neostar
07.11.13,12:46
Prešiel so zo živnosti na sro. Ako konateľ sa chcem zamestnať v mojej jednoosobovej sročke na krátený úväzok, napr. na 1/10 a platil by som si tak iba 10tinové odvody. Chcem to kvôli tomu, aby sa mi "zbierali" odpracované roky do dôchodku. Niekde som čítal, že minimálna hrubá mesačná mzda pre konateľa na rok 2013 je cca. 541 eur (337,70x1,6). Takto by som platil menej odvodov do ZP a SP, ako keby som zostal nezamestnaný a platil iba dobrovoľne zdravotnú poisťovňu. Je to možné?
trevize
07.11.13,12:48
Sice sa ti zbieraju odpracovane roky, ale znizujes si priemerny osobny mzdovy bod.
neostar
07.11.13,13:01
Dakujem za odpoved. Je to ale o nieco lepsie ako keby som iba platil ZP a zostal nezamestnanym?
JankaO
07.11.13,13:07
Mzda je vyplácaná na základe pracovného vzťahu. Keďže v zmysle platnej legislatívy funkcia konateľa nesmie byť vykonávaná na základe pracovného vzťahu, nie je mi jasné, kto a na základe čoho môže stanoviť, že minimálna mzda konateľa je 541 €...
kn-alka
07.11.13,13:20
prilep presne podľa akej legislatívy.... poznám XY konateľov, ktorí vykonávajú svoju funkciu na základe pracovnej zmluvy.
kn-alka
07.11.13,13:22
JankaO
07.11.13,13:30
napr. § 66 Obch. zákonníka..... alebo rozsudok Najvyššieho súdu SR z 26. novembra 1997 pod. sp. zn. 5 Cdo 92/97. Výkon činnosti konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným podľa neho nie je druhom práce, a preto nemôže byť náplňou pracovného pomeru
Ak konatelia vykonávajú svoje funkciu konateľa na základe pracovnej zmluvy, tak konajú protiprávne. Na výkon funkcie konateľa je potrebná zmluva podľa ObchZ. To ale nevylučuje, že Jožko Mrkvička, ktorý je aj konateľom nemôže byť aj obyčajným zamestnancom, no nie na činnosti, ktoré má v povinnostiach konateľ...,
Moja SRO
07.11.13,15:16
Pracovnú zmluvu neuzatvoríš na výkon funkcie konateľa, ale na inú pozíciu (administratíva, marketing, a pod.). Ak uzatvoríš skrátený PP napr. 1/10, primerane tomu bude nižšia nielen tvoja mzda, ale aj odvody.
KEJKA
07.11.13,18:08
áno, je to možné. Zbieraš odpracované roky, ale kazíš si OMB. Vždy je to však lepšie, ako keby si platil iba ZP (nezbiera sa ti nič), tobôž, ešte podstatne viac by si platil a iba do ZP.
Kombinovala by som to však s cieleným sporením, aby ti v dôchodkovom veku neostali oči pre plač.
neostar
07.11.13,19:32
KEJKA, cielené sporenie čo presne znamená, ako by to bolo čo najvýhodnejšie aby som potom fakt neplakal...?
KEJKA
07.11.13,19:58
že si budeš nejaké peniaze - aspoň to, čo ušetríš na odvodoch ukladať a nemíňať. Ak sa vedome oberáš o almužnu zvanú dôchodok, tak si musíš našetriť sám.