Leske
05.11.13,18:13
Ahojte poradáci!
Objavila som tie staršie články o invalidnom dôchodcovi a úradu práce, ale tie sú staršie a ma zaujíma, či sú stále rovnako aktuálne alebo boli nejaké zmeny odvtedy?
Bola som dvakrát na ÚPSVAR a povedali mi, že je zbytočné sa evidovať do uchádzača o zamestnanie, nakoľko som invalidný dôchodca. Ale ako mám potom sa dostať do chránenej dielne, keď sa chcem zamestnať? Alebo ako by som sa dostala pod národným projektom pre mladých do 29 rokov?
Sociálna pracovníčka ma odbafla len toľko, že je to zbytočné toľko papierovačiek okolo toho robiť. Tak ja už neviem :(
Moja SRO
05.11.13,17:17
Máš nárok evidovať sa, pracovníčka ťa nemá čo odbíjať. Trvaj na svojom.
misoft
05.11.13,17:19
Si na dôchodku, alebo si dlhodobo nezamestnaný? Lebo nezamestnaní, ktorí stratili prácu sa tam evidujú (už aj kvôli plateniu do ZP a SP). Ty ak sa chceš zamestnať - tak na to Úrad práce nepotrebuješ (ten za teba lajstrá vybavovať NEBUDE). Ak by si bol registrovaný, musel by si chodiť ako pako na úrad, po zamestnaní sa zase na úrad, aby vedeli, že makáš. To sú práve tie papierovačky.
Ak si platíš do sociálky a zdravotnej, prihlásiť ťa musí zamestnávateľ.
A zamestnávateľovou starosťou je na úrade len oznámiť, že zamestnal ID.
Leske
05.11.13,17:28
Po strednej škole som bola evidovaná na UPSVAR, medzitým som si vybavila ID a potom ma jeden zamestnávateľ našiel z úradu práce a tak zamestnal ma. Po 5 mesiacoch mi dal výpoveď (končila som 31.10.2013) a tak teraz to riešim ako sa evidovať, aby som si našla prácu.
Preto som chcela zistiť, že keď nebudem evidovaná, tak ako sa dostanem do CHD alebo pod národným projektom do 29 rokov.
A ďalší problém, ktorý som zabudla uviesť, bývalý zamestnávateľ ma ešte nestihol stiahnuť z obchodného registra ako prokuristku a sociálna pracovníčka povedala že to je ďalšia prekážka, pre ktorú ma nevie evidovať. To je pravda? Ja som z toho trošku miš maš :/
misoft
05.11.13,17:32
No práve - prokurista - zástupca (splnomocnenec) konateľa, konateľ - toť problém!
Leske
05.11.13,17:39
No tak potom mám smolu :(
ivka70
05.11.13,17:40
Zamestnanci UP maju aktualne povinnost znizovat stavy nezamestnanych a robia to aj tak, ze odradzaju ludi, ktori maju ineho platitela zdravotneho poistenia od evidencie.

Ja by som sa na tovjom mieste riadne na UP zaevidovala, nic tym nestratis. A uradnici nech si vravia, co chcu. Evidovanie je tvoje pravo.