anithocka
07.11.13,08:11
Už som zúfala ani na daňovom úrade nevedia mi poradiť vedia iba vtedy ak prídu na kontrolu :( ide o to, že slovenská s.r.o.čka (platca DPH, pridelené DIČ v Nemecku) si objednala montážne práce u slovenskej s.r.o.-čky...za montážne práce si bude dodávateľ účtovať bez DPH to mi je jasné ale keďže dodávateľ nestíha práce tak si objednal subdodávku u slovenského živnostíka (platca DPH) moja otázka znie ako bude faktúrovať živnostník s.r.o.-čke, ktorá je dodávateľom?
JankaO
07.11.13,08:36
O aké montážne práce sa jedná? Kde je miesto dodania služby z pohľadu DPH?
anithocka
07.11.13,11:37
montážne práce na stavbe, takže všetci pracujú v Nemecku....jedná sa o montáž protipožiarneho hasičského zariadenia
JankaO
07.11.13,12:11
To protipožiarne a hasičské zariadenie sa stane súčasťou nehnuteľnosti tak, že nie je možné ho premiestniť ani odmontovať tak, aby nebola poškodená budova, prípadne to zariadenie?
anithocka
07.11.13,12:15
áno stane sa súčasťou nehnuteľnosti a nie je možno ho premiestniť ani odmontovať bez poškodenia stavby a je to zároveň podmienka na kolaudáciu budovy mať spravené to zariadenie...mňa zaujíma ten živnostník či s DPH či bez DPH pre s.r.o.čku, ktorá si ho objednala nakoľko náš daňový úrad nevie ako to má byť...a s drsr mi neodpovedali aj keď už prešlo 30 dní
anithocka
07.11.13,12:19
ešte mi napadlo v názve má stabilné hasičské zariadenie takže si myslím, že aj s názvu to vyplýva...tak je aj v zmluve uvedené medzi jednotlivými dodávateľmi
JankaO
07.11.13,12:35
Tak v takomto prípade živnostník sa musí registrovať v Nemecku ako platiteľ DPH, Fa za subdodávku vystaví s Nemeckou DPH, na nej uvedie svoje Nemecké IC DPH, podá DP DPH podľa nemeckých predpisov...(odberateľom bude SK sro.)
JAJA11
07.11.13,12:39
ešte je dôležité, pod akým IČ DPH si to tá slovenská firma objednala, ak pod Nemeckým, tak by to mohlo byť bez dph pre živnostníka, DPH v Nemecku odvedie tá slovenská firma, ktorá má IČ DPH v Nemecku, alebo sa mýlim ? ....

a ak má slovenská s.r.o. nemecké IČ DPH, nemala by ona faktúrovať v nemecku s nemeckou DPH, ide predsa o zdaniteľné plnenie v nemecku, tu sa asi nejedná o prenesenie, pretože miestom zdaniteľného plnenia je Nemecko, so Slovenskou DPH to nič nemá.....:confused:
JankaO
07.11.13,12:46
Z pohľadu živnostníka. ...1 - nepriamy odberateľ je síce SR sro registrovaná v DE, no 2 odberateľ - jeho priamy (1dodávateľ stavebných prác) je SR sro, ktorá v DE nie je registrovaná. T. j. živnostník nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, preto sa musi v DE registrovať. 2 odberateľ (resp. dodávateľ) má na koho preniesť povinnosť, pretože jeho odberateľom je SK sro s DE IČ DPH.
JankaO
07.11.13,12:55
Miesto dodania je DE, t. j. daň patrí Nemecku a niekto by ju podľa nemeckých predpisov mal odviesť. Mal by ju odviesť dodávateľ. Ten môže túto svoju povinnosť preniesť na svojho odberateľa. To je práve ten vzťah, kedy SR sro SK DPH prenesie na SK sro DE IČ DPH. Živnostníkov odberateľ je ale SK sro SK DPH, takže nemá na koho preniesť povinnosť zaplatiť nemeckú DPH do rozpočtu Nemecka, preto sa tam musí sám registrovať a pod DE IČ DPH podľa nemeckých predpisov podať v DE DP k DPH a zaplatiť daň.
anithocka
07.11.13,13:00
no objednávka je so Slovenským IČ DPH s tým, že v poznámke je odvolanie sa na Nemecké IČ DPH. ..takže subdodávateľ by sa mal registrovať v Nemecku a tam podať aj daňové priznanie? dobre to chápem? pretože ja som tiež uvažovala tak ako píše JAJA11 a že vlastne všetko sa prenesie na slovenskú firmu registrovanú v Nemecku.

ak by to bolo tak ako píše JankaO tak potom ako bude faktúrovať slovenský živnostník pre s.r.o.čku? S Nemeckou DPH?
JankaO
07.11.13,13:16
V mojom príspevku o 14.35 je to popísane....
a napr. aj tu...
http://www.pp.sk/1563/Miesto-dodania-stavebnych-prac-vratane-poddodavok-
_DUPP47915.aspx
anithocka
07.11.13,13:23
nefunguje mi ten link...no tak to ste ma teda nepotešili....tak môžem začať študovať nemecké zákony o DPHčku...
JankaO
07.11.13,13:36
anithocka
08.11.13,05:37
už ide, ďakujem krásne