blcha
06.11.13,10:55
Prijal som finančný dar od s.r.o. , ktorý mám využiť na zdravotnú starostlivosť. Mám uviesť túto sumu v DP FO a odviesť daň z príjmu? Následne bude tento príjem predmetom ročného zúčtovania zdravotného poistenia?
Ja si myslím, že prijatý dar nepodnikateľom nie je predmetom dane. Veď túto čiastku zdaní spoločnosť, ktorá mi dar poskytla. Preto ani nebude vstupovať do RZZP. Mätie ma však §9 odst. 2 písm. g) "Od dane sú oslobodené aj vecné alebo peňažné dary poskytované príslušníkom Hasičského a záchranného zboru..."
Ak sú všetky prijaté dary oslobodené, prečo sú vymenovaní hasiči a záchranári?
marjankaj
06.11.13,10:02
Všetky nie.
§3/2
(2) Predmetom dane nie je
a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
blcha
06.11.13,13:37
Lopatisticky: všetky dary sú oslobodené, nech sú v peniazoch, veciach, pozemkoch či licenciách, ak ich nepríjmam ako zamestnanec alebo podnikateľ. Ak som zamestnaný alebo podnikám ako hasič alebo záchranár, mám to oslobodené tiež.
Dobre rozumiem?