PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : daň. výdavok r. 2005



Lila
21.03.06, 10:13
Prosím stále mám dilemu ako účtovať ak sme plátca DPH, ktorý nemá vôbec nárok na DPH, ktorá nám priamo navyšuje cenu obstarania. Ide napr. o túto DF :

služby Nextra na 1/2006 /vždy fakturujú mesiac dopredu/
dátum vystavenia 1.12.2005
dátum dodania 1.12.2005
dátum splatnosti 14.12.2005

1. možnosť MD 381/ DAL 321 včetne DPH

2. možnosť MD 381/ DAL 321 CBD
MD 518/ DAL 321 DPH, ktorú zaevidujem podľa §70 do 12/2005 a podľa §19 je mojim daň. výdavkom r. 2005, lebo na ňu nemám nárok na odpočet, ktorý vznikol dátumom dodania 1.12.2005 podľa DF.

Prosím súrne.

Obdobná situácia nastane, keď mám DF napr. na obdobie od 3.5.2005 do 3.5.2006.

alušik
21.03.06, 10:19
Ja by som zvolila postup č.1. Podľa mňa, keď máš účtovať do nákladov - tak tie náklady časovo rozlíšim. Keďže je to služba súvisiaca s januárom, tak aj tú DPH by som dala do nákladov až v januári. Ale mala by som asi rovnakú dilemu ako ty...:o

Lila
21.03.06, 10:22
Ďakujem za radu, ale čo v takom prípade ako je obdobie 3.5.2005-3.6.2006.
DÚ môže namietať, že podľa § 19 je DPH riadnym daň. výdavkom r. 2005.

A ak tu zvolím iný postup, mala by som sa ho pridŕžať celý rok- teda asi aj na tú DF Nextra.
Čo myslíš?

alušik
21.03.06, 10:34
No vidíš, a teraz by som Ti povedala,že teda uplatni postup č.2. Je to naozaj problém... Súhlasím s Tebou, že ak zvolím nejaký postup, tak sa ho musím držať u všetkých faktúr. Takže ak sa budem pozerať na dátum dodania, tak príslušný náklad zaúčtujem podľa toho, v ktorom období som mala právo na odpočítanie dane. Neskúšala si sa pýtať priamo na daňovom úrade alebo napísať požiadavku na daňové riaditeľstvo?

renča1
21.03.06, 10:37
Ďakujem za radu, ale čo v takom prípade ako je obdobie 3.5.2005-3.6.2006.
DÚ môže namietať, že podľa § 19 je DPH riadnym daň. výdavkom r. 2005.

A ak tu zvolím iný postup, mala by som sa ho pridŕžať celý rok- teda asi aj na tú DF Nextra.
Čo myslíš?

osobne by som v tomto prípade postupovala rovnako, rozdelila náklady r.2005 a náklady r.2006, to isté aj s dph.:)

Lila
21.03.06, 12:06
V r. 2005 som mala DF zo Slovak Telecomu na obdobie 12/2004 takúto:
dátum vystavenia 3.1.2005
dátum dodania 3.1.2005

CBD 3.000 Sk
DPH 570 Sk

V r. 2004 som zaúčt. cez ID 518*/326 sumu 3.000 Sk
v r. 2005 326/321 3.000 Sk
518/321 570 Sk celá DPH daň. výdavkom r. 2005

Neviem ako by som logicky dokázala vysvetliť, že aj tá DPH je daň. výdavok r. 2004 podĺa § 19, keď na DF je dátum dodania až 3.1.2005.
T.z. až dňom 3.1.2005 nemám nárok na odpočet. Čiže zaevidovaná až v 1/2005.
Čo Vy nato?

renča1
21.03.06, 12:31
Nadväzujem na svoju prvú odpoved v tejto téme. Vlastne ty už dph nepovažuješ za dph. Dph ti vchádza do celkové sumy a cel.suma sa stáva nákladom na st.md a na strane dal-je závazok. Časovo rozlišuješ celkovú sumu, ktorá sa tvári ako nákladová a nie z časti nákladová a z časti dph.

Lila
21.03.06, 12:49
Áno, asi máš pravdu. Ak DPH nám priamo navyšuje cenu obstrania tovaru alebo služby, tak by som to mala spraviť včetne DPH. Lebo to podľa účtovníctva patrí do nákladov príslušného obdobia. A o to predsa ide. Riadne určiť náklady príslušného roka.

Ale dosť si to odporuje so zákonom o DPH, nakoľko
podľa §70 Z. o DPH treba všetky plnenia riadne zaevidovať.
A ak som to ja zaevidovala do 1/2005, nakoľko je na DF dátum dodania 3.1.2005, tak v tomto prípade mi vzniká nárok na odpočet v 1/2005. A keďže tento nárok nemám, tak je to môj daň. výdavok 1/2005.
No nie?

renča1
21.03.06, 13:11
Lila , ved ty máš záznam o prijatej službe a to faktúru, ktorú zaeviduješ v tom mesiaci, kedy príde akurát, že to časovo rozlíšiš. Ak si zaevidov.fa v 1/05 do závazkov aj nákladov, tak sumu bez dph + dph sú tvojim daňovým výdavkom v tom období, kedy ju naúčtuješ do nákladov.

Lila
21.03.06, 13:17
Čiže radíš, tváriť sa akoby sme boli neplátci???
A DPH sa netrápiť? Či je onaký dátum dodania alebo hentaký. Dať to časovo tam , kam to skutočne patrí v rámci nákladov.

renča1
21.03.06, 13:21
Čiže radíš, tváriť sa akoby sme boli neplátci???
A DPH sa netrápiť? Či je onaký dátum dodania alebo hentaký. Dať to časovo tam , kam to skutočne patrí v rámci nákladov.

presne tak, dph je tvoj daňový náklad podľa § 19 a nie stále dph.:rolleyes:

Lila
21.03.06, 13:34
Ďakujem Ti, že si to vydržala doteraz so mnou. Som rada, že niekto v tejto dobe pred DP má toľko trpezlivosti.
Čiže, keď mi príde DF, tak budem vidieť už len jednu sumu t.j. cenu včetne DPH, ktorú čas. rozlíšim do účt. nákladov.
Ešte raz moc ďakujem.