Mima Miriam Bednarova
05.11.13,11:25
Dáša_
05.11.13,10:53
a prečo nechce doplatiť zvyšok? Niečo reklamuje?
Mima Miriam Bednarova
05.11.13,11:14
nie, iba tvrdí, že časť práce ešte (grafický návrh) ešte nepoužil, že zaplatí až to použije.. pričom ten návrh mi zadal.. ústne..
Mima Miriam Bednarova
05.11.13,11:15
ale to sa môže stať a nemusí.. ja som už zaplatila DPH a podľa mňa som svoju prácu urobila a mám nárok na celú sumu, aj keď on to použije až neskôr..
Ester plus
05.11.13,11:16
Zaplatením faktúry uznal svoj dlh a tým sa predĺžuje doba premlčania pohľadávky.
Mima Miriam Bednarova
05.11.13,12:47
Viete mi prosím poradiť, podľa akého paragrafu Obch.z. to je tak? Dakujem.
Ester plus
05.11.13,17:32
Premlčanie znamená uplynutie času stanoveného v zákone na vykonanie práva, čo má za následok zánik súdnej
vymáhateľnosti premlčaného práva. Premlčaním však pohľadávka nezaniká. Všeobecná premlčacia doba u pohľadávok
z obchodných vzťahov v zmysle Obchodného zákonníka je štvorročná (§ 397) a právo sa premlčuje v tejto lehote, ak
zákon pre jednotlivé práva nestanovuje osobitnú premlčaciu lehotu. Premlčanie možno oddialiť, ak dlžník svoj dlh uzná
v zmysle § 323 Obchodného zákonníka. Odo dňa písomného uznania dlhu plynie nová štvorročná premlčacia doba.
Obchodný zákonník nestanovuje náležitosti uznania dlhu. Je však nevyhnutné, aby záväzok dlžníka bol jednoznačne
vymedzený výškou a dôvodom s odkazom na príslušnú zmluvu alebo faktúru, prípadne iný preukazný doklad tak, aby
nemohli vzniknúť pochybnosti, o ktorý záväzok ide. U pohľadávok vzniknutých v zmysle Občianskeho zákonníka je
premlčacia doba trojročná.