SamuelG
05.11.13,08:42
Modelová situácia. Máme pár s trojmesačným dieťaťom. Matka dieťaťa je dosť problémová povaha vyvolávajúca neustále konflikty. Otec dieťaťa vzhľadom na dlhodobé problematické správanie svojej partnerky, ktoré aj napriek mnohej snahe nedokázal zmeniť a ktoré mu dlhodobo ubližovalo sa s ňou rozhodne rozísť. Čo sa týka dieťaťa tak na to prispieval finančne aj sa snažil partnerke s dieťaťom pomáhať. Po rozchode od partnerky chcel aby mu aspoň jeden deň v týždni umožnila zobrať malú na návštevu svojej rodine (otázka možno troch hodín). Aj napriek tomu že ona má dieťa celý týždeň nedovolila otcovi dieťaťa si dieťa vziať ani na tých pár hodín.

1. Chcel by som sa spýtať či je to z právneho hľadiska v poriadku. Či matka dieťaťa môže odoprieť prístup otca k dieťaťu. Otec dieťaťa má pritom dieťa rád a má v záujme sa oň aj naďalej starať a prispievať naň.

2. Ako sa môže otec dieťaťa voči niečomu takémuto brániť.
veronikasad
05.11.13,07:47
3-mesačné dieťa nie je hračka, ktorú si môže zobrať na pár hodín. Nie je možné dohodnúť sa na stretávaní s dieťaťom v prítomnosti matky ?
fask
05.11.13,07:50
prečo ste to nevyriešili úpravou styku s dieťaťom cez súd... potom to právo otca na dieťa bude dané na súde a matka mu bude musieť vydať na základe rozhodnutia dieťa... najlepšie tam ísť s už vopred dohodnutými návštevami
SamuelG
05.11.13,07:53
To plne chápem. O dieťa sa viem postarať rovnako dobre ako jeho matka najmä ak je dieťa na nutrilone a teda jediné čo ako otec by som nemohol realizovať je kojenie. Kľudne by som si dieťa zobral aj na pár dní lenže bohužiaľ ja sa neviem domôcť ani pár hodín. Okrem toho prečo v prítomnosti matky. Ona má dieťa aj v mojej neprítomnosti tak prečo by som nemohol mať dieťa v jej neprítomnosti. To akože som niečo menejcenné ako žena len preto že som chlap?
misoft
05.11.13,07:54
1) Z morálneho hľadiska nie je to správne - dieťa (aj 3-mesačné) má právo na otca. Už aj to malé si uvedomuje rozdiely medzi otcom a matkou. Z právneho tiež to nie je správne, podieľajú sa OBAJA na výchove (on z jej strany to má odopreté i keď prejavoval snahu o podiele na výchove a podporuje výchovu aspoň finančne).
2) Môže - súd. Ten rozhodne o styku s dieťaťom (avšak vzhľadom k veku dieťaťa - za prítomnosti matky). Ak by však ONA i napriek rozhodnutiu súdu naďalej odmietala a znemožňovala styk - dopúšťala by sa marenia súdneho rozhodnutia - a následky pre ňu by mohli byť ešte horšie! On by mohol potom požiadať o zverenie dieťaťa do svojej starostlivosti - krajné riešenie.
SamuelG
05.11.13,07:59
Ja som v tejto situácii prvý krát v živote. Nevyznám sa v postupoch ako sa takéto problémy riešia. Preto sa informujem kde sa dá pred tým ako podniknem prvé kroky. Nechcem dieťaťu (dcére) ublížiť. Rád by som celú vec riešil diplomaticky len bohužiaľ priateľka nikdy nebola človek čo držala svoje sľuby alebo na tom na čom sme sa dohodli takže pravdepodobne riešeniu súdnou cestou sa nevyhnem.
veronikasad
05.11.13,08:00
Samo, nepochybujem o tom, že o dieťa sa dokážeš postarať. Aj keď požiadaš o úpravu styku s dieťaťom cez súd, pri tak malom dieťati ti pobyt mimo bytu matky asi neschvália. Nerobte si s ex priateľkou prieky, určite to nie je v prospech dieťaťa. Skús sa s ňou rozumne dohodnúť ...
SamuelG
05.11.13,08:35
Nie s každým človekom sa dá dôjsť k rozumnej dohode. Keby áno nikdy by som nepotreboval zakladať túto tému. Vždy sa najpr snažím všetko riešiť diplomaticky predtým než som nútený použiť radikálnejšie formy riešenia. Momentálne len zháňam informácie aby som potom v prípade absolútneho zlyhania diplomacie sa mohol účinne brániť.
lujza.j
05.11.13,08:49
Ty si v prvom rade RODIČ! Len v tomto štate sa preferuje matka....ako bohyna ....a chlapi ktori maju zaujem maju smolu....nie je ich vela ale su aj taki....ako ty ze.... chce ma zaujem...prispieva.ak sa neda dohodnut.... urcit styk sudom ale bojovat....lebo tu je to o tom ze ak chces viac musis bojovat....lebo inak len plat vuzivne a tu mas decko napr .kazdu druhu nedelu ale inak daj pokoj...
taiko
05.11.13,09:11
ci by nebolo ucelnejsie najprv najst a odstranit priciny "divneho" spravania partnerky, Myslim, ze by to bolo lepsie pre vsetkych zucastnenych. Bavime sa totiz o skoro dvoch desatrociach, kedy budu biologicky rodicia moct/chciet vplyvat na vychovu dietata. Nuz a ked bojuju uz od zaciatku, na potom chiuda dieta a v konecnom dosledku aj chudaci rodicia.
Nejaky mediator by nepomohol? Ako sa k problemu stavaju rodiny bojujucich?
stormcatcher
05.11.13,09:17
Ty si ale rýchla. Už si predbehla aj ešte neschválené nariadenie. EU.
lujza.j
05.11.13,09:30
Neviem ake?
stormcatcher
05.11.13,09:39
Tá vaša slávna EU už dlhšie zvažuje zrušiť v úradných dokumentoch "otec, matka" a chce ich nahradiť s "rodič 1, rodič 2". A to sú len minimálne zmeny.
lujza.j
05.11.13,09:43
Tu by sa museli zmenit mozgy sudkyn ktore rozhoduju!vzdy ta je nich....
Peggynka
05.11.13,11:14
Nechcem ťa strašiť,ale v našom prípade bola príčina "divného" správania v tom,že dieťa nebolo jeho.A prišla na to po obdržaní očkovacieho preukazu,kde zistila,že dieťa má krvnú skupinu,ktorá vylučuje otcovstvo.Ale nepriznala sa.Kukučkino dieťa.
Osobne si myslím,že otec by mal túto situáciu riešiť na ÚPSVaR-e v mieste bydliska dieťaťa,kde mu poradia a pomôžu v riešení (sú za to platení).
taiko
05.11.13,11:19
som z toho jelen. V nasom pripade? Pani sa divne sprava, ked zisti, ze dieta nie je panovo a neprizna sa? To uz je na mna komplikovane :)
kopretinka
05.11.13,11:48
Peggynka
07.11.13,05:49
No, taiko-bola som 2 roky babičkou,kým neprišli výsledky DNA.Potom sa priznala.