bobo.anaka
05.11.13,21:50
So sestrou sme zdedili spoločne lesy. Na lv-čku je nás viac spoluvlastníkov. Niektorí odišli do Ameriky a viac sa nevrátili. Tieto podieli , na kt.máme nárok aj my, vydržali ostatní spoluvlastníci bez nášho vedomia. Notár mal predsa povinnosť zo zákona nás k tomuto úkonu privolať. Ako presne formulovať žalobu na súd na zrušenie tohoto nezákonného vydržania, nikde som príklad na takúto žalobu nenašla. Prosím poraďte mi.
Mária27
05.11.13,21:22
žaloba o určenie vlastníckeho práva
AmmiS
05.11.13,21:53
Žaloba na určenie vlastníckeho práva nebude úspešná. A to z dôvodu, že sestry vlastníčkami svojich podielov už sú (zdedili). Majú záujem o vlastnícky podiel tých, ktorí pravdepodobne už nežijú (keď odišli do Ameriky), ale tieto podiely boli vydržané inými žijúcimi spoluvlastníkmi. Čo určite v súlade zo zákonom nebolo.

Na vydržanie je potrebné totiž splniť podmienku dobrej viery (okrem iných podmienok). Tá spočíva v disponovaní právneho titulu nadobudnutia. A keďže tie podiely boli vo vlastníctve osôb (aj keď odídených do zahraničia, či zomrelých), automatický tí, ktorí vydržali nemohli byť v dobrej viere, že im to patrí.

Preto sa vedú trestné konania voči notárom, ktorý osvedčili vydržania pozemkov a ich osvedčenia nespĺňali zákonné podmienky na vydržanie.
AmmiS
05.11.13,21:58
Ako by mali dokázať naliehavý právny záujem, ktorý je nevyhnutnou procesnou podmienkou prípustnosti určovacej žaloby?

Rozsudok Najvyššieho súdu SR zo 6. decembra 2012, sp. zn. 5 Cdo 31/2011
Mária27
06.11.13,06:57
opomínaš radu, len komentuješ
AmmiS
06.11.13,10:57
Je mi to jasné :-) ale bohužiaľ v niektorých prípadoch radiť bez možnosti vidieť podstatné dokumenty a vedieť všetky súvisiace skutočnosti je nezodpovedné.

Maria27 prosím ber môj komentár ako diskusiu. Ak máš argument, ktorý vyvracia môj názor, veľmi rada sa nad ním zamyslím.