Dav
05.11.13,21:18
Kontrolnému výkazu sa zrejme nevyhneme. Nebudeme zaradení ku psom a taxikárom. Áno, pořádek musí bejt. Áno, daňové podvody treba odhaľovať. Áno, podvodníkom treba stúpiť na krk. Ale treba si uvedomiť aj vedľajšie účinky. Napr. že donútia spracúvať účtovníctvo len v programoch, lebo ručne už nebude únosné prepisovať evidenciu do výkazu. Napr. že to nebude zjednodušenie administratívy, ale povinnosť navyše. Napr. že kontrolný výkaz a daňové priznanie bude treba podať najneskôr v rozostupe 24 hodín. Napr. že párovanie faktúr a platieb v hotovosti dodávateľ/odberateľ bude podľa teraz navrhovaných údajov dosť zaujímavé. A čerešnička na torte - celé toto odprezentované ako zjednodušenie administratívy pre podnikateľov , urobené jedným gombíkom...
Dáša_
05.11.13,20:24
a čo ten supergombík, ktorým to budú u seba párovať :D

odhliadnu od toho, že samozrejme zatiaľ si môžeš odpočet uplatniť od dátumu dodania do konca roka napríklad...
Žabinka
05.11.13,20:26
aj ja som zachytila to rozdrapené kindervajce v TV... na to sa dá napísať len ...........
Dáša_
05.11.13,20:30
možno by sme tomu mohli potom aj hovoriť "gombíkový výkaz" :D
a_je_to
05.11.13,21:06
degeši, hranoli, mokoti ... ! Ako tí musia nenávidieť všetko podnikateľské .... Ak už niekoľkokrát museli upustiť od povinného elektronického doručovania priznaní DPH, odsúvať účinnosť zákonov o ERP, o správe daní, atď .... tak toto nemá reálnu nádej na spustenie od februára 2014. Robia z toho dunst, ako v tlakovom hrnci ... aj pre seba, aj pre nás. Dá sa povedať, že 95% softvéru nemá kolonky pre hranolmi požadované údaje do ich kontrolného výkazu. Bude zrejme treba robiť a kupovať nový jednogombíkový softvér. Doterajší bude vhodný už iba pre spracovanie neregistrovaných pre DPH. Ja som IČ DPH dodávateľa, ani jeho č. fa nikdy nepreberal, načo by mi bolo ? Teraz to budem musieť zadávať. Produktivita práce pôjde dolu, ceny hore, počty klientov dolu, nervozita hore. Ešte aj preferencie od dôchodcov pôjdu hore, no zbohom zdravý rozum.
srska
05.11.13,22:01
degeši, hranoli, mokoti ... ! Ako tí musia nenávidieť všetko podnikateľské .... Ak už niekoľkokrát museli upustiť od povinného elektronického doručovania priznaní DPH, odsúvať účinnosť zákonov o ERP, o správe daní, atď .... tak toto nemá reálnu nádej na spustenie od februára 2014. Robia z toho dunst, ako v tlakovom hrnci ... aj pre seba, aj pre nás. Dá sa povedať, že 95% softvéru nemá kolonky pre hranolmi požadované údaje do ich kontrolného výkazu. Bude zrejme treba robiť a kupovať nový jednogombíkový softvér. Doterajší bude vhodný už iba pre spracovanie neregistrovaných pre DPH. Ja som IČ DPH dodávateľa, ani jeho č. fa nikdy nepreberal, načo by mi bolo ? Teraz to budem musieť zadávať. Produktivita práce pôjde dolu, ceny hore, počty klientov dolu, nervozita hore. Ešte aj preferencie od dôchodcov pôjdu hore, no zbohom zdravý rozum.nestraš, xsd je dané a zbytok soft firmy do 02/2014 zvládnu. poprepájajú, to čo nie je prepojené a hotovo
Zdenka P.
06.11.13,13:34
Všetky SW bude treba upravovať, doteraz nebolo treba evidovať u došlých faktúr interné číslo pridelené dodávateľom ani jeho IČ DPH... Žiadny jeden gombík sa nekoná
nika.sum
10.11.13,16:06
ja som zadavala IC DPH priamo do adresy a VS - je vlastne cislo faktury, alebo mi nieco uslo. Ale tiez nie som spokojna s tym, ze to preslo...a stale nechapem bude treba kazdy blok ERP (nakladovy) nahadzovat, alebo len faktur sa to tyka
Rozalka
10.11.13,16:40
doklady z erp pôjdu do jedného riadku za všetky doklady z nákupov spolu s dialničnými nálepkami a faktúrami do 100 eúr.
Faktúra nad 100 eur je už riadna faktúra, takže aj METRO doklady sa považujú za faktúry.
Ja mám zatiaľ tieto oblasti nevyjasnené:
1) lízingová zmluva, v jednotlivých obdobiach mi daň nesedí na základ dane, ten už veď mám zaúčtovaný pri nákupe, v jednotlivých mesiacoch už základ neúčtujem, len dph, úroky prípadne nejaké poistné - a aj to ako interný doklad a nie faktúru, ako sa to po novom požaduje
2) príde mi tovar z Ázie, preclievam v Slovinsku, vyhotovím si interný doklad o premiestnení tovaru (môjho) z iného členského štátu - doteraz som bola ja aj dodávateľ aj odberateľ, čo s tým teraz?
3) Vystavené faktúry sa rozlišujú, či odberateľ je zdaniteľná osoba alebo právnická nezdaniteľná, pri opravných je to jedno!
Stefan2005
10.11.13,17:00
Všetky SW bude treba upravovať, doteraz nebolo treba evidovať u došlých faktúr interné číslo pridelené dodávateľom ani jeho IČ DPH... Žiadny jeden gombík sa nekoná

... u dodávateľov sa medzi údajmi nachádza okrem iných údajov aj IC-DPH - takže u došlých faktúr ak identifikujem dodávateľa podľa názvu či ICO potom nie je problém priradiť k tomu aj IC-DPH bez potreby jeho neustáleho zadávania.
Rozalka
10.11.13,17:30
To nie, nebude problém .... ale tie písmená ma mimoriadne iritujú, pretože ČÍSLO je niečo NUMERICKÉ a ako také nemôže obsahovať písmená, to máme akých ajťákov?
mimotemy
Ozik, už ste dostali listy od DÚ s novými číslami daňových účtov? Od 1.2.2014 bude všetko fungovať cez IBAN.
Pendulum
13.11.13,19:00
to kvôli SEPE :-)