Brosulienka
07.11.13,07:20
Pred cca 10 rokmi si istý pán zobral pôžičku 10 000eur ( má aj ručitelov) zaplatil jednu splátku a dosť čiže sa to dostalo až k exekúcii-. V prvom upovedomení od exekútora je založné právo na nehnutelnosť ktorú dlžník vlastní. Aj napriek ručitelom je on jediný ktorému exekútor siaha na dôchodok. Ako je možné že exekútor neuspokojil pohľadavku predajom nehnutelnosti???? Podotýkam že dlžník ma okrem tohto ešte 2exekútorov , ale tento je prvý v poradí. A tiež je veľmi zaujímave že dom je momentálne v rekonštrukcíí čiže dlžník si je asi nejak moc istý že on nepríde. Prosím Vás ak niekto vie poradiť čo s tým dalej naozaj exekútor koná tak ako má??? dakujem
lulazz
07.11.13,06:29
Pokiaľ sú nariadené zrážky z dôchodku a chodia aj zrážky a postupne sa čiastočne uhrádza pohľadávka,tak nieje dôvod na to,aby sa to riešilo aj cez ručiteľov,lebo pohľadávka sa vymáha...
To,že exekútor aj keď je prvý so záložným právom a nedražil ešte nehnuteľnosť môže byť preto,lebo:
1.od oprávneného má súhlas LEN na ZÁLOŽNÉ PRÁVO a nie aj na PREDAJ NEHNUTEĽNOSTI,takže dražiť ani nemôže
2. alebo možno aj preto,že vzhľadom na aktuálnu výšku pohľadávky s príslušenstvom by to bolo neadekvátne (napr. súčasný zostatok na dovymáhanie je napr.10.000€, dom má hodnotu 40.000€-bolo by to neprimerané)-pokiaľ nemá iný majetok,tak by to prešlo na súde,ale pokiaľ chodia zzd,tak by súd nemusel potom príklep schváliľ

P.S.Ak si ako oprávnená,daj súhlas s predajom nehnute+nosti a skús vyzistiť od exekútora,či nejde do predaja.
Brosulienka
07.11.13,06:53
no...môj dobrý známi je ručitel preto by som mu trošku chcela pomôcť. Dlh sa vyšplhal po tých 10rokoch neplatenia na 18 000eur a myslím že ten dom, by takú hodnotu aj mal. a ide aj o to že jemu strhávajú z dôchodku len nejakých 60-70eur a dlžník ma 65rokov čiže ten dlh je podľa mňa nemožne od dlžníka dostať. Ked pred pol rokom volal ručitel exekútorovy že prečo nepredáva dlžníkov dom ten mu len povedal že jemu sa to neoplatí, ale ja si to nemyslím ten dom som videla na vlastné oči aj ked som len laik tak hodnotu 20-30tis eur urite má
draik
07.11.13,12:40
Ak som to dobre pochopil, tak exekútor vedie exekúciu voči ručiteľovi. V tom prípade má ručiteľ právo vymáhať si zaplatený dlh od dlžníka. Ak dlžník nebude plniť dobrovoľne, bude potrebné ho žalovať a následne môže ručiteľ podať návrh na exekúciu dlžníka. Problém je však okrem iného v tom, že ak na nehnuteľnosti dlžníka už sú skoršie záložné práva, tak ručiteľ môže vyjsť naprázdno.
Brosulienka
10.11.13,16:20
ano ručitelia su traja. No to vieme že ručitel si to od dlžníka môže cez súd žiadať naspäť, ale ako som písala dlžník má 65rokov aj keby to ručitel vyplatil a žaloval dlžníka ručitel sa tích penazí nedočká. :(