Carsgirl
06.11.13,11:25
Dobrý deň, mám s.r.o. a chcela by som vyuzivat auto na podnikatelske ucely (sem-tam na sukromne), jedna sa o auta dve, obe kupene ako ojazdene normalne cez kupno-predajne zmluvy (pricom jedno od FO, a druhe od firmy) kupene boli pred 4-5 rokmi. Moja otazka teda znie, chcem sa uistit teda ze po nahlaseni aut na DU, si asi uz nebudem moct uplatnit odpisy, asi logicky, ale ak sa mylim mozte ma opravit. A pri tejto moznosti si do nakladov mozem davat cely servis okolo auta plus tych 80% z ceny PHM, asi najlepsie. Resp ak by som mohla uplatnit odpisy, bol by potrebny nejaky znalecky posudok o aktualnej hodnote auta v danej vybave? (napr z autobazaru nejaky relevantny papier).
Neexistuju aj ine moznosti napr sa tie auta predaju inym a pocase ich znova uz ak firma kupim cez kupno predajne zmluvy a uz si budem moct uplatnit aj odpisy. Zvykne byt problem s tym ze napr sa to auto kupi od tzv, spriaznenych osob (rodina, priatelia), aj ked to bude normalne za trhovu cenu?
Prosim o radu co by pre zacinajuceho podnikatela bolo ako tak najlepsie :)
Vopred Dakujem :)

Prosim o radu, fakt sa tu nikto nenajde kto by poradil?
monika.a
11.11.13,12:39
Odpisy si môžeš uplatniť vo firme vtedy, ak s.r.o. obstará auto na základe kúpno-predajnej zmluvy. Ak si ty spoločník môžeš urobiť KZ medzi tebou a s.r.o. ale keďže si spriaznená osoba, je potrebný znalecký posudok na auto a tento musíš vložiť spolu s KZ do zbierky listín. Potom zaúčtuješ normálne obstaranie automobilu a odpisuješ 4 roky.
Carsgirl
11.11.13,12:52
dakujem, konecne sa nasla dobra dusa, vysvetlila si mi to pekne :) co sa tyka znaleckeho posudku, tusim ze to nebude lacna zalezitost (aj casovo narocnejsia...), nebol by stacil nejaky doklad z autobazaru po akej cene ide dane auto v danej vybave?
monika.a
11.11.13,12:58
aj ja som u jednej spoločnosti práve riešila ako vložiť auto do s.r.o. a ak si chceš uplatniť odpisy inak sa to nedá, musíš dodržať : Obchodný zákonník § 59a ods. 1 a 2 zakotvuje, že „ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie. Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.“
iba teda ak by tvoja spoločnosť mala výšku ZI vyššiu ako bežne 5000 eur, tak si vypočítaj do akej sumy vieš obstarať majetok bez toho, aby si mala povinnosť vyhotoviť znalecký posudok.
Carsgirl
11.11.13,19:46
precitala som si danu cast obchodneho zakonnika, a mas pravdu, ale z praxe mi poradili ze nemusi byt znalecky posudok ale ze stacia min 3 inzeraty ktore poukazuju na momentalnu hodnotu auta v danej vybave... co myslis mozu mat danovaci problem s tym? keby sa este niekto nasiel co to riesil takto a nemal problem :/
monika.a
12.11.13,09:43
neviem ci ti inzeraty nahradia znalecky posudok a potom co vlozis do zbierky listin?
Carsgirl
12.11.13,10:53
No inzeraty prilozim ku KP zmluve ako dokaz ze v takych cenach sa pohybovala cena auta v danom case. Zbierku listin myslis tie vypisy z OR, zakladatelsku zmluvu atd?