frida
05.11.13,12:21
Zdedila som nehnuteľnosť po bezdetnej tete. Vlastním ju menej ako 5 rokov. Dala som ju oceniť pred predajom pod dohode s kupujúcim. Znalec stanovil cenu 35 000 EUR. Dohoda s kupujúcim je ale : kúpna cena 30 000,- EUR. Budem mať povinnosť zaplatiť daň z príjmu podľa §8 ZoDP, ak predávam za cenu nižšiu , ako je znalecký posudok? Ďakujem.
KEJKA
05.11.13,12:33
platíš daň z rozdielu medzi predajnou cenou a hodnotou dedičstva.
Podľa mňa odpoved na tvoju otázku je NIE.
luja5
06.11.13,06:18
Zo zadania otázky nie je pre mňa jasné, či cena v znaleckom posudku (ZP) je obstarávacou cenou nehnuteľnosti v čase, keby si ju zdedila, t.j. či ZP bol zameraný na zistenie tejto ceny. Podľa mňa preto:
a) ak to tak je, som rovnakého názoru ako KEJKA a daň platiť nebudeš=bude nulová (podľa § 8 ods. 2 ZoDP do daňového priznania sa ako výdavok uvedie cena zo ZP znížená len na výšku dosiahnutého príjmu a rozdiel medzi príjmom a výdavkom=daňový základ bude nulový);
b) ak to tak nie je, ako výdavok=obstarávacia cena by sa mohla brať do úvahy cena nehnuteľnosti podľa dedičského osvedčenia (mala by byť v ňom uvedená). Ak je táto cena nižšia ako dohodnutá predajná cena, môžu sa k nej ešte pripočítať ďalšie výdavky podľa § 8 ods. 5 písm. d) ZoDP, napríklad preukázateľné výdavky na rekonštrukciu, opravu nehnuteľnosti, výdavky spojené s predajom nehnuteľnosti (za ZP pre potreby predaja, za poplatok realitke...). Aj v tomto prípade pri vyšších výdavkoch, ako by bol príjem z predaja, by platilo to, čo som napísala vyššie.
frida
06.11.13,07:03
Neviem, či som to správne pochopila. Pre mňa obstarávacia cena bytu je 0, je to dedičstvo. V dedičskom rozhodnutí je cena 29 000. Znalecký posudok si robil ten, kto bude byt kupovať. S ocenením pre účely dedičstva nemá nič spoločné. Súčasne nie som ddedičom v priamom rade, som len neter. Ako to teda bude? :D
luja5
06.11.13,07:07
Za obstarávaciu cenu a teda za výdavok do DP by som považovala 29.000 € podľa dedičského osvedčenia. Pozri sa aj tu: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/predaj_nehnutelnosti.html. K tým 29.000 € si ešte môžeš pripočítať ďalšie spomenuté výdavky, možno sa dostaneš aspoň na úroveň predajnej ceny 30.000 € a potom by si mala nulový základ dane a nulovú daň.
luja5
06.11.13,07:11
Stačí možno pripočítať sprostredkovateľskú odmenu realitke, ak máš takýto výdavok.
luja5
06.11.13,07:20
Ešte pre vysvetlenie:
U obstarávacej ceny nejde o to, či si za byt zaplatila, ale ako sa táto cena určuje. Podobne, ako keby Ti nehnuteľnosť niekto daroval. Síce by si tiež nič nezaplatila, ale tiež by sa určovala obstarávacia cena pre účely zistenia výšky výdavku do DP, ak by Tvoj príjem z predaja nehnuteľnosti získanej darovaním nebol oslobodený od dane.
luja5
06.11.13,07:59
A ešte pre úplnosť, keďže si opäť spomenula, že si byt zdedila ako neter... DP budeš musieť podať (do DP to budeš musieť uviesť), ak by si nehnuteľnosť nevlastnila viac ako päť rokov, aj keby Ti vyšiel nulový základ dane/nulová daň. Konkrétne aj keby si mohla dať na stranu výdavkov sumu 30.000 € oproti príjmu 30.000 €.
frida
06.11.13,15:13
Ďakujem.
Katy a R
06.11.13,15:21
len doplním ... § 25 odst 1 (zák o DzP)