jadela
21.03.06,09:47
Hoci som už ukončila podnikanie, stále sa tu hrabem a zisťujem či mám všetko vysporiadané O.K., a narazila som na problém. Mám totiž len knihu odoslaných faktúr, čo je v podstate kniha pohľadávok, ale chýba mi kniha záväzkov. Takže ju idem "vyrobiť", len neviem, čo mám do nej dať - všetky došlé faktúry /aj prevádzková réžia - mobil/? Prosím poraďte.
otázka
21.03.06,08:54
A za aké obdobie podnikania, keď už zaniklo?
Palino
21.03.06,08:54
Do knihy záväzkov sa majú zapísať všetky záväzky, teda všetky došlé faktúry, daňové záväzky, záväzky voči poisťovniam (soc. a zdrav.) ...
jadela
21.03.06,09:04
Zuzana, podnikanie síce zaniklo minulý rok, ale to neznamená, že mi nemôže prísť daňová kontrola skontrolovať účtovníctvo, tak to chcem mať v poriadku, a myslím, že tú kihu si môžem dorobiť aj dodatočne.
otázka
21.03.06,09:08
Ide o účto r.2005 a už si podala DP?
jadela
21.03.06,09:14
Ide o účto od r.2003 do r.2005, pričom za všetky obdobia už mám podané DP a viedla som si peňažný denník, pokladničnú a knihu odoslaných faktúr. Predpokladám, že tá kniha záväzkov mi neovplyvní podané DP, keďže všetky záväzky boli zaúčtované v peňažnom denníku a zahrnuté do nákladov.
otázka
21.03.06,09:19
Presne o to ide. Zober si PD a za každý rok zvlášť si urob knihu záväzkov. Choď podľa PD, podľa každého zaúčtovaného prípadu a v časovom slede si zaeviduj DF, odvody, mzdy /ak si mala zamestnancov/ a tiež ich úhrady s očíslovaním podľa PD. Musí Ti to peňažne sedieť, aby si nemusela podávat DDP.
jadela
21.03.06,09:21
ďakujem za radu.
marandy
20.02.13,08:55
Do knihy zavazkov sa pisu len faktury alebo aj kupa tovaru ( od tovaru nemam fakturu ale blocek z ERP ). Tak isto sa pytam ci treba do knihy niekde uviest aj vyplatenie cestovnych prikazov a postovne..

Kniha zavazkov = kniha doslych faktur? - teda eviduju sa tu len faktury a nie naklady spojene s podnikanim ako je postovne a pod?

Dakujem
mondes
20.02.13,09:01
Do knihy zavazkov sa pisu len faktury alebo aj kupa tovaru ( od tovaru nemam fakturu ale blocek z ERP ). Tak isto sa pytam ci treba do knihy niekde uviest aj vyplatenie cestovnych prikazov a postovne..

Dakujem
Ja do záväzkov evidujem len došlé faktúry. Bločky z ERP účtujem v PD. Vyplatenie cest. príkazov myslíš samému sebe ako SZČO alebo zamestnancovi? Ak zamestnancovi, tak by som to do záväzkov zaevidovala. Ak SZČO samému sebe tak to do záväzkov nejde. Poštovné tiež nedávaš do záväzkov.
marandy
20.02.13,09:09
Ja do záväzkov evidujem len došlé faktúry. Bločky z ERP účtujem v PD. Vyplatenie cest. príkazov myslíš samému sebe ako SZČO alebo zamestnancovi? Ak zamestnancovi, tak by som to do záväzkov zaevidovala. Ak SZČO samému sebe tak to do záväzkov nejde. Poštovné tiež nedávaš do záväzkov.

Dakujem za radu.

Takze ak to chapem spravne:
cestaky si vyplacam sebe ako SZCO takze to bude len v PD. Tak isto aj postovne bude len v PD.

Ked vystavim niekomu preddavkovu fakturu na tovar, budem ju evidovat v zavazkoch? Pri odoslani tovaru vystavim riadnu fakturu ktoru zaevidujem v pohladavkach a k riadnej fakture pripnem preddavkovu? Co s datumami splatnosti, predpokladam ze maju byt rovnake na riadnej aj preddavkovej.

// uctovnictvo robim v Excely //
batorek
23.02.13,17:18
Dobrý večer.
Potrebujem poradiť Podnikateľka priniesla doklady aj došlé faktúry za tovar ktoré som zaúčtovala
do knihy faktúr boli zaplatené cez banku. O týždeň mi doniesla ďaľšie faktúry, ktoré boli zaplatené
v hotovosti cez ERP. No neviem teraz čo mám urobiť keď ich zaúčtujem do knihy sú tam rôzne dátumy
potom mi celá kniha faktúr nebude dátumo sedieť.
Nemôžem ich zaúčtovať cez pokladňu nie je plátca DPH, aby som to musela rozpisovať. Len či pri kontrole
nebude že neišli cez knihu faktúr.

Neviem si poradiť čo by bolo lepšie.
batorek
25.02.13,18:46
Prosím poradí mi niekto na môj príspevok č. 12.

Vlastne jedná sa o to , že sme zaplatili faktúru a máme k tomu príjmový doklad z ERP.
Ale ako príloha sú faktúry nie dod. list. Príjmové doklady kde je dod. list účtujem do PD,
lebo tam je rozpísané DPD ale na ERP bloku je len číslo fa. A nieviem čo stým.
mondes
25.02.13,19:10
Dobrý večer.
Potrebujem poradiť Podnikateľka priniesla doklady aj došlé faktúry za tovar ktoré som zaúčtovala
do knihy faktúr boli zaplatené cez banku. O týždeň mi doniesla ďaľšie faktúry, ktoré boli zaplatené
v hotovosti cez ERP. No neviem teraz čo mám urobiť keď ich zaúčtujem do knihy sú tam rôzne dátumy
potom mi celá kniha faktúr nebude dátumo sedieť.
Nemôžem ich zaúčtovať cez pokladňu nie je plátca DPH, aby som to musela rozpisovať. Len či pri kontrole
nebude že neišli cez knihu faktúr.

Neviem si poradiť čo by bolo lepšie.

V akom programe účtuješ? Veď si došlé faktúry prečísluj, aby ti sedelo poradové číslo s dátumami. V každom programe by sa to malo dať, a ak nie, tak si prejdi všetky došlé faktúry a prečísluj manuálne. Iné ti nič neporadím.
batorek
25.02.13,20:17
Prečíslovať by som ich aj vedela účtujem v programe Sunsoft.
Ale si musím potom prepísať čísla na fakturách to ma ani nenapadlo skúsim to.
Díky
kukučka
25.02.13,20:22
Nemusíš hotové prerábať, ak ich máš veľa, urob nový číselný rad.
batorek
25.02.13,20:37
No asi sa mi to nedá prečíslovať skúšala som.
Asi príjmen tvoju radu lebo ich mám asi 40 ks budem pokračovať
v číslovaní kde som prestala s fakturami ktoré už mám zaúčtované.
Lenže v týchto faktúrach mám všelijaké dátumy a nebudem to mať podľa dátumu ale podľa
č. faktúr.
mondes
25.02.13,20:45
Hmm, 40 ks faktúr nie je až tak veľa. A ak ide o došlé faktúry, tak ty si musíš dať svoje interné číslo. A faktúry majú ísť podľa dátumu. Takže, zotrieď si faktúry podľa dátumu a daj si svoje číslovanie, napr. 2013001, 2013002,..atď, pri číslovaní ťa nezaujímajú čísla faktúr.

Ja by som vošla do evidencie záväzkov a zoradila faktúry podľa dátumu a následne ich očíslovala tak, ako som ti písala.
batorek
25.02.13,21:26
to sú faktúry za minulý rok ja mám svoje interné čísla od 2012001 do 2012166 to je posledné číslo v 12. mesiaci
a sú aj podľa dátumu. Lenže teraz tých 40 faktúr potrebujem zaúčtovať ale by som pokračovala s číslovaním.
a napr.2012 167 faktúra je zo 7. mesiaca a sú tam rôzne dátumy. Viem ich zoradiť podľa dátumu ale int. číslo neviem opraviť aby
to nasledovalo chronologicky. Budem tam mať medzi č. 2012075 2012167.
Iné východisko asi nemám len pokračovať v číslovaní a nejak o odôvodním pri náhodnej kontrole, lebo by som musela
opravovať aj tie int. čísla ktoré mám zaúčtované, keby sa dal opraviť číselný rad.
Asi ma porazí z tej podnikateľky neviem čo chcela robiť s tými fakturami, že ich naraz nedoniesla.
kukučka
25.02.13,21:35
Neviem komu patrí tvoja odpoveď. Ja by som to hotové nechala tak, nevyzerá to dobre, keď budeš mať škrtané čísla.
Tie platené v hotovosti označ trebárs DFP ako pokladňa a budeš mať dve kôpky, ja v tom problém nevidím. Akurát ak bude neskôr niektorú hľadať, čo nemusí, pozrie tak či tak najskôr zoznam, ktorý daj navrch.
batorek
25.02.13,22:05
myslíš, že by som mala pokračovať v číslovaní faktúr platené v hotovosti ?
uložené podľa dátumu nejak sa už z toho vymotám.
Díky za návrhy všetkým
Marína
25.02.13,22:45
Urob tak, ako ti radí kukučka. Nie pokračovať v číslovaní ale pre tých 40 faktúr si založ nový číselný rad.