toptom
06.11.13,15:06
Som povinný pri odkúpení pozemku v okolí mojej rekreačnej chaty do osobného vlastníctva dať vypracovať geometrický plán? Doteraz som platil obci nájom za tento pozemok.
buchač
06.11.13,15:04
Nejde ani tak o to , či si povinný dať si vypracovať na vlastné náklady alebo to dá vypracovať obec .
Je pravdou , že vypracovanie geometrického zamerania a vyhotovenie následných papierovačiek obnáša cca 200 € , čo je pre obec niekedy aj položka a pre jednotlivca zasa položka na kávu ...

No ja sa na takéto záležitosti pozerám z pohľadu toho práva ako takého .
Dáš si zamerať a budeš vedieť na čom si , pre vlastné dobro .
Doteraz si platil za nájom ( čo bol v podstate nejaký paušál ) , no po odkúpení budeš platiť dane za presne stanovené m2 , ktoré budú uvedené v tej zmluve o odkúpení .
Ďalšou záležitosťou je aj to , že v prípade oplotenia , alebo poniektorých susedských vzťahov budeš mať všetko podchytené na papieri a s každým máš proste pokoj .
toptom
06.11.13,15:14
Ďakujem. Ale aj tak ma zaujíma, či som povinný a ak áno, tak na základe čoho tento geometrická plán vypracovať? Všetci moji okolití susedia už majú pozemky odkúpené v osobnom vlastníctve, to znamená, že môj pozemok, za ktorý už teraz platím obci nájom, nemôže zasiahnuť mimo. O odpredaj sa zaujímam preto, že mi obec niekoľkonásobne zvýšila výšku nájmu. Ďakujem za odpovede.
buchač
06.11.13,15:17
Ferdosondo
08.11.13,04:19
Pokiaľ ten pozemok nie je v katastri vedený ako samostatná parcela a chceš ho odkúpiť tak treba dať urobiť GP.
No a pokiaľ starosta nie je padnutý na hlavu, alebo nie si s ním rodina príp. dobrý kamarát, tak Ti neostáva nič inšie, len si dať vypracovať GP na vlastné náklady.

Neboj sa robilo to tak tisícky ľudí pred tebou, tak nebudeš jediný. A nezabúdaj ešte, že aj na kúpnu zmluvu a vklad do katastra ti treba tiež pripraviť bubáky.