SamyKa
07.11.13,08:04
Ked som mala ja a sestra 3 roky tak si nas babka po maminej strane vzala do opateri,pretoze mama sa o nas nebola schopna postarat z financneho hladiska.Dnes mame 21 rokov.Byvame v dome s babkou (60) a jej mamou cize prababkou (80).Moja babka ma tri deti dvoch synov a moju mamu,ktory byvaju kazdy zvlast Dom kupila moja prababka s manželom,ktory uz davno zomrel.Ona teda vlastnila dom,ale pred par rokmi hoci ma 4 deti DAROVALA polovicu domu len mojej babke svojej dcere ,kedze byvame spolu dlhe roky a starame sa o nu.Lenze problem je v tom ze moja babka tu darovanu polovicu chce darovat mne a mojej sestre,teda jej vnuckam. Lenze samozrejme na tu polovicu si silou mocou robia naroky jej dvaja synovia,moji strykovia (moja mama nie),hlavne teda najstarsi syn(42) ,ktory cely zivot mal velky problem s tym ze babka si nas vzala do opateri,jednoducho sa s tym doteraz nezmieril a neustale sa bije do prs a vyhraza sa, ze ta darovana polovica domu, ktoru jeho mama (moja babka) vlastni patri podla zakona jemu,a ze mi ako vnucki na dom nemame ziadne pravo.A ze len cez jeho mrtvolu bude patrit nam.Lenze babka sa rozhodla sama ze tu polovicu chce zanechat nam dvom.....Moja otazka znie: Moze moja babka svoj dar (teda darovanu polovicu domu) darovat nam,jej vnuckam, alebo na to potrebuje suhlas jej troch deti?
ivka70
07.11.13,07:29
Za svojho zivota si kazdy moze so svojim majetkom robit co chce.
Stryko nema ziadny zakonny narok na majetok, ktory jeho matka ci babka niekomu za zivota darovala.

Babka vam kludne moze darovat co chce a nikto iny, okrem nej nema pravo take darovanie napadnut. Ste dospele, takze o prijati daru rozhodujete same (za neplnolete deti by musel rozhodnut sud).
arizona
07.11.13,07:32
1/ Ak by babka zomrela, tak dom zdedia /zo zakona/rovnakym dielom jej deti. Tvoja mama sa moze odmienut dedicstvo,vtedy prechadza na deti

2/ Druha moznost je taka, ze babka sa este pocas zivota rozhodne,komu svoj majetok podaruje. Ak sa rozhodne pre teba,moze tak urobit darovacou zmluvou. V tom pripade budes vlastnickou ty .Babka sa nemusi nikoho pytat,ani ziadat suhlas, co urobi so svojim majetkom. Je to predsa JEJ majetok.
Kazdy si so svojim majetkom moze za zivota urobit co chce.Predat, darovat a pod. je to jeho slobodne rozhodnutie.

Aj ked takato moznost, darovanie jednemu dietatu a "opomenutie" ostatnych deti zvacsa narobi v rodine rozbroje,lebo opomenute deti sa citia ukratene. Ale situaciu v rodine nepozname,poznate ju iba vy, takze babka asi vie,preco to chce takto urobit...
Mária27
07.11.13,08:32
Otázku máš v nadpise. Nech vám to daruje čím skôr, strýko to prežije.
Chobot
07.11.13,09:29
Babka vám môže darovať polovicu domu. Strýko sa môže postaviť aj na hlavu, nepomôže si.

Otázne je, čo sa stane s druhou polovicou domu. Ak ju stále vlastní babka, tak sa bude po jej smrti dediť medzi jej deti. Vtedy každý zo strýkov zdedí 1/6 z domu a vaša mama tiež 1/6. Potom môžu nastať problémy, keď strýko bude chcieť vyplatiť svoj podiel z domu, alebo vás bude tlačiť do predaja domu, aby dostal z toho peniaze. Počítaš so svojou sestrou s touto situáciou? Budete mať na vyplatenie jeho podielu?

Pozitívom bude, že ty so sestrou budete väčšinoví vlastníci - budete 2 vlastniť polovicu domu, kým strýko bude vlastniť iba 1/6. Neviem, ako je to s vašou mamou, keby sa ona vzdala dedičstva vo váš prospech, mali by ste ešte väčšiu časť domu (spolu so sestrou až 4/6).

Ale jednoducho odpoveď na tvoju otázku je, že babka môže darovať hoci aj celý dom.
Mária27
07.11.13,10:05
Ak by sa matka "vzdala", išlo by o dedičskú dohodu, s ktorou by museli súhlasiť všetci.
luja5
07.11.13,10:32
Pokiaľ je babka plne svojprávna, t.j. nemá súdom obmedzenú spôsobilosť na právne úkony pri nakladaní so svojím majetkom, môže darovať svoju polovicu, komu chce, teda aj Vám-vnučkám a nemusí mať k tomu súhlas nikoho iného, ani svojich detí.
arizona
07.11.13,10:47
a ten stryko byva s vami v tom dome?
arizona
07.11.13,10:48
Ked matka odmietne dedicstvo,neprechadza na jej deti?
luja5
07.11.13,10:56
Pre arizonu:
Ak odmietne, tak áno. Pojem "vzdanie sa" dedičstva však Obč. zákonník nepozná. Pozná a) dedičskú dohodu (v súvislosti s ktorou sa obvykle hovorí o vzdaní sa svojho dedičstva=dedičského podielu v prospech iného zo spoludedičov, t.j. dá sa to len vtedy, ak sú najmenej dvaja dediči), alebo b) odmietnutie dedičstva (vtedy príslušný dedičský podiel prechádza postupne na potomkov a len ak by nebolo žiadnych potomkov v dedičskej postupnosti v priamom rade, ostalo by odmietnuté dedičstvo=dedičský podiel pre ostatných spoludedičov).
Mária27
07.11.13,11:02
Odmietnuť je právny výraz, musí to urobiť do 30 dní ... "Vzdávajú" sa ľudia zvyčajne až na pojednávaní, keď je už aj neskoro odmietnuť.
arizona
07.11.13,11:52
Diky za upozornenie,zle som sa vyjadrila,zamenila som slovicko. Uz som to v prispevku upravila, nech nemylim
SamyKa
08.11.13,18:28
no ide o to ze obidve babky sa rozhodli ze chcu ,aby nam patril cely dom,cize jedna polovica na mna a druha na sestru ,a z prababkinych deti nie je nikto proti tomu.Problem je len vlastne s tym jednym clovekom ,ale kedze tu pisete ze jeho podpis ani suhlas nie je potrebny tak som rada
SamyKa
08.11.13,18:33
nie nebyva s nami ma svoju rodinu,ale casto k nam chodi a tvari sa na istotu akokeby bol vo vlastnom.Je to arogantny a panovacny clovek,ktory by sa najradsej do toho domu hned nastahoval.A k tomu vsetkemu bez hanby vyhlasuje ze my dve sa mame o babku postarat ak uz nebude vladat,co samozrejme urobime bez slov,v jeho rukach by som babku nenechala!!...ale je to od neho podle ze mu nezalezi na mame ani na nikom len na tom ,aby zdedil dom.
Katy a R
08.11.13,18:34
už to tu máš napísané - babka a prabaka si môžu robiť so svojím majetkom to, čo oni uznajú za vhodné. Nikto im do toho nemá čo kecať (ani ich deti). Keď budú chcieť, môžu to darovať aj susedovi, alebo bezdomovcom...
Katy a R
08.11.13,18:40
Odpoveď na otázku - po úprave. (len zopakujem, čo tu už je)
Babka si môže robiť so svojím majetkom to, čo ona uzná za vhodné - či sa to už jej synovi páči, alebo nie - je to len a len jej vec! (Samozrejme - ak je svojprávna).
Keď chce darovať - môže hocikomu.