PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Dátum zdaniteľného plnenia ak tovar meškal



Slavo zo Štiavnice
21.03.06, 09:42
Prosím o určenie (stanovenie) dátumu zdaniteľného plnenia v prípade ak faktúra z ČŠ bola vystavená 11.5,2005 a tovar mi "docestoval" až 19.5.2005 Podľa § 20 odst.4 daňová povinnosť vzniká dňom umiestnenia tovaru na sklade. Zasa § 20 odst 1) písm b) mi prikazuje daňovú povinnosť uskutočniť dňom vyhotovenia faktúry.
Ako to mám pochopiť? Aj bod 1) píše že daňová povinnosť vzniká aj bod 4) píše že daňová povinnosť vzniká. Ktorý bod má prednosť?
S pozdravom Slavo zo Štiavnice

ALBO
21.03.06, 11:32
§ 20/4 je od 1.1.2006 zrušený. Ak išlo o sklad v roku 2005 podľa §11a, tak ste mali postupovať podľa 20/4.t.j. 19.5
Teraz je už len odsek 1 a pre váš príklad je odpoveď §20/1/a)= 15.6.2006, pretože k dátumu vystavenia ešte nedisponujete tovarom.
Ak by ste tie dátumy mali opačne 19.5. 2006 vystavenie a 11.5, dodanie potom by DP vznikla 19.5. podľa §20/1/b

Slavo zo Štiavnice
21.03.06, 11:52
§ 20/4 je od 1.1.2006 zrušený. Ak išlo o sklad v roku 2005 podľa §11a, tak ste mali postupovať podľa 20/4.t.j. 19.5
Teraz je už len odsek 1 a pre váš príklad je odpoveď §20/1/a)= 15.6.2006, pretože k dátumu vystavenia ešte nedisponujete tovarom.
Ak by ste tie dátumy mali opačne 19.5. 2006 vystavenie a 11.5, dodanie potom by DP vznikla 19.5. podľa §20/1/b
ďakujem. Ale v príspevku od Jany Acsovej je uvedené:
Citát:
Mám vystavenú fa z Nemecka za nákup tovaru v júli na dovoz tovaru, ktorý bol v oktobri. Kedy mám spraviť samovýpočet dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176)? Deň nadobudnutia tovaru bol 29. 10. 2005. Faktúra je zo dňa 15. 7. 2005 a nie je to zálohová faktúra. Nakoľko je november 2005 mám spraviť dodatočné za 7/2005?
Rovnako ako v predchádzajúcom prípade daňová povinnosť vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH dňa 15. novembra 2005. Nakoľko faktúru ste mali vystavenú pred dodaním tovaru, daňová povinnosť sa neviaže k vystaveniu faktúry. Nepodávate dodatočné daňové priznanie. Ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 s tým, že faktúru prepočítate kurzom NBS v deň vzniku daňovej povinnosti t.j. 15. november 2005. Právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v mesiaci november, alebo december 2005.


Kde je teda pravda? Slavo zo Štiavnice

ALBO
21.03.06, 14:01
ďakujem. Ale v príspevku od Jany Acsovej je uvedené:
Citát:
Mám vystavenú fa z Nemecka za nákup tovaru v júli na dovoz tovaru, ktorý bol v oktobri. Kedy mám spraviť samovýpočet dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176)? Deň nadobudnutia tovaru bol 29. 10. 2005. Faktúra je zo dňa 15. 7. 2005 a nie je to zálohová faktúra. Nakoľko je november 2005 mám spraviť dodatočné za 7/2005?
Rovnako ako v predchádzajúcom prípade daňová povinnosť vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH dňa 15. novembra 2005. Nakoľko faktúru ste mali vystavenú pred dodaním tovaru, daňová povinnosť sa neviaže k vystaveniu faktúry. Nepodávate dodatočné daňové priznanie. Ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 s tým, že faktúru prepočítate kurzom NBS v deň vzniku daňovej povinnosti t.j. 15. november 2005. Právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v mesiaci november, alebo december 2005.


Kde je teda pravda? Slavo zo Štiavnice

Slavo tá odpoveď je rovnaká ale asi sme sa nepochopili.Možno ma zaviedla tá otázka a § 20/4.
Takže ešte raz:
§20/4 tensa používa len ak ide o umiestnenie tovaru v tuzemsku podľa §11/a. T.j. ten zahraničný dodávateľ si umiestni tovar na Slovensku , ešte je stále vlasník a z toho skladu si to ten odberateľ postupne berie. No a kým nebol ten § 11/a a 20/4 v zákone dovtedy ten yahraničný dodávateľ sa tu musel zaregistrovať, odviesť tu daň a potom predával so slovenskou daňou. To sa práve zjednodušilo týmito dvomi § a stanovila sa slovákovi povinnosť odviesť daň podľa § 20/4 , ihneď po dodaní tovaru do skladu, napriek tomu , že on (ten slovák) si ho vyberá zo skladu postupne, a až keď si ho vyberie vlasne by sa mal stať vlastníkom. No ale od roku 2006 sa aj takíto správajú podľa § 20/1.
Ale z vašej reakcie som pochopila, že to nie je váš prípad. Vy sa pýtate na klasické nadobudnutie tovaru. Dodá tovar a ste vlastník (žiadne jeho prechodné sklady) Takže tam postupujete v podľa § 20/1 aj teraz aj v minulosti.
pre váš príklad je odpoveď §20/1/a)= 15.6.2006, pretože k dátumu vystavenia ešte nedisponujete tovarom.(19.5. dodanie.,11.5. vystavenie)
Ak by ste tie dátumy mali opačne 19.5. 2006 vystavenie a 11.5, dodanie potom by DP vznikla 19.5. podľa §20/1/b

No a toto sa zhoduje s odpoveďou AVA: 15,7. 2005 vystavená, 29.10. dodané . takže 15.11 deň DP.