elizabet100
21.03.06,11:23
:confused:
robím si DP typ B. chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manžela. v roku 2005 mu bola pripísaná štátna prémia zo stavebného sporenia vo výške 2.500,- Sk. Viem , že je to oslobodené od dane z príjmu ale jemu sa to počíta do príjmu však? čiže ja si mám uplatniť 87.936 - 2.500 - 1.644 úroky zo stavebného sporenia? čiže ja si uplatním 83.792. Iné príjmy nemal. a následne aj jemu podám DP typ B a vráti sa mu dň z úrokov , ktoré mu zrazili.
Chobot
21.03.06,10:39
:confused:
robím si DP typ B. chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manžela. v roku 2005 mu bola pripísaná štátna prémia zo stavebného sporenia vo výške 2.500,- Sk. Viem , že je to oslobodené od dane z príjmu ale jemu sa to počíta do príjmu však? čiže ja si mám uplatniť 87.936 - 2.500 - 1.644 úroky zo stavebného sporenia? čiže ja si uplatním 83.792. Iné príjmy nemal. a následne aj jemu podám DP typ B a vráti sa mu dň z úrokov , ktoré mu zrazili.

Nekomplikuj si to zbytočne, ak nemusíš. Tých 2500 nepodlieha zdaneniu preto sa do základu príjmu nezahŕňa, nemá to ako príjem. Resp. v DP sa uvádza len príjem, ktorý podlieha zdaneniu, príjmy nepodliehajúce zdaneniu sa v DP vôbec nuvádzajú (napr. náhrady za SC, príspevky na stravovanie,...).

Tie úroky zdaniteľným príjmom sú.

Máš 2 možnosti: Podá si aj on daňové priznanie, kde si uvedie zdaniteľný príjem 1644 úroky, zároveň si to uplatní ako nezdaniteľný základ a daň z úrokov dostane späť. Ty si v daňovom priznaní potom uvedieš nedzaniteľný základ na manžela 87.936 - 1644 = 86.292.

Alebo druhá možnosť - manžel nepodá daňové priznanie (pretože nemal iný príjem a príjmy z kapitálového majetku sú zdaňované zrážkou, teda nemusia sa uvádzať do DP, pokiaľ si neuplatňuješ vrátenie dane) a Ty si na nehu uplatníš plnú čiastku - 87.936.

V konečnom dôsledku sa v súčte uplatní v oboch prípadoch celá nezdaniteľná čiastka, len v druhom prípade tomáte jednoduchšie, lebo podáte len jedno DP.
elizabet100
21.03.06,11:47
ďakujem za odpoveď ale pozri si článok od pána Mihála porada blog-odbornké články Daň z príjmu-nezdaniteľná časť na manžela zo dňa 9.2.2006
:confused:
Lanaj
21.03.06,15:01
:confused:
robím si DP typ B. chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manžela. v roku 2005 mu bola pripísaná štátna prémia zo stavebného sporenia vo výške 2.500,- Sk. Viem , že je to oslobodené od dane z príjmu ale jemu sa to počíta do príjmu však? čiže ja si mám uplatniť 87.936 - 2.500 - 1.644 úroky zo stavebného sporenia? čiže ja si uplatním 83.792. Iné príjmy nemal. a následne aj jemu podám DP typ B a vráti sa mu dň z úrokov , ktoré mu zrazili.

Podľa mňa je to takto správne. (Aj keď som sa v praxi nestretla s nikým, kto by uvádzal úroky, štátnu prémiu..... do príjmu manžela.)