Martas2
05.11.13,15:29
Dobrý deň, chcem sa spýtať, idem si robiť preukaz SBS typ "P" a na KR PZ mi povedali že ak mám VŠ 2. stupňa v oblasti bezp. služieb nemusím vykonať odbornú prípravu, ale skúšku odbornej spôsobilosti áno. Lenže potom som sa dočítal v zákone o SBS č. 473/2005 §19 ods. 4 písm. a) toto:

§19

(4) Skúšku typu P ani odbornú prípravu podľa tohto zákona okrem § 20a ods. 3 a § 90 ods. 2 nemusí vykonať osoba, ktorá

a) získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,

b) získala špecializované policajné vzdelanie a

c) vykonávala najmenej päť rokov bezpečnostnú prax v ozbrojenom bezpečnostnom zbore.

Vedel by mi teda niekto vysvetliť ako to je? Viem, že polícia si niektoré zákony rada vysvetľuje po svojom :rolleyes: Ďakujem
luja5
05.11.13,21:03
Uvedený § 19 zákona č. 473/2005 Z.z. má aj ďalší odsek 5 v znení:

(5) Odbornú prípravu na skúšku typu P podľa tohto zákona nemusí vykonať osoba, ktorá
a) má úplné stredné odborné vzdelanie v oblasti bezpečnostných služieb alebo
b) získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v oblasti bezpečnostných služieb.

Nadväzne, berúc do úvahy odseky 4 a 5 v § 19, ja by som si to vysvetľovala takto:
1. Ust. § 19 ods. 4 sa vzťahuje na tých, ktorí spĺňajú všetky tri podmienky tu uvedené, nie iba niektorú z nich. Skúšku odbornej spôsobilosti typu P by si teda nemusel vykonať, ak by si okrem príslušného VŠ vzdelania získal aj špecializované policajné vzdelanie a vykonával najmenej päť rokov bezpečnostnú prax v ozbrojenom bezpečnostnom zbore.
2. Ak máš len príslušné VŠ vzdelanie, malo by sa na Teba vzťahovať ust. § 19 ods. 5, podľa ktorého nemusíš vykonať odbornú prípravu, ale nie je tu uvedené, že nemusíš vykonať ani skúšku. V tomto prípade by si teda mal skúšku vykonať.
Martas2
06.11.13,19:54
Ďakujem za odpoveď. Vyriešené :)