skríň??
Zuziana
20.02.05,18:40
Presne - príloha živnostenského zákona č. 1 - platná od 1.7.2004
misurka
21.02.05,12:13
Prosim o radu.
Murar - zivnostnik fakturoval za zhotovenie murar. prac celu sumu. Tu potom prefakturoval na dal. murarov, kt. mu pri tychto pracach pomahali. Ak uplatnuje pausalne vydavky, znamena to, ze od celkoveho prijmu si odrata hodnotu faktur, kt. mu vystavia pomocni murari? Alebo su tieto faktury vydavkami, co by znamenalo, ze ak si ich chce dat do vydavkov nemoze pouzit pausal. vydavky.
Dakujem za kazdu radu, je to surne
jessica
21.02.05,12:29
Príjmy za živnosť-r.2 tab.č.1, príjmy za herectvo - r. 5, výdavky spoločne do r.8. Mám to od daňovej poradkyne.
Ak robíš účt. na počítači, môžeš si urobiť analytiku aj v príjmoch aj vo výdajoch a potom na konci roka vytlačiť analytiku podľa príjmov. Výdavky, ktoré nevieš jednoznačne určiť, dáš spoločne (napr. nákup kanc. potrieb a pod.), veď nevieš presne, kedy píše perom umelec a kedy živnostník!Aďa, až teraz som našla tvoju odpoveď;) Veľmi pekne ďakujem:)
Tak som si to aj ja predstavovala. Pekný deň.
misurka
21.02.05,13:00
nemate skusenosti?
Prosim o radu.
Murar - zivnostnik fakturoval za zhotovenie murar. prac celu sumu. Tu potom prefakturoval na dal. murarov, kt. mu pri tychto pracach pomahali. Ak uplatnuje pausalne vydavky, znamena to, ze od celkoveho prijmu si odrata hodnotu faktur, kt. mu vystavia pomocni murari? Alebo su tieto faktury vydavkami, co by znamenalo, ze ak si ich chce dat do vydavkov nemoze pouzit pausal. vydavky.
Dakujem za kazdu radu, je to surne
Nike
21.02.05,16:27
nemate skusenosti?
Paušálne výdavky "zhltnú" všetky výdavky okrem poistného. Odpovedala si si poslednou vetou. Ale treba to prepočítať a zistiť aké sú skutočné výdavky a koľko sú paušálne.
misurka
22.02.05,04:35
Dakujem pekne
Paušálne výdavky "zhltnú" všetky výdavky okrem poistného. Odpovedala si si poslednou vetou. Ale treba to prepočítať a zistiť aké sú skutočné výdavky a koľko sú paušálne.
andreaS
15.03.05,11:06
ake cinnosti sa rozumeju pod murarstvom? napr. omietkarske prace?
allicie
15.03.05,17:39
Bola by som vďačná za potvrdenie resp. vyvrátenie tejto skutočnosti.
Ide poistné zaplatené v roku 2004 za rok 2003 do nákladov v prípade,
ak si daňovník uplatňuje paušálne výdavky?

ďakujem
Prosím všetkých, odpovedzte, neviem si dať rady. Ďakujem
Nike
15.03.05,17:47
Bola by som vďačná za potvrdenie resp. vyvrátenie tejto skutočnosti.
Ide poistné zaplatené v roku 2004 za rok 2003 do nákladov v prípade,
ak si daňovník uplatňuje paušálne výdavky?

ďakujemV roku 2003 mal mať toto poistenie v záväzkoch. Keďže v roku 2004 sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky mal rok 2003 upraviť podľa § 17/10 t.j. upraviť DZ v roku 2003. Ak to neurobil, škoda, ale v roku 2004 si nemôže toto poistenie dať do nákladov.
allicie
15.03.05,18:03
Nike, ale on bol paušálnik aj v 2003 aj v 2004.
Nike
15.03.05,18:11
Nike, ale on bol paušálnik aj v 2003 aj v 2004.Noooo, tak na to sa musím vyspať a pozrieť.
Ale ešte než nechám bunky oddýchnuť. Idem na to logicky. Zákon platí od 1.1.2004 a až od tohto dátumu je možnosť uplatniť poistné k paušál. výd.
Ja by som 12/2003 v 2004 neuplatnila.
Ale počkaj na ďalšie názory.
allicie
15.03.05,18:58
Ďakujem Nike, podľa mňa taky tak, ale chcela som sa uistiť.
Má niekto iný názor?
Dík.
andreaS
16.03.05,09:47
tak mi aspon odsúhlaste, ze ci ten, kto vykonava remeselne cinnosti ma mat vyucny list, inak tuto cinnost nemoze vykonavat.. hm? cize ak ma niekto len volne zivnosti na ZL a je medzi nimi napr. Omietkarske prace.. tak to znamena ze remeselna to nie je, lebo na to nema vyucny list...

trosku chaoticky napisane, ale da sa to pochopit... tak mi pls ktosi napiste...
JFJD
16.03.05,10:46
Ja by som omietkárske práce zaradila k murárstvu, ale len v prípade, že ten dotyčný "murár" je vyučený v tomto obbore a má minimálne 3 roky praxe !!! Myslím si , že aj na fakturách by mal mať uvedené, že vykonáva murárske práce.
andreaS
16.03.05,10:58
tak to potom nemozem urobit.. pretoze dotycny uplatnuje pausalne 25% a vychadza mu pre neho dost vysoka dan... keby mohol ale 60% vyjde mu lepsie cislo.. lenze vyuceny murar to nie je... takze nic... ale dakujem
slavinka
18.03.05,11:25
tak to potom nemozem urobit.. pretoze dotycny uplatnuje pausalne 25% a vychadza mu pre neho dost vysoka dan... keby mohol ale 60% vyjde mu lepsie cislo.. lenze vyuceny murar to nie je... takze nic... ale dakujem
myslím, že nemusí byť vyučený murár - musí mať ale potvrdenú 3 ročnú prax ( že pracoval ako murár) - ktorú mu samozrejme odkontrolovali na živnostenskom - až na základe toho mu zapíšu "murárske práce - čiže murárstvo" do ŽL. t.j. paušál 60% :)
Katrin1
19.03.05,14:40
Chcem sa spýtať na paušálne výdavky 60%. V živnostenskom oprávnení má klient uvedenú živnosť murárstvo, maliarsko-nateračské práce, zemné a búracie práce. Faktúry znejú na pomocné práce. Môže si uplatniť 60%?
ondrejvla
19.03.05,14:49
Chcem sa spýtať na paušálne výdavky 60%. V živnostenskom oprávnení má klient uvedenú živnosť murárstvo, maliarsko-nateračské práce, zemné a búracie práce. Faktúry znejú na pomocné práce. Môže si uplatniť 60%?
Tak prečo, keď má v ŽL murárske práce neuvádzal ich aj na faktúrach?! Ja by som buď prerobila faktúry a tie doručila aj odberateľom, alebo by som neuznala paušál 60%. Ja som tiež robila synovcom, ktorí mali v ŽL murárske práce, ale na faktúrach bol iný text, odberateľ nesúhlasil so zmenou faktúry, nakoľko tak bola postavená zmluvy len 25% paušál, bola som s tým na DÚ a tam mi tiež neodporučili zvýšený paušál!
kukučka
19.03.05,17:28
V ŽL murárské práce a stanovený zástupca, znamená to že len 25% paušál?
Vďaka za odpoveď
Lina
20.03.05,09:43
Prosím Vás a do akej výšky si môže odpočítať paušálne výdavky vyučený stolár?

25% aleo 60%

ďakujem

LINA
filip91
20.03.05,12:45
Prosím Vás môžem si odrátať paušálne výdavky 60%,ak vykonávam stolárstvo,no nie som vyučený stolár.Na živnosti mám uvedeného zákonného zástupcu ale nie je u mňa zamestnaný.
fasia
20.03.05,14:09
To Filip: Keď sa rozhodujem, či uplatním 25 alebo 60 % výdavky klientom tak skúmam nasledovné veci:

1. či má ten dotyčný na živnosti uvedené to, čo tvorí prílohou živnostenského zákona (číslo sa mi nechce hľadať) ako remeselné živnosti. Teda ak máš na živnostenskom liste napísané "stolárstvo" potom spadáš pod:
SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov: 18. Stolárstvo, 19. Zlatnícto a klenotníctvo
a prvú podmienku máš splnenú.
2. táto živnosť sa musí nachádzať v prílohe aj k 1.1.2004 aj k 31.12.2004. Pokiaľ som sa dočítala na porade len štyri zo všetkých sa nevyskytovali v oboch termínoch a to sú: 28. Podlahárstvo, 29,a. Kachliarstvo 33. Čistenie a kontrola komínov a Elektroinštalatérstvo. V tom by si problém mať nemal.
3. no a posledná vec ktorú skúmam je, aké príjmy ten človek dosahoval. Ak sú to príjmy len z vykonávania remeselných živností, to znamená, že ako človek ktorý vykonáva stolárstvo, musíš vedieť ty alebo od svojho zákonného zástupcu, čo všetko jeho/teba na škole učili a čo spadá pod remeslo "stolárstvo", ak to vieš, a robil si len a len takéto činnosti môžeš si s kľudným svedomím uplatniť paušálne výdavký vo výške 60% dosiahnutého príjmu + odvody na poistné na verejné zdravotné a sociálne poistenie ktoré si zaplatil.

Stačí takto?
peter_k
20.03.05,15:09
dobry den,

chcel by som vas poprosit o nazor, ci postupujem spravne

som drobny zivnostnik, pracujem v oblasti vzdelavania

uctujem v JU, namam majetok, zásoby, pohľadávky a záväzky, nie som platca DPH

kazdy rok davam aj tie dva vykazy, hoci podla tejto diskusie to vyzera, ze by som nemusel

vydavky si uplatnujem vo vyske 25% podla §6 ods.10, a myslim si (v tomto nie som si isty), ze k tomu si od tohto roku mozem pripocitat platby do socialnej a zdravotnej poistovne a do fondu zamestnanosti

do zdanitelnych prijmov zaratavam aj uroky z podnikatelskeho uctu, hoci to uz je zdanene v banke, ale toto je v tom zakone nejak (pre mna) nejasne napisane, a kedze je to cca 60 Sk rocne, tak radsej to tam dam, nech z toho nie su neprijemnosti

chcem sa teda opytat, ci je v tom co som napisal, nejaka zasadna chyba, alebo je to ok

dakujem

p. s., je samozrejme, ze toto forum nie je urcene na poradenstvo danovnikov pre individualne osoby, ale myslim si, ze toto moze byt velmi uzitocna informacia pre viacerych citatelov, ak by tento prispevok bol nevhodny, prosim admina o jeho vymazanie
filip91
20.03.05,15:31
Dakujem za odpoveď.
fasia
20.03.05,16:15
peter_k: myslím že si neurobil žiadnu zásadnú chybu. Ba priam naopak. Postupuješ v zmysle platných predpisov. Ak ti v banke zrazili nejakú daň, kľudne si ju môžeš zahrnúť do daňového priznania a ponížiť si o to svoju daňovú povinnosť.
Výkazy pri paušálnych výdavkoch sa nepredkladajú. Na daňovom priznaní na poslednej strane je jedno políčko, kde zaškrtneš, že si uplatňuješ výdavky percentom z príjmov. Tým je povedané, že výkazy nepredkladáš.
peter_k
21.03.05,11:47
dakujem za odpoved

edit: 13:49 este tu pridavam tuto linku, mohlo by to niekomu pomoct http://www.porada.sk/showthread.php?t=7492
Tina29
23.03.05,13:24
A mne kto poradí? Živnostník viedol za rok 2003 Jednoduché účtovníctvo a za rok 2004 sa rozhodol paušálne výdavky 60%, keďže spĺňa predpoklady pre remeselnú živnosť. Čo s pohľadávkami z roku 2003, ktoré boli uhradené v roku 2004?
Petronella
24.03.05,06:57
misurka: pozeraaam ze si tiez zo ZA :) a rocnikovo tiez nie sme vzdialene :), prilepim ten zoznam sem aj pre ostatnych

Remeselné zivnosti podla prilohy c.1 k zivnostenskemu zakonu:
- v skupine 101 - Výroba kovo, a kovových výrobkov je pät remeselných zivnosti: Zamocnictvo, Nastrojarstvo, Kovoobrábanie, Galvanizácia kovov a Smaltovanie
- v skupine 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov sú tri remeselné zivnosti - Opravy pracovných strojov, Opravy cestných motorových vozidiel a Opravy karosérií
- v skupine 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín sú tri rem.zivn - Výroba a opravy protetických výrobkov, Výroba a opravy ortopedickej obuvi a Hodinárstvo
- v skupine 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika je iba Kamenárstvo
- v skupine 108 - Výroba potravín a nápojov sú styry rem.zivn - Mäsiarstvo a údenárstvo, Výroba piva a sladu, Výroba mliecnych výrobkov a Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov
- v skupine 110 - Výroba koze, kozených výrobkov (vrátane obuv), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok je len Kozusnictvo
- v skupine 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov sú dve rem.zivn - Stolárstvo a Zlatníctvo a klenotníctvo
- v skupine 112 - Výroba papierenská a polygrafická je len Polygrafická výroba
- v skupine 113 - Stavebníctvo a je 9 rem.zivn - Murárstvo, Tesárstvo, Pokrývacstvo, Klampiarstvo, Izolatérstvo, Vodoinstalatérstvo a kurenástvo, Instalácia a opravy chladiarenskych zariadeni, Elektroinstalaterstvo a Plynoinstalaterstvo
- v skupine 114 - Ostatne sú - Holicstvo a kadernictvo, Kozmeticke sluzby a Pohostinnska cinnost

tot vsio... ja stale riesim otazku ci kovacstvo povazovat za kovoobrabanie... ale zrejme asi nie...Osobne si myslim, ze kovacstvo je kovoobrabaanie, pokial sa nejedna o umelecke kovasctvo, to patri mozno do nejakej inej kategorie, ale stale je to obrabanie kovov....(mam trochu technicke vzdelanie :-)