alenka11
21.03.06,09:23
Dobrý deň. Môže živnostník vyplatiť jednorázový príjem, napr. 20.tis. Sk za vykonané práce (napr. roznášanie reklamných letákov) len na výdavkový doklad? Nemá byť k tomuto príjmu uzatvorená aj zmluva o dielo? Vopred ďakujem za odpovede.
grunt
21.03.06,11:46
Tak toto, by vemi zaujímalo aj mňa.
alušik
21.03.06,12:22
No ja by som povedala, že vždy je lepšie nejakú tú zmluvu mať...;)
otázka
21.03.06,12:25
Ja by som spísala zmluvu o poskytovaní alebo o poskytnutí služieb.
alenka11
21.03.06,12:26
Tiež si to myslím, ale už som sa stretla s rôznymi názormi. Chcela by som vediet, či postačuje Zmluva o dielo podľa Občianskeho zákonníka.
alušik
22.03.06,05:45
Ja si myslím, že stačí.;)
evina
22.03.06,06:06
Obchodný zákonník § 272:


1/ Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.
alenka11
22.03.06,06:25
Ja nemôžem spísať zmluvu podľa Obchodnéh zákonníka, nakoľko na jednej strane vystupuje síce živnostník, ale na druhej strane osoba bez živnostenského oprávnenia. Radšej by som teda spísala tú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka. Všetkým Vám veľmi ďakujem za odpovede.
alenka11
22.03.06,06:27
Obraciam sa ešte na Otázku. Kde by som našla nejaký náčrt zmluvy o poskytovaní služieb? A podľa akého zákonníka by bola uzavretá?
evina
22.03.06,06:33
Ja nemôžem spísať zmluvu podľa Obchodnéh zákonníka, nakoľko na jednej strane vystupuje síce živnostník, ale na druhej strane osoba bez živnostenského oprávnenia. Radšej by som teda spísala tú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka. Všetkým Vám veľmi ďakujem za odpovede.

Príspevkom som chcela naznačiť, že pokiaľ obom stranám stačila ústna dohoda nie sú povinní uzatvoriť žiadnu zmluvu a už vôbec nie pokiaľ išlo o jednorázový príjem a všetci si splnia z toho vylývajúce daňové povinnosti...
alušik
22.03.06,07:08
Obraciam sa ešte na Otázku. Kde by som našla nejaký náčrt zmluvy o poskytovaní služieb? A podľa akého zákonníka by bola uzavretá?

Alenka, niečo by som Ti poslať mohla, robila nám to právnička. No nie je tam uvedené podľa akého zákonníka sa zmluva uzatvára...:confused:
alenka11
22.03.06,08:29
To by si bola veľmi zlatá. Vopred ďakujem. Kde si to potom nájdem?
alušik
22.03.06,08:54
Alenka, pošlem Ti súkromnú správu...:)
Branislav17
23.03.06,05:54
Keď sa služba vykonáva po celý rok a faktúruje sa kvartálne, môže sa použiť objednávka, alebo musí byť zmluva ?

Vec:
Objednávka na vykonávanie prác
...
...
Danú činnosť si u Vás objednávame na rok 2005 za odplatu 3000,- Sk mesačne.
rastom
23.03.06,09:17
No neviem, podla môjho nazoru by bolo jasnejšie, keby k tomu bola bud nejaká zmluva ( o dielo) alebo dohoda o vykonani prace, lebo vpodstate to je jednorazova praca. A tym padom by bol pokoj, nie?
(ak neratam zaplatenie dane).
To by asi danovaci nemlai radost, keby si kazdy takto znizoval DZ :o)):D
BlueSlovan
20.01.10,08:19
Dobry den, chcem vas poziadat o radu, ako postupovat pri nasledovnom probleme. Som SZCO a potrebujem rozniest po meste letaky. Jednalo by sa o jednorazovu pracu na jeden den ( par hodin ) Odmena za pracu by bola 50€. Chcem touto pracou poverit studenta, alebo bezneho cloveka-nepodnikatela. Otazka: Bude stacit ked mu vyplatim 50€ v hotovosti a dam mu podpisat vydavkovy listok, alebo s nim musim mat uzavretu nejaku zmluvu o tejto praci? Musi potom tento clovek tych 50€ niekde priznat alebo zdanit? Dakujem za odpoved.